reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > „Rodzina na Swoim” na ostatniej prostej

„Rodzina na Swoim” na ostatniej prostej

Rodzina na Swoim, czyli jeden z lepszych rządowych projektów dobiega końca. Rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. Mało tego, w sierpniu 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacząco ograniczyły możliwości beneficjentów i wywołały śmierć kliniczną popularnej RnS jeszcze przed upływem terminu. Jak pokazują liczby, jest czego żałować.

W całym okresie trwania programu, tj. od początku roku 2007, na kredyt z dopłatami zdecydowało się prawie 155 tys. osób. Wartość udzielonych kredytów to łącznie 28,293 mld zł.  W roku 2009 mieliśmy do czynienia z prawie 5-krotnym wzrostem ilości kredytów, związanym z pierwszą nowelizacją ustawy, dzięki której wzrosły limity cenowe i więcej mieszkań na rynku kwalifikowało się do programu.

Swoje zrobił również szalejący kryzys, mocno zbijając ceny nieruchomości. Spadły zdolności kredytowe i wzrosło oprocentowanie kredytów, przez co dopłata rządowa stała się bardzo łakomym kąskiem dla postawionych pod ścianą kredytobiorców. W 2009 roku kredyty z dopłatami stanowiły 16,32% wszystkich nowo udzielonych kredytów – w 2010 już 18,72%, a w 2011 roku ich odsetek wzrósł do 22,20%. A w 2012 roku?

* - dane do 30 czerwca

Polecamy: WIBOR wreszcie spada

Zgodnie z raportem z 18 lipca, przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego nastąpiło bardzo mocne wyhamowanie akcji kredytowej RnS. Nie tylko spadła ilość, ale i średnia wysokość kredytu, co potwierdziło przepowiednie zmian przewidziane w analizach jeszcze przed nowelizacją ustawy.

Ilość nowych umów o kredyt preferencyjny w pierwszym półroczu 2012 roku wyniosła prawie 19 tysięcy  – to spadek aż o 31,6% w stosunku analogicznego okresu w roku poprzednim. Gdy w ubiegłym roku, prawie co 4 kredyt był kredytem z dofinansowaniem rządowym, obecnie szacuje się, że wynik ten waha się w okolicy 17%. Od strony wolumenowej sytuacja wygląda jeszcze gorzej. W pierwszych dwóch kwartałach 2011 udzielono kredytów z dopłatami o łącznej wysokości 5,569 mld zł, czyli o 70,3% więcej niż obecnie.

Patrząc na ostatnie 4,5 roku historii programu „Rodzina na Swoim” widać również, że zmienia się segment rynku na którym były nabywane nieruchomości. Większość ze 155 tys. osób wybierało nieruchomość na rynku wtórnym - rokrocznie ilość kredytów w tym segmencie znacząco przekraczała połowę, a dochodziła nawet do 70%. W 2009 roku załamanie na rynku nieruchomości spowodowało gwałtowny spadek cen u deweloperów i jednocześnie znaczący wzrost znaczenia tego segmentu w kredytach preferencyjnych. Udział rynku pierwotnego systematycznie rośnie od 2009 roku i na ostatniej prostej „biegu z dopłatą” osiągnął 31,65%. Nie ulega wątpliwości, że pod koniec roku wynik ten jeszcze się poprawi.

* - dane do 30 czerwca

Biorąc pod uwagę wartość udzielonych kredytów, widać wyraźny spadek udziału rynku wtórnego i rosnącą dominację mieszkań od deweloperów. W bieżącym roku, rynek pierwotny pod tym względem był bezkonkurencyjny i sięgnął 38,85%, gdzie dla rynku wtórnego odnotowano udział w 33,79%.

Polecamy: Masz kredyt o zmiennej stopie? Pilnuj oprocentowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama