Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moneyback – czy to może się opłacać?

Moneyback
Moneyback
Fotolia
Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Konto osobiste jest produktem, który posiada ponad połowa Polaków. Żeby je założyć nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Dla młodego człowieka jest to dobry sposób na nauczenie się oszczędności i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.  Zazwyczaj konto osobiste jest wymagane, jeśli osoba pełnoletnia otrzymuje jakikolwiek dochód: stypendium, rentę rodzinną czy wynagrodzenie.

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne

Wybierając konto osobiste należy kierować się przede wszystkim korzyściami, jakie możemy osiągnąć dzięki jego posiadaniu. Najlepiej, jeśli będzie ono darmowe, bez dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem karty czy wybieraniem gotówki z bankomatu. Wiele kont osobistych przyciąga obietnicą zwrotu części poniesionych wydatków, czyli moneybackiem.

Konto z moneybackiem

Na początku zdefiniować należy pojęcie moneyback, które często mylone z cashbackiem. Przyjęło się, że mianem cashback nazywa się zwrot części poniesionych przez klienta kosztów na jego konto bankowe, ale jest to błędne. Moneyback to zwrot części wydatków poniesionych przy użyciu karty płatniczej, płatnościach przez Internet czy też premie za aktywne korzystanie z konta. Cashback zaś odnosi się do możliwości wypłacenia gotówki w kasie sklepu do wysokości 200 zł bez konieczności udawania się do bankomatu. Jeszcze do niedawna klienci mieli tak komfortową sytuację, że moneyback (przez niektóre banki mylnie zwany cashbackiem) nie był ograniczany zbyt wieloma warunkami. Sytuacja ta jednak powoli zaczyna się zmieniać, a banki już informują o planowanych zmianach w regulaminach kont z moneyback, które prawdopodobnie spowodują, że część klientów zamknie konta. Sprawdźmy, które banki oferują konta z moneybackiem i jakie warunki trzeba spełnić żeby z niego skorzystać.

Alior Sync

O moneybacku oferowanym przez tegorocznego debiutanta - Alior Sync – było głośno. Nie powinno to dziwić. Wszak 5% zwrotu od wszystkich transakcji dokonanych w sklepach internetowych w Polsce i za granicą nie jest ofertą wobec której można przejść obojętnie. Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy lubią robić zakupy w Internecie, tłumnie zaczęło zakładać konta i korzystać z nich, by uzyskać obiecaną premię. Z pewnością było to dobre posunięcie, by przyciągnąć do siebie klientów. Punkty premiowe naliczane są w przypadku użycia opcji Płacę z Alior Sync lub też płatności internetowej przy użyciu karty. Maksymalna kwota zwrotu jaką można uzyskać miesięcznie to 1 250 zł. Żeby otrzymać taką kwotę wartość transakcji bezgotówkowych musi wynieść 25 000 zł. Wszystko co dobre jednak kiedyś się kończy. Alior Sync ogłosił, że od początku 2013 r. zmienią się zasady korzystania z tego udogodnienia. W myśl nowych zasad,  zwrot 5% transakcji będzie możliwy jedynie dla aktywnych klientów, którzy spełniać będą jeden z warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • na ich konto w Alior Sync wpływa co miesiąc wynagrodzenie lub stypendium lub
 • średnie miesięczne saldo na rachunku w Alior Sync wynosi 1500 zł lub
 • łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych wynosi nie mniej niż 10 000 zł lub
 • łączne średnie saldo zadłużenia miesięcznie wynosi minimum 3 000 zł.

Takie posunięcie było do przewidzenia.  Bank nie jest przecież instytucją, która daje coś za darmo. Osoby, które założyły rachunek w Alior Sync nie tylko po to, by otrzymać duży zwrot dalej będą mogli skorzystać z moneyback. Pozostali zaś mają dwa wyjścia: albo zaczną korzystać z konta aktywnie albo  rozwiążą umowę.

Zobacz: Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012


Dobre Konto banku Millennium

Konto z moneybackiem ma w swojej ofercie także Bank Millennium. Posiadacz Dobrego konta (bo o tym właśnie rachunku mowa) nie płaci za: prowadzenie konta, kartę wydaną do rachunku, przelewy wykonywane przez Internet i może wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w kraju. W ramach oferty moneyback  posiadacz Dobrego konta może uzyskać zwrot 3% wydatków poniesionych przy użyciu karty debetowej w sklepach spożywczych, na stacjach paliw i w supermarketach. Miesięcznie można w ten sposób zyskać do 50 zł. Warunkiem uzyskania zwrotu są miesięczne wpływy na konto w wysokości co najmniej 1000 zł i wykonanie przynajmniej jednej transakcji kartą płatniczą. Niestety również Bank Millennium wprowadza zmiany, które klientom raczej nie wyjdą na dobre. Od początku marca 2013 r. bank będzie zwracać 3 zł za każde wydane 100 zł. Premia nie zostanie więc naliczona w przypadku niższej sumy (na przykład 98 zł). Może się więc okazać, że osoba, która robi więcej zakupów na mniejsze kwoty nie otrzyma ani złotówki zwrotu. Nie jest to więc zmiana na korzyść klientów, a jedynie ochrona banku przed zmianami, które nadchodzą w związku z opłatą interchange. Niejako na osłodę bank poszerza listę punktów, w których płatność kartą będzie premiowana zwrotem o: apteki, punkty apteczne i opiekę medyczną, to jednocześnie zmienia regułę naliczania zwrotu.

Konto z premią w Banku BGŻ

Do banków, w których można liczyć na konto osobiste z moneybackiem należy także Bank BGŻ. Podobnie jak w przypadku Alior Sync i Banku Millennium, prowadzenie i założenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z wszystkich bankomatów czy przelewy przez Internet. Co miesiąc jest jednak naliczana opłata za kartę płatniczą w wysokości 8 zł (lub 5 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł). Klient może liczyć na 1% od najwyższego wpływu na konto w kwocie nie większej niż 50 zł miesięcznie. Warunkiem skorzystania z premii są regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz miesięczne wydatki kartą na kwotę przekraczającą 300 zł. Dodatkowo 1% wpływu musi przewyższać 3 zł, ponieważ dopiero od tej sumy premia jest naliczana.

Konto Zarabiające Meritum Banku

Także posiadacze Konta Zarabiającego Meritum Banku mogą liczyć na zwrot części wydatków dokonanych kartą debetową. W przypadku Konta Zarabiającego moneyback w wysokości 4% ograniczony jest jednak tylko do wydatków ponoszonych na paliwo. Miesięcznie można otrzymać w ten sposób maksymalnie 30 zł. Ze zwrotu części wydatków na paliwo mogą skorzystać klienci, w przypadku których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 1500 zł. Otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe, jednak jeśli nie dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł, to zostanie naliczona opłata za obsługę karty. Meritum Bank na razie nie zapowiedział zmian w swoim programie moneyback.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Konto Wydajesz & Zarabiasz BZ WBK

Z moneyback mogą korzystać także klienci Banku Zachodniego WBK posiadający konto Wydajesz & Zarabiasz. Zwraca ono 1% (do 500 zł miesięcznie) od wszystkich transakcji dokonanych kartą Visa Wydajesz &  w sklepach spożywczych, hipermarketach oraz na stacjach benzynowych. Minusem tego konta są jednak opłaty, które musi ponieść klient. Jeżeli na konto nie wpływa co najmniej 1 000 zł, za jego prowadzenie pobierana jest opłata w wysokości 7 zł. Opłata za kartę wynosi 5 zł,  płatne są również przelewy internetowe - ich koszt to 0,50 zł. BZ WBK nie pobiera za to opłat za  wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Wybierając to konto warto dokonać kalkulacji, czy moneyback po odjęciu comiesięcznych opłat będzie się opłacał. Trzeba jeszcze dodać, że BZ WBK należy do tych banków, które już wprowadziły zmiany do programów moneyback. Do końca października 2012 r. zwrot 1% wydatków przysługiwał od wszystkich transakcji dokonywanych kartą.

Wymienione banki nie są jedynymi oferującymi „premie” dla  aktywnych klientów. Do tego grona należą także Getin Online (Konto Skarbonkowe) i Bank Ochrony Środowiska (Konto bez Kantów). W pierwszej z wymienionych instytucji otrzymujemy 1 zł za: każdą transakcję kartą płatniczą (debetową i kredytową) powyżej 100 zł, założenie lokaty, wpłynięcie pensji i spłatę karty kredytowej. Podobnie sprawa wygląda w BOŚ Banku. Posiadacz Konta bez Kantów otrzymuje 1 zł za: każdy przelew zrealizowany przez Internet lub za doładowanie telefonu komórkowego w wysokości nie niższej niż 50 zł, każdy inny zrealizowany przelew,  zrealizowane zlecenie stałe, pełne 100 zł wydane kartą debetową lub kredytową VISA, wypłatę gotówki z bankomatów BOŚ Banku dokonane kartami płatniczymi wydanymi przez wydawcę innego niż BOŚ. Każde zrealizowane polecenie zapłaty warte jest 3 zł, a 10 zł w miesiącu przez okres 12 miesięcy można otrzymać za skorzystanie z oferty pożyczki gotówkowej zabezpieczonej ubezpieczeniem od utraty stałego źródła dochodu albo śmierci pożyczkobiorcy.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj oferty i wybierz najlepsze dla siebie!

Moneyback z pewnością jest atrakcyjnym haczykiem na klienta.  Widać do najlepiej po kampaniach reklamowych Alior Sync, w których udogodnienie to było mocno podkreślane. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i klienci muszą pogodzić się ze zmianami lub też szukać lepszej oferty dla siebie. Mimo wszystko rozsądne korzystanie z konta z moneybackiem z pewnością przyniesie klientowi korzyści, dlatego szukając oferty konta dla siebie, warto brać pod uwagę tego rodzaju rachunki osobiste.

Zobacz: Kredyt bez odsetek z wysoką prowizją czy bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem - co lepsze?

Autor: TotalMoney.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.