| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rynek kredytowy - informacje i trendy

Rynek kredytowy - informacje i trendy

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Spadek ten wyniósł 1,53% pomimo, że samych umów kredytowych było o 1,84% więcej. Porównując obecny kwartał do II kwartału 2011 roku jest to spadek, aż o 25% - biorąc pod uwagę wartość kredytów – i 20% samych umów kredytowych. Daje to jasny sygnał ostrzegawczy dla instytucji nadzorujących banki, że trzeba podjąć działania pobudzające ten segment gospodarki. Pod uwagę należy wziąć fakt, że z końcem roku zakończy się dodatkowo program kredytów preferencyjnych, które obecnie stanowią ponad 20% wszystkich udzielanych kredytów...

PLN

Drugi miesiąc wakacji przebiegł stosunkowo spokojnie, chociaż nie bez ciekawych zmian. PKO BP zakończyło „Letnią promocję” - 1,2% marży oraz 1,5% prowizji, a Kredyt Bank zrezygnował z udzielania kredytów na 100% (min. LTV=90%). Póki co nowa strategia banku dotyka jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą lub kwot kredytu pow. 1 mln PLN, może jednak zwiastować dalsze  ograniczenia narzucane przez bank.

Nową promocję przedstawił BOŚ, oferując niższe marże wyglądające bardzo obiecująco na tle konkurencji. Oferta jest dostępna tylko przez wybrane doradztwa finansowe w tym Salomon Finance.

Interesująco przedstawia się sytuacja na stopach procentowych. WIBOR, po zapowiedziach o możliwych obniżkach spowodowanych zmniejszeniem przewidywanej dynamiki gospodarczej, osunął się  z 5,11% do 4,95%. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, do końca roku osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie powinny jednak odczuć ulgę związaną z obniżką stopy referencyjnej o nawet 50 punktów bazowych do końca roku.

Polecamy: Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

EUR, CHF

Na polu bitwy kredytów hipotecznych w walutach obcych pozostał jeden, samotny bastion – BZWBK. Wymagania w takiej sytuacji muszą być wyśrubowane, 20% wkładu własnego i minimum 10.000 PLN dochodu miesięcznie nie są więc szokujące. O palpitację serca może jednak przyprawić osoby przez dłuższy czas nie zaglądających na rynek marża, którą bank oferuje. 2,8% wygląda nieco nienaturalnie przy 1,6% jeszcze rok temu, szczególnie przy prowizji od udzielenia w wysokości 2,5%. 

Skuteczne zniechęcenie potencjalnych kredytobiorców do walut obcych potwierdzają statystyki: z raportu ZBP wynika, że kredytów w walucie wspólnotowe stanowiły w ubiegłym kwartale nieco ponad 5% wszystkich kredytów, a ich wartość zaledwie 520 mln zł. Jeżeli chodzi o CHF to obecnie w praktyce kredyt ten jest nieosiągalny. AMRON SARFiN wykazał, że od kwietnia do czerwca tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę ok. 12 mln zł.

Polecamy: Co piąte mieszkanie kupuje student

Rodzina na Swoim

Z rynku napływają systematycznie informacje, że mieszkania tanieją w coraz szybszym tempie. Niestety dane te są zakrzywione przez obniżone limity RnS, które sprawiają, że lawinowo narasta liczba kreatywnych transakcji. Liczni nabywcy płacą część ceny nieoficjalnie w postaci przekazu gotówkowego lub miejsca postojowego za 100.000 PLN. Ostatecznie więc wartość podana na akcie sprzedaży jest niższa niż rzeczywista wartość transakcji. Zjawisko to obserwowane jest również na rynku pierwotnym, gdzie część deweloperów podpisuje dodatkowe umowy na np. częściowe wykończenie lokalu – zawyżając znacząco jego koszt. Można już śmiało pokusić się o stwierdzenie, że sposób, w jaki postanowiono wygasić program dopłat do kredytów, zrodził patologię, którą do końca roku ciężko będzie wyplenić.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »