reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > WIBOR wreszcie spada

WIBOR wreszcie spada

Są szanse, że w najbliższym czasie zarówno spłacanie kredytu, jak i jego zaciągnięcie będzie łatwiejsze. To skutek spadku stopy WIBOR, który już miał miejsce i powinien być kontynuowany w następnych miesiącach. Bardziej liberalne mają być też wymagania nadzoru dotyczące obliczania zdolności kredytowej. Przeciętna rodzina będzie mogła więc kupić o jeden pokój więcej.

Rada Polityki Pieniężnej, nie zmieniała dziś (5 września 2012 r.) co prawda stóp procentowych , ale ekonomiści oczekują, że w komentarzu po posiedzeniu zapowie zmianę swojego nastawienia na bardziej gołębie.

To oczekiwanie już doprowadziło do obniżki stopy WIBOR (stawka 3M jeszcze kilka dni temu wynosiła 5,11%, a dziś jest na poziomie 4,97%), a rynek spodziewa się jej dalszego spadku.

Notowania kontraktów FRA sugerują, że za pół roku WIBOR będzie na poziomie 4,19%, a za dziewięć miesięcy zjedzie poniżej 4% (dokładnie do 3,98%).

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Rata w dół o 147 zł

Obniżka WIBOR-u oznacza niższe raty dla kredytobiorców. Dziś hipotetyczna rata kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat i spłacanego w systemie rat równych wynosi 2007 zł (po ustanowieniu zabezpieczenia hipotecznego; oprocentowanie 6,4%). Gdyby WIBOR spadł o 0,8 pkt. proc. (co odpowiada spodziewanej obniżce w ciągu sześciu miesięcy), rata z naszego przykładu zmniejszyłaby się do 1860 zł (oprocentowanie kredytu 5,6%), czyli o 147 zł.

Gdyby natomiast WIBOR był na poziomie o 1 pkt. proc. niższym niż obecnie (zgodnie z wyceną na dziewięć miesięcy w przód), rata spadłaby do 1824 zł (oprocentowanie 5,4%), a więc byłaby o 183 zł niższa niż obecnie.

Niższy WIBOR = kilka metrów mieszkania więcej

Ale na tym nie koniec. Stopa WIBOR wpływa bowiem nie tylko na samą wysokość raty kredytowej, ale też na zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę, jaką banki są skłonne pożyczyć.

Jeśli przyjmiemy, że dochód netto 3-osobowego gospodarstwa domowego wynosi 5 tys. zł i gospodarstwo to planuje zaciągnąć kredyt na 25 lat (nie ma innych zobowiązań), a marża kredytu wynosi 1,3%, zdolność kredytową gospodarstwa można przy obecnym poziomie WIBOR szacować na 361 179 zł. Gdyby WIBOR spadł do 4,19%, zdolność kredytobiorców z naszego przykładu wzrosłaby do 388 285 zł, czyli o 27 206 zł.

Różnica ta pozwoliłaby przykładowo na zakup dodatkowych czterech metrów kwadratowych na rynku pierwotnym w Warszawie i w Krakowie, a sześciu w Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy czy Łodzi.  

Gdyby natomiast WIBOR spadł poniżej 4%, zdolność kredytowa modelowej rodziny podniosłaby się do 396 245 zł, zatem w sumie o ponad 35 tysięcy. Taka różnica pozwoliłaby już na zakup ponad pięciu dodatkowych metrów w Warszawie oraz ośmiu w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie czy łodzi. Osiem metrów kwadratowych może oznaczać możliwość zakupu dodatkowego, niedużej wielkości pomieszczenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama