REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moneyback – czy to może się opłacać?

Moneyback
Moneyback
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Konto osobiste jest produktem, który posiada ponad połowa Polaków. Żeby je założyć nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Dla młodego człowieka jest to dobry sposób na nauczenie się oszczędności i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.  Zazwyczaj konto osobiste jest wymagane, jeśli osoba pełnoletnia otrzymuje jakikolwiek dochód: stypendium, rentę rodzinną czy wynagrodzenie.

REKLAMA

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne

Wybierając konto osobiste należy kierować się przede wszystkim korzyściami, jakie możemy osiągnąć dzięki jego posiadaniu. Najlepiej, jeśli będzie ono darmowe, bez dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem karty czy wybieraniem gotówki z bankomatu. Wiele kont osobistych przyciąga obietnicą zwrotu części poniesionych wydatków, czyli moneybackiem.

Konto z moneybackiem

Na początku zdefiniować należy pojęcie moneyback, które często mylone z cashbackiem. Przyjęło się, że mianem cashback nazywa się zwrot części poniesionych przez klienta kosztów na jego konto bankowe, ale jest to błędne. Moneyback to zwrot części wydatków poniesionych przy użyciu karty płatniczej, płatnościach przez Internet czy też premie za aktywne korzystanie z konta. Cashback zaś odnosi się do możliwości wypłacenia gotówki w kasie sklepu do wysokości 200 zł bez konieczności udawania się do bankomatu. Jeszcze do niedawna klienci mieli tak komfortową sytuację, że moneyback (przez niektóre banki mylnie zwany cashbackiem) nie był ograniczany zbyt wieloma warunkami. Sytuacja ta jednak powoli zaczyna się zmieniać, a banki już informują o planowanych zmianach w regulaminach kont z moneyback, które prawdopodobnie spowodują, że część klientów zamknie konta. Sprawdźmy, które banki oferują konta z moneybackiem i jakie warunki trzeba spełnić żeby z niego skorzystać.

Alior Sync

O moneybacku oferowanym przez tegorocznego debiutanta - Alior Sync – było głośno. Nie powinno to dziwić. Wszak 5% zwrotu od wszystkich transakcji dokonanych w sklepach internetowych w Polsce i za granicą nie jest ofertą wobec której można przejść obojętnie. Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy lubią robić zakupy w Internecie, tłumnie zaczęło zakładać konta i korzystać z nich, by uzyskać obiecaną premię. Z pewnością było to dobre posunięcie, by przyciągnąć do siebie klientów. Punkty premiowe naliczane są w przypadku użycia opcji Płacę z Alior Sync lub też płatności internetowej przy użyciu karty. Maksymalna kwota zwrotu jaką można uzyskać miesięcznie to 1 250 zł. Żeby otrzymać taką kwotę wartość transakcji bezgotówkowych musi wynieść 25 000 zł. Wszystko co dobre jednak kiedyś się kończy. Alior Sync ogłosił, że od początku 2013 r. zmienią się zasady korzystania z tego udogodnienia. W myśl nowych zasad,  zwrot 5% transakcji będzie możliwy jedynie dla aktywnych klientów, którzy spełniać będą jeden z warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • na ich konto w Alior Sync wpływa co miesiąc wynagrodzenie lub stypendium lub
 • średnie miesięczne saldo na rachunku w Alior Sync wynosi 1500 zł lub
 • łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych wynosi nie mniej niż 10 000 zł lub
 • łączne średnie saldo zadłużenia miesięcznie wynosi minimum 3 000 zł.

Takie posunięcie było do przewidzenia.  Bank nie jest przecież instytucją, która daje coś za darmo. Osoby, które założyły rachunek w Alior Sync nie tylko po to, by otrzymać duży zwrot dalej będą mogli skorzystać z moneyback. Pozostali zaś mają dwa wyjścia: albo zaczną korzystać z konta aktywnie albo  rozwiążą umowę.

Zobacz: Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012


Dobre Konto banku Millennium

Konto z moneybackiem ma w swojej ofercie także Bank Millennium. Posiadacz Dobrego konta (bo o tym właśnie rachunku mowa) nie płaci za: prowadzenie konta, kartę wydaną do rachunku, przelewy wykonywane przez Internet i może wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w kraju. W ramach oferty moneyback  posiadacz Dobrego konta może uzyskać zwrot 3% wydatków poniesionych przy użyciu karty debetowej w sklepach spożywczych, na stacjach paliw i w supermarketach. Miesięcznie można w ten sposób zyskać do 50 zł. Warunkiem uzyskania zwrotu są miesięczne wpływy na konto w wysokości co najmniej 1000 zł i wykonanie przynajmniej jednej transakcji kartą płatniczą. Niestety również Bank Millennium wprowadza zmiany, które klientom raczej nie wyjdą na dobre. Od początku marca 2013 r. bank będzie zwracać 3 zł za każde wydane 100 zł. Premia nie zostanie więc naliczona w przypadku niższej sumy (na przykład 98 zł). Może się więc okazać, że osoba, która robi więcej zakupów na mniejsze kwoty nie otrzyma ani złotówki zwrotu. Nie jest to więc zmiana na korzyść klientów, a jedynie ochrona banku przed zmianami, które nadchodzą w związku z opłatą interchange. Niejako na osłodę bank poszerza listę punktów, w których płatność kartą będzie premiowana zwrotem o: apteki, punkty apteczne i opiekę medyczną, to jednocześnie zmienia regułę naliczania zwrotu.

Konto z premią w Banku BGŻ

Do banków, w których można liczyć na konto osobiste z moneybackiem należy także Bank BGŻ. Podobnie jak w przypadku Alior Sync i Banku Millennium, prowadzenie i założenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z wszystkich bankomatów czy przelewy przez Internet. Co miesiąc jest jednak naliczana opłata za kartę płatniczą w wysokości 8 zł (lub 5 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł). Klient może liczyć na 1% od najwyższego wpływu na konto w kwocie nie większej niż 50 zł miesięcznie. Warunkiem skorzystania z premii są regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz miesięczne wydatki kartą na kwotę przekraczającą 300 zł. Dodatkowo 1% wpływu musi przewyższać 3 zł, ponieważ dopiero od tej sumy premia jest naliczana.

Konto Zarabiające Meritum Banku

Także posiadacze Konta Zarabiającego Meritum Banku mogą liczyć na zwrot części wydatków dokonanych kartą debetową. W przypadku Konta Zarabiającego moneyback w wysokości 4% ograniczony jest jednak tylko do wydatków ponoszonych na paliwo. Miesięcznie można otrzymać w ten sposób maksymalnie 30 zł. Ze zwrotu części wydatków na paliwo mogą skorzystać klienci, w przypadku których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 1500 zł. Otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe, jednak jeśli nie dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł, to zostanie naliczona opłata za obsługę karty. Meritum Bank na razie nie zapowiedział zmian w swoim programie moneyback.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Konto Wydajesz & Zarabiasz BZ WBK

REKLAMA

Z moneyback mogą korzystać także klienci Banku Zachodniego WBK posiadający konto Wydajesz & Zarabiasz. Zwraca ono 1% (do 500 zł miesięcznie) od wszystkich transakcji dokonanych kartą Visa Wydajesz &  w sklepach spożywczych, hipermarketach oraz na stacjach benzynowych. Minusem tego konta są jednak opłaty, które musi ponieść klient. Jeżeli na konto nie wpływa co najmniej 1 000 zł, za jego prowadzenie pobierana jest opłata w wysokości 7 zł. Opłata za kartę wynosi 5 zł,  płatne są również przelewy internetowe - ich koszt to 0,50 zł. BZ WBK nie pobiera za to opłat za  wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Wybierając to konto warto dokonać kalkulacji, czy moneyback po odjęciu comiesięcznych opłat będzie się opłacał. Trzeba jeszcze dodać, że BZ WBK należy do tych banków, które już wprowadziły zmiany do programów moneyback. Do końca października 2012 r. zwrot 1% wydatków przysługiwał od wszystkich transakcji dokonywanych kartą.

Wymienione banki nie są jedynymi oferującymi „premie” dla  aktywnych klientów. Do tego grona należą także Getin Online (Konto Skarbonkowe) i Bank Ochrony Środowiska (Konto bez Kantów). W pierwszej z wymienionych instytucji otrzymujemy 1 zł za: każdą transakcję kartą płatniczą (debetową i kredytową) powyżej 100 zł, założenie lokaty, wpłynięcie pensji i spłatę karty kredytowej. Podobnie sprawa wygląda w BOŚ Banku. Posiadacz Konta bez Kantów otrzymuje 1 zł za: każdy przelew zrealizowany przez Internet lub za doładowanie telefonu komórkowego w wysokości nie niższej niż 50 zł, każdy inny zrealizowany przelew,  zrealizowane zlecenie stałe, pełne 100 zł wydane kartą debetową lub kredytową VISA, wypłatę gotówki z bankomatów BOŚ Banku dokonane kartami płatniczymi wydanymi przez wydawcę innego niż BOŚ. Każde zrealizowane polecenie zapłaty warte jest 3 zł, a 10 zł w miesiącu przez okres 12 miesięcy można otrzymać za skorzystanie z oferty pożyczki gotówkowej zabezpieczonej ubezpieczeniem od utraty stałego źródła dochodu albo śmierci pożyczkobiorcy.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj oferty i wybierz najlepsze dla siebie!

Moneyback z pewnością jest atrakcyjnym haczykiem na klienta.  Widać do najlepiej po kampaniach reklamowych Alior Sync, w których udogodnienie to było mocno podkreślane. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i klienci muszą pogodzić się ze zmianami lub też szukać lepszej oferty dla siebie. Mimo wszystko rozsądne korzystanie z konta z moneybackiem z pewnością przyniesie klientowi korzyści, dlatego szukając oferty konta dla siebie, warto brać pod uwagę tego rodzaju rachunki osobiste.

Zobacz: Kredyt bez odsetek z wysoką prowizją czy bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem - co lepsze?

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA