REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek kredytowy - informacje i trendy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Spadek ten wyniósł 1,53% pomimo, że samych umów kredytowych było o 1,84% więcej. Porównując obecny kwartał do II kwartału 2011 roku jest to spadek, aż o 25% - biorąc pod uwagę wartość kredytów – i 20% samych umów kredytowych. Daje to jasny sygnał ostrzegawczy dla instytucji nadzorujących banki, że trzeba podjąć działania pobudzające ten segment gospodarki. Pod uwagę należy wziąć fakt, że z końcem roku zakończy się dodatkowo program kredytów preferencyjnych, które obecnie stanowią ponad 20% wszystkich udzielanych kredytów...

REKLAMA

PLN

REKLAMA

Drugi miesiąc wakacji przebiegł stosunkowo spokojnie, chociaż nie bez ciekawych zmian. PKO BP zakończyło „Letnią promocję” - 1,2% marży oraz 1,5% prowizji, a Kredyt Bank zrezygnował z udzielania kredytów na 100% (min. LTV=90%). Póki co nowa strategia banku dotyka jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą lub kwot kredytu pow. 1 mln PLN, może jednak zwiastować dalsze  ograniczenia narzucane przez bank.

Nową promocję przedstawił BOŚ, oferując niższe marże wyglądające bardzo obiecująco na tle konkurencji. Oferta jest dostępna tylko przez wybrane doradztwa finansowe w tym Salomon Finance.

Interesująco przedstawia się sytuacja na stopach procentowych. WIBOR, po zapowiedziach o możliwych obniżkach spowodowanych zmniejszeniem przewidywanej dynamiki gospodarczej, osunął się  z 5,11% do 4,95%. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, do końca roku osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie powinny jednak odczuć ulgę związaną z obniżką stopy referencyjnej o nawet 50 punktów bazowych do końca roku.

Polecamy: Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR, CHF

REKLAMA

Na polu bitwy kredytów hipotecznych w walutach obcych pozostał jeden, samotny bastion – BZWBK. Wymagania w takiej sytuacji muszą być wyśrubowane, 20% wkładu własnego i minimum 10.000 PLN dochodu miesięcznie nie są więc szokujące. O palpitację serca może jednak przyprawić osoby przez dłuższy czas nie zaglądających na rynek marża, którą bank oferuje. 2,8% wygląda nieco nienaturalnie przy 1,6% jeszcze rok temu, szczególnie przy prowizji od udzielenia w wysokości 2,5%. 

Skuteczne zniechęcenie potencjalnych kredytobiorców do walut obcych potwierdzają statystyki: z raportu ZBP wynika, że kredytów w walucie wspólnotowe stanowiły w ubiegłym kwartale nieco ponad 5% wszystkich kredytów, a ich wartość zaledwie 520 mln zł. Jeżeli chodzi o CHF to obecnie w praktyce kredyt ten jest nieosiągalny. AMRON SARFiN wykazał, że od kwietnia do czerwca tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę ok. 12 mln zł.

Polecamy: Co piąte mieszkanie kupuje student

Rodzina na Swoim

Z rynku napływają systematycznie informacje, że mieszkania tanieją w coraz szybszym tempie. Niestety dane te są zakrzywione przez obniżone limity RnS, które sprawiają, że lawinowo narasta liczba kreatywnych transakcji. Liczni nabywcy płacą część ceny nieoficjalnie w postaci przekazu gotówkowego lub miejsca postojowego za 100.000 PLN. Ostatecznie więc wartość podana na akcie sprzedaży jest niższa niż rzeczywista wartość transakcji. Zjawisko to obserwowane jest również na rynku pierwotnym, gdzie część deweloperów podpisuje dodatkowe umowy na np. częściowe wykończenie lokalu – zawyżając znacząco jego koszt. Można już śmiało pokusić się o stwierdzenie, że sposób, w jaki postanowiono wygasić program dopłat do kredytów, zrodził patologię, którą do końca roku ciężko będzie wyplenić.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

REKLAMA

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA