REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek kredytowy - informacje i trendy

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Spadek ten wyniósł 1,53% pomimo, że samych umów kredytowych było o 1,84% więcej. Porównując obecny kwartał do II kwartału 2011 roku jest to spadek, aż o 25% - biorąc pod uwagę wartość kredytów – i 20% samych umów kredytowych. Daje to jasny sygnał ostrzegawczy dla instytucji nadzorujących banki, że trzeba podjąć działania pobudzające ten segment gospodarki. Pod uwagę należy wziąć fakt, że z końcem roku zakończy się dodatkowo program kredytów preferencyjnych, które obecnie stanowią ponad 20% wszystkich udzielanych kredytów...

REKLAMA

PLN

REKLAMA

Drugi miesiąc wakacji przebiegł stosunkowo spokojnie, chociaż nie bez ciekawych zmian. PKO BP zakończyło „Letnią promocję” - 1,2% marży oraz 1,5% prowizji, a Kredyt Bank zrezygnował z udzielania kredytów na 100% (min. LTV=90%). Póki co nowa strategia banku dotyka jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą lub kwot kredytu pow. 1 mln PLN, może jednak zwiastować dalsze  ograniczenia narzucane przez bank.

Nową promocję przedstawił BOŚ, oferując niższe marże wyglądające bardzo obiecująco na tle konkurencji. Oferta jest dostępna tylko przez wybrane doradztwa finansowe w tym Salomon Finance.

Interesująco przedstawia się sytuacja na stopach procentowych. WIBOR, po zapowiedziach o możliwych obniżkach spowodowanych zmniejszeniem przewidywanej dynamiki gospodarczej, osunął się  z 5,11% do 4,95%. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, do końca roku osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie powinny jednak odczuć ulgę związaną z obniżką stopy referencyjnej o nawet 50 punktów bazowych do końca roku.

Polecamy: Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR, CHF

REKLAMA

Na polu bitwy kredytów hipotecznych w walutach obcych pozostał jeden, samotny bastion – BZWBK. Wymagania w takiej sytuacji muszą być wyśrubowane, 20% wkładu własnego i minimum 10.000 PLN dochodu miesięcznie nie są więc szokujące. O palpitację serca może jednak przyprawić osoby przez dłuższy czas nie zaglądających na rynek marża, którą bank oferuje. 2,8% wygląda nieco nienaturalnie przy 1,6% jeszcze rok temu, szczególnie przy prowizji od udzielenia w wysokości 2,5%. 

Skuteczne zniechęcenie potencjalnych kredytobiorców do walut obcych potwierdzają statystyki: z raportu ZBP wynika, że kredytów w walucie wspólnotowe stanowiły w ubiegłym kwartale nieco ponad 5% wszystkich kredytów, a ich wartość zaledwie 520 mln zł. Jeżeli chodzi o CHF to obecnie w praktyce kredyt ten jest nieosiągalny. AMRON SARFiN wykazał, że od kwietnia do czerwca tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę ok. 12 mln zł.

Polecamy: Co piąte mieszkanie kupuje student

Rodzina na Swoim

Z rynku napływają systematycznie informacje, że mieszkania tanieją w coraz szybszym tempie. Niestety dane te są zakrzywione przez obniżone limity RnS, które sprawiają, że lawinowo narasta liczba kreatywnych transakcji. Liczni nabywcy płacą część ceny nieoficjalnie w postaci przekazu gotówkowego lub miejsca postojowego za 100.000 PLN. Ostatecznie więc wartość podana na akcie sprzedaży jest niższa niż rzeczywista wartość transakcji. Zjawisko to obserwowane jest również na rynku pierwotnym, gdzie część deweloperów podpisuje dodatkowe umowy na np. częściowe wykończenie lokalu – zawyżając znacząco jego koszt. Można już śmiało pokusić się o stwierdzenie, że sposób, w jaki postanowiono wygasić program dopłat do kredytów, zrodził patologię, którą do końca roku ciężko będzie wyplenić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA