Kategorie

„Rodzina na Swoim” na ostatniej prostej

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Rodzina na swoim
Rodzina na swoim
Rodzina na Swoim, czyli jeden z lepszych rządowych projektów dobiega końca. Rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. Mało tego, w sierpniu 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacząco ograniczyły możliwości beneficjentów i wywołały śmierć kliniczną popularnej RnS jeszcze przed upływem terminu. Jak pokazują liczby, jest czego żałować.

W całym okresie trwania programu, tj. od początku roku 2007, na kredyt z dopłatami zdecydowało się prawie 155 tys. osób. Wartość udzielonych kredytów to łącznie 28,293 mld zł.  W roku 2009 mieliśmy do czynienia z prawie 5-krotnym wzrostem ilości kredytów, związanym z pierwszą nowelizacją ustawy, dzięki której wzrosły limity cenowe i więcej mieszkań na rynku kwalifikowało się do programu.

Swoje zrobił również szalejący kryzys, mocno zbijając ceny nieruchomości. Spadły zdolności kredytowe i wzrosło oprocentowanie kredytów, przez co dopłata rządowa stała się bardzo łakomym kąskiem dla postawionych pod ścianą kredytobiorców. W 2009 roku kredyty z dopłatami stanowiły 16,32% wszystkich nowo udzielonych kredytów – w 2010 już 18,72%, a w 2011 roku ich odsetek wzrósł do 22,20%. A w 2012 roku?

* - dane do 30 czerwca

Polecamy: WIBOR wreszcie spada

Zgodnie z raportem z 18 lipca, przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego nastąpiło bardzo mocne wyhamowanie akcji kredytowej RnS. Nie tylko spadła ilość, ale i średnia wysokość kredytu, co potwierdziło przepowiednie zmian przewidziane w analizach jeszcze przed nowelizacją ustawy.

Ilość nowych umów o kredyt preferencyjny w pierwszym półroczu 2012 roku wyniosła prawie 19 tysięcy  – to spadek aż o 31,6% w stosunku analogicznego okresu w roku poprzednim. Gdy w ubiegłym roku, prawie co 4 kredyt był kredytem z dofinansowaniem rządowym, obecnie szacuje się, że wynik ten waha się w okolicy 17%. Od strony wolumenowej sytuacja wygląda jeszcze gorzej. W pierwszych dwóch kwartałach 2011 udzielono kredytów z dopłatami o łącznej wysokości 5,569 mld zł, czyli o 70,3% więcej niż obecnie.

Patrząc na ostatnie 4,5 roku historii programu „Rodzina na Swoim” widać również, że zmienia się segment rynku na którym były nabywane nieruchomości. Większość ze 155 tys. osób wybierało nieruchomość na rynku wtórnym - rokrocznie ilość kredytów w tym segmencie znacząco przekraczała połowę, a dochodziła nawet do 70%. W 2009 roku załamanie na rynku nieruchomości spowodowało gwałtowny spadek cen u deweloperów i jednocześnie znaczący wzrost znaczenia tego segmentu w kredytach preferencyjnych. Udział rynku pierwotnego systematycznie rośnie od 2009 roku i na ostatniej prostej „biegu z dopłatą” osiągnął 31,65%. Nie ulega wątpliwości, że pod koniec roku wynik ten jeszcze się poprawi.

* - dane do 30 czerwca

Biorąc pod uwagę wartość udzielonych kredytów, widać wyraźny spadek udziału rynku wtórnego i rosnącą dominację mieszkań od deweloperów. W bieżącym roku, rynek pierwotny pod tym względem był bezkonkurencyjny i sięgnął 38,85%, gdzie dla rynku wtórnego odnotowano udział w 33,79%.

Polecamy: Masz kredyt o zmiennej stopie? Pilnuj oprocentowania

Skąd taka różnica? Przy niższych cenach za metr na rynku pierwotnym, dostępne są większe mieszkania, stąd wartości udzielanych kredytów są większe. Przy ponad 30% przewadze w ilości umów na rynku wtórnym, łączna wartość kredytów jest niższa o 13% w porównaniu do rynku pierwotnego. Można do tego również dołączyć kolejny, często pomijany czynnik, a mianowicie lokalizację nieruchomości. Rynek pierwotny jest bardziej rozwinięty w większych aglomeracjach, a te wiążą się z wyższymi cenami za metr, za czym idą jeszcze wyższe kwoty kredytów.

Przytaczając przykład Warszawy, warto zauważyć, że w pierwszym półroczu 2012 roku średnia wysokość kredytu na rynku wtórnym wyniosła ok. 215.000 zł, a na rynku pierwotnym prawie 280.000 zł. Ilościowo przewaga jest jeszcze większa – 132 transakcje na rynku wtórnym i 1375 na rynku pierwotnym. Podobnie sytuacja wygląda w pozostałych dużych aglomeracjach.

* - dane do 30 czerwca

Z założenia program „Rodzina na Swoim” miał pierwotnie na celu wspomóc młode małżeństwa przy zakupie ich pierwszego mieszkania. W międzyczasie jednak dostrzeżono inne formy zastosowania programu: jako narzędzia pobudzającego rynek po kryzysie finansowym, czy też wpływającego na wysokość cen nieruchomości.

Ostatnią odkrytą przez rząd funkcją RnS jest… zasypywanie dziury budżetowej. Skutkiem ubocznym jest tu jednak całkowity zanik jednego z najlepszych programów wsparcia społeczeństwa ostatnich lat, który tysiącom osób umożliwił sfinansowanie swoich pierwszych czterech ścian i postawienie pierwszych niezależnych kroków. Ze łzą w oku będziemy więc patrzyli na odchodzącą „Rodzinę na Swoim” – oby kiedyś pojawił się godny następca.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.