Kategorie

Moneyback – czy to może się opłacać?

Moneyback
Moneyback
Fotolia
Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Konto osobiste jest produktem, który posiada ponad połowa Polaków. Żeby je założyć nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Dla młodego człowieka jest to dobry sposób na nauczenie się oszczędności i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.  Zazwyczaj konto osobiste jest wymagane, jeśli osoba pełnoletnia otrzymuje jakikolwiek dochód: stypendium, rentę rodzinną czy wynagrodzenie.

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne

Wybierając konto osobiste należy kierować się przede wszystkim korzyściami, jakie możemy osiągnąć dzięki jego posiadaniu. Najlepiej, jeśli będzie ono darmowe, bez dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem karty czy wybieraniem gotówki z bankomatu. Wiele kont osobistych przyciąga obietnicą zwrotu części poniesionych wydatków, czyli moneybackiem.

Konto z moneybackiem

Na początku zdefiniować należy pojęcie moneyback, które często mylone z cashbackiem. Przyjęło się, że mianem cashback nazywa się zwrot części poniesionych przez klienta kosztów na jego konto bankowe, ale jest to błędne. Moneyback to zwrot części wydatków poniesionych przy użyciu karty płatniczej, płatnościach przez Internet czy też premie za aktywne korzystanie z konta. Cashback zaś odnosi się do możliwości wypłacenia gotówki w kasie sklepu do wysokości 200 zł bez konieczności udawania się do bankomatu. Jeszcze do niedawna klienci mieli tak komfortową sytuację, że moneyback (przez niektóre banki mylnie zwany cashbackiem) nie był ograniczany zbyt wieloma warunkami. Sytuacja ta jednak powoli zaczyna się zmieniać, a banki już informują o planowanych zmianach w regulaminach kont z moneyback, które prawdopodobnie spowodują, że część klientów zamknie konta. Sprawdźmy, które banki oferują konta z moneybackiem i jakie warunki trzeba spełnić żeby z niego skorzystać.

Alior Sync

O moneybacku oferowanym przez tegorocznego debiutanta - Alior Sync – było głośno. Nie powinno to dziwić. Wszak 5% zwrotu od wszystkich transakcji dokonanych w sklepach internetowych w Polsce i za granicą nie jest ofertą wobec której można przejść obojętnie. Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy lubią robić zakupy w Internecie, tłumnie zaczęło zakładać konta i korzystać z nich, by uzyskać obiecaną premię. Z pewnością było to dobre posunięcie, by przyciągnąć do siebie klientów. Punkty premiowe naliczane są w przypadku użycia opcji Płacę z Alior Sync lub też płatności internetowej przy użyciu karty. Maksymalna kwota zwrotu jaką można uzyskać miesięcznie to 1 250 zł. Żeby otrzymać taką kwotę wartość transakcji bezgotówkowych musi wynieść 25 000 zł. Wszystko co dobre jednak kiedyś się kończy. Alior Sync ogłosił, że od początku 2013 r. zmienią się zasady korzystania z tego udogodnienia. W myśl nowych zasad,  zwrot 5% transakcji będzie możliwy jedynie dla aktywnych klientów, którzy spełniać będą jeden z warunków:

 • na ich konto w Alior Sync wpływa co miesiąc wynagrodzenie lub stypendium lub
 • średnie miesięczne saldo na rachunku w Alior Sync wynosi 1500 zł lub
 • łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych wynosi nie mniej niż 10 000 zł lub
 • łączne średnie saldo zadłużenia miesięcznie wynosi minimum 3 000 zł.

Takie posunięcie było do przewidzenia.  Bank nie jest przecież instytucją, która daje coś za darmo. Osoby, które założyły rachunek w Alior Sync nie tylko po to, by otrzymać duży zwrot dalej będą mogli skorzystać z moneyback. Pozostali zaś mają dwa wyjścia: albo zaczną korzystać z konta aktywnie albo  rozwiążą umowę.

Zobacz: Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012


Dobre Konto banku Millennium

Konto z moneybackiem ma w swojej ofercie także Bank Millennium. Posiadacz Dobrego konta (bo o tym właśnie rachunku mowa) nie płaci za: prowadzenie konta, kartę wydaną do rachunku, przelewy wykonywane przez Internet i może wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w kraju. W ramach oferty moneyback  posiadacz Dobrego konta może uzyskać zwrot 3% wydatków poniesionych przy użyciu karty debetowej w sklepach spożywczych, na stacjach paliw i w supermarketach. Miesięcznie można w ten sposób zyskać do 50 zł. Warunkiem uzyskania zwrotu są miesięczne wpływy na konto w wysokości co najmniej 1000 zł i wykonanie przynajmniej jednej transakcji kartą płatniczą. Niestety również Bank Millennium wprowadza zmiany, które klientom raczej nie wyjdą na dobre. Od początku marca 2013 r. bank będzie zwracać 3 zł za każde wydane 100 zł. Premia nie zostanie więc naliczona w przypadku niższej sumy (na przykład 98 zł). Może się więc okazać, że osoba, która robi więcej zakupów na mniejsze kwoty nie otrzyma ani złotówki zwrotu. Nie jest to więc zmiana na korzyść klientów, a jedynie ochrona banku przed zmianami, które nadchodzą w związku z opłatą interchange. Niejako na osłodę bank poszerza listę punktów, w których płatność kartą będzie premiowana zwrotem o: apteki, punkty apteczne i opiekę medyczną, to jednocześnie zmienia regułę naliczania zwrotu.

Konto z premią w Banku BGŻ

Do banków, w których można liczyć na konto osobiste z moneybackiem należy także Bank BGŻ. Podobnie jak w przypadku Alior Sync i Banku Millennium, prowadzenie i założenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z wszystkich bankomatów czy przelewy przez Internet. Co miesiąc jest jednak naliczana opłata za kartę płatniczą w wysokości 8 zł (lub 5 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł). Klient może liczyć na 1% od najwyższego wpływu na konto w kwocie nie większej niż 50 zł miesięcznie. Warunkiem skorzystania z premii są regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz miesięczne wydatki kartą na kwotę przekraczającą 300 zł. Dodatkowo 1% wpływu musi przewyższać 3 zł, ponieważ dopiero od tej sumy premia jest naliczana.

Konto Zarabiające Meritum Banku

Także posiadacze Konta Zarabiającego Meritum Banku mogą liczyć na zwrot części wydatków dokonanych kartą debetową. W przypadku Konta Zarabiającego moneyback w wysokości 4% ograniczony jest jednak tylko do wydatków ponoszonych na paliwo. Miesięcznie można otrzymać w ten sposób maksymalnie 30 zł. Ze zwrotu części wydatków na paliwo mogą skorzystać klienci, w przypadku których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 1500 zł. Otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe, jednak jeśli nie dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł, to zostanie naliczona opłata za obsługę karty. Meritum Bank na razie nie zapowiedział zmian w swoim programie moneyback.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Konto Wydajesz & Zarabiasz BZ WBK

Reklama

Z moneyback mogą korzystać także klienci Banku Zachodniego WBK posiadający konto Wydajesz & Zarabiasz. Zwraca ono 1% (do 500 zł miesięcznie) od wszystkich transakcji dokonanych kartą Visa Wydajesz &  w sklepach spożywczych, hipermarketach oraz na stacjach benzynowych. Minusem tego konta są jednak opłaty, które musi ponieść klient. Jeżeli na konto nie wpływa co najmniej 1 000 zł, za jego prowadzenie pobierana jest opłata w wysokości 7 zł. Opłata za kartę wynosi 5 zł,  płatne są również przelewy internetowe - ich koszt to 0,50 zł. BZ WBK nie pobiera za to opłat za  wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Wybierając to konto warto dokonać kalkulacji, czy moneyback po odjęciu comiesięcznych opłat będzie się opłacał. Trzeba jeszcze dodać, że BZ WBK należy do tych banków, które już wprowadziły zmiany do programów moneyback. Do końca października 2012 r. zwrot 1% wydatków przysługiwał od wszystkich transakcji dokonywanych kartą.

Wymienione banki nie są jedynymi oferującymi „premie” dla  aktywnych klientów. Do tego grona należą także Getin Online (Konto Skarbonkowe) i Bank Ochrony Środowiska (Konto bez Kantów). W pierwszej z wymienionych instytucji otrzymujemy 1 zł za: każdą transakcję kartą płatniczą (debetową i kredytową) powyżej 100 zł, założenie lokaty, wpłynięcie pensji i spłatę karty kredytowej. Podobnie sprawa wygląda w BOŚ Banku. Posiadacz Konta bez Kantów otrzymuje 1 zł za: każdy przelew zrealizowany przez Internet lub za doładowanie telefonu komórkowego w wysokości nie niższej niż 50 zł, każdy inny zrealizowany przelew,  zrealizowane zlecenie stałe, pełne 100 zł wydane kartą debetową lub kredytową VISA, wypłatę gotówki z bankomatów BOŚ Banku dokonane kartami płatniczymi wydanymi przez wydawcę innego niż BOŚ. Każde zrealizowane polecenie zapłaty warte jest 3 zł, a 10 zł w miesiącu przez okres 12 miesięcy można otrzymać za skorzystanie z oferty pożyczki gotówkowej zabezpieczonej ubezpieczeniem od utraty stałego źródła dochodu albo śmierci pożyczkobiorcy.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj oferty i wybierz najlepsze dla siebie!

Moneyback z pewnością jest atrakcyjnym haczykiem na klienta.  Widać do najlepiej po kampaniach reklamowych Alior Sync, w których udogodnienie to było mocno podkreślane. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i klienci muszą pogodzić się ze zmianami lub też szukać lepszej oferty dla siebie. Mimo wszystko rozsądne korzystanie z konta z moneybackiem z pewnością przyniesie klientowi korzyści, dlatego szukając oferty konta dla siebie, warto brać pod uwagę tego rodzaju rachunki osobiste.

Zobacz: Kredyt bez odsetek z wysoką prowizją czy bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem - co lepsze?

Autor: TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.