reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podstawowy rachunek bankowy dla wszystkich w UE

Podstawowy rachunek bankowy dla wszystkich w UE

Parlament Europejski przegłosował propozycję dostępu do podstawowego rachunku bankowego dla wszystkich, legalnie przebywających na terytorium UE. Bez znaczenia będzie miała narodowość czy miejsce zamieszkania.

"W dzisiejszym świecie, konsumenci oraz sektor usług detalicznych są zależni od dostępu do nowoczesnych usług płatniczych. Udostępnienie elektronicznych usług płatniczych nie jest kosztowne, a może ułatwić życie konsumentów, zwiększyć efektywność firm i pomóc w modernizacji naszych gospodarek. Dlatego też, Parlament uważa za konieczne wymaganie od banków, aby dostarczyły tych usług i pomagały klientom dokonywać świadomych wyborów. Parlament szybko zakończył pracę nad przepisami i od państw członkowskich zależy teraz, czy zakończymy pracę na wiosnę przyszłego roku", powiedział Jürgen Klute (GUE/NGL, DE), odpowiedzialny za przygotowanie przepisów, ze strony Parlamentu.

Otwarty dostęp

Parlament nalegał, aby wszyscy dostawcy usług płatniczych mieli w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy, wyjątki od tej reguły będą zależały od decyzji kraju, podejmowanej obiektywnie zgodnie z restrykcyjnymi kryteriami. Podstawowe rachunki płatnicze powinny być dostępne dla każdej osoby przebywającej legalnie na terenie UE oraz posiadającej związek z państwem, w którym chciałaby otworzyć rachunek, po spełnieniu powyższych warunków, dostawca usług nie miałby prawa odmówić otworzenia rachunku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jasne informacje

Każdy otwierający rachunek powinien być w stanie zrozumieć i porównać opłaty i zasady jego działania, informacja ta powinna być przystępna oraz przekazana w standardowym formacie na terenie UE. W każdym państwie członkowskim powinna działać, co najmniej jedna, niezależna, strona internetowa porównująca opłaty, odsetki oraz poziom usług świadczonych przez banki. Posłowie zadbali też o to, by banki zobowiązane były udzielić informacji o podstawowym rachunku w swojej ofercie.

Charakterystyka podstawowego rachunku

Podstawowe rachunki pozwoliłyby klientom na wpłacanie i wypłacanie pieniędzy oraz dokonywanie przelewów na terenie UE. Rachunek taki, nie dawałby jednak dostępu do kredytu. Wszystkie banki powinny mieć takie rachunki w swojej stałej ofercie, a opłaty z nimi związane powinny być niższe niż za jakiekolwiek inne usługi świadczone przez bank, uzgodnili posłowie.

Klienci powinni mieć również możliwość zmiany rachunku na terenie UE, za niewysoką opłatą. Banki powinny być odpowiedzialne za transfer aktualnych danych klienta oraz za wszelkie straty klienta, które wynikałyby z niedopełnienia tego obowiązku.

Zobacz również: Propozycje UE w sprawie poprawy jakości staży

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Parlament Europejski
INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama