REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadłużenie lokatorów duże. Największy dłużnik kupi M3 w Warszawie

Subskrybuj nas na Youtube
Dłużnik
Dłużnik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rosną długi lokatorów. Największe trudności w opłacaniu czynszu pojawiają się na Mazowszu oraz Śląsku. W tych regionach mieszka 30 proc. zadłużonych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Rekordowy dłużnik czynszowy za swoje zobowiązanie mógłby kupić kawalerkę w Warszawie lub trzypokojowe mieszkanie w Opolu, wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. Średnie zadłużenie lokatorów przedstawia się nieco lepiej, choć i tak kwoty te w większości przypadków pozwoliłyby na opłacenie rocznego czynszu za lokal w centrum miasta.

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej zadłużony spółdzielca mieszka w Warszawie, a jego dług wynosi już 290 tysięcy złotych. Za te pieniądze można kupić kawalerkę o powierzchni 38 metrów w Warszawie. Drugim na liście jest mieszkaniec Opola – ten za 255 tysięcy złotych zaległego czynszu mógłby sobie kupić 60-metrowe mieszkanie. Warto by zadać pytanie, ile pieniędzy zaoszczędziliby sąsiedzi zadłużonych lokatorów, gdyby mogli odkładać kwoty, którymi teraz sponsorują nieuczciwych sąsiadów.

Długi lokatorów z roku na rok rosną i jak oceniają prezesi największych spółdzielni mieszkaniowych w kraju rocznie do spółdzielczych kas nie trafia  ok. 8-10% wartości należnych czynszów. W terminie nie płaci już blisko połowa członków spółdzielni. Na szczęście zdecydowana większość po prostu spóźnia się o miesiąc-dwa z uregulowaniem opłaty za mieszkanie, ale ok. 12-15% lokatorów to notoryczni dłużnicy.

Polecamy: Mieszkania sprzedają się najszybciej wiosną

Największe problemy z opłacaniem czynszu mają lokatorzy w województwie mazowieckim i śląskim. Znajdziemy tam aż 30% wszystkich dłużników czynszowych. Średnia ogólnopolska kwota zadłużenia przypadającego na jednego zalegającego z opłatami członka spółdzielni to prawie dziesięć tysięcy złotych. Wśród zalegających za czynsze przeważają osoby w wieku 46-55 lat (28%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najmniej dłużników znajdziemy na Podkarpaciu, tuz za nim uplasowało się województwo opolskie. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że Opolszczyzna może pochwalić się najniższym średnim zadłużeniem przypadającym na jednego lokatora. Wręcz przeciwnie – dzierży pod tym względem palmę pierwszeństwa, a średni dług przypadający na 1 lokatora sięga tu 15,6 tys. złotych, czyli prawie 5 tysięcy więcej niż średnia dla Polski.

Najniższym średnim zadłużeniem może pochwalić się województwo świętokrzyskie. Tam średni dług jednego zalegającego lokatora wynosi niewiele ponad 3 tysiące złotych. Znajdziemy tu jednak prawie dwa razy więcej dłużników niż w województwie opolskim. Województwo świętokrzyskie jest też jednym z niewielu, w którym znajdziemy więcej dopisanych do KRD mężczyzn niż kobiet.

Kobiety bowiem w skali całego kraju nieznacznie przeważają wśród zadłużonych mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych – stanowią one 51,3 proc. wszystkich notowanych w Krajowym Rejestrze Długów za niepłacenie czynszów. Jednocześnie płeć piękna znajduje się w czołówce zadłużonych lokatorów aż w dwunastu województwach. Panowie wysunęli się na prowadzenie tego niechlubnego rankingu jedynie w województwach warmińsko-mazurskim, lubuskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Jaki jest powód tego, że w rejestrze przeważają kobiety i to w średnim wieku? - Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – mówi Jerzy Bobowik z zarządu sopockiej spółdzielni Kamienny Potok. – Jednak bardzo często zdarza się, że właśnie w tym wieku kobiety zostają wdowami i własność mieszkań, a co za tym idzie ich długi, przechodzą na nie.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?

Z wieloletniej współpracy KRD z różnymi spółdzielniami wynika, że nie płacenie czynszu jest bardzo często działaniem celowym, gdzie mieszkańcy mogąc zapłacić za czynsz swoje pieniądze wolą przeznaczyć na jakiś inny cel. Spółdzielcy szacują, że tacy właśnie lokatorzy stanowią 60-70% wszystkich dłużników. Pozostali nie płacą, bo maja kłopoty finansowe. Oczywiście te statystyki zmieniają się w zależności od regionu Polski.

- Niestety zwyczaj niepłacenia odbija się na innych lokatorach. Jeśli ktoś nie płaci czynszu przez rok czy 2 lata, a spółdzielnia musi pokrywać koszty eksploatacji na bieżąco, to znaczy że tak naprawdę ci uczciwi muszą płacić więcej. Żadna ze spółdzielni nie chce powiedzieć oficjalnie o ile podnosi czynsze na pokrycie tych strat, ale z nieoficjalnych informacji wiemy, ze to jest od 10 do 30%. Powoduje to, że czynsz, którego nie zapłacili nieuczciwi lokatorzy, zmuszeni są pokrywać, na przykład przez płacenie podwyższonych opłat pozostali, rzetelni mieszkańcy - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. 

Źródło: KRD

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA