reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kredyty na start

Kredyty na start

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność i nie posiadają żadnego stażu mogą ubiegać się o kredyt do 350 tys. zł. Banki oferują tzw. start-upy, gwarantując fundusze na start. Im dłuższy staż początkującego przedsiębiorcy, tym większe kwoty pożyczek. Banki mogą zaoferować kredyt nawet z sześcioma zerami.

Zdobycie pieniędzy na start to problem praktycznie każdego początkującego przedsiębiorcy. Jeśli świeżo upieczony właściciel firmy nie ma własnych oszczędności lub możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny lub znajomych, a jego biznes nie może liczyć na zainteresowanie ze strony Aniołów Biznesu, pozostaje mu pożyczka w banku. Wiele instytucji finansowych nie ma jednak produktów dla start-upów ze względu na zbyt duże ryzyko wiążące się z udzieleniem finansowania firmie, która nie ma ustabilizowanej i przewidywalnej - na podstawie dotychczasowych dochodów - sytuacji finansowej. A jeśli już banki decydują się na wsparcie początkujących przedsiębiorców, zazwyczaj pożyczają im niewielkie kwoty.


Należy jednak mieć na uwadze, że banki różnie podchodzą do „wieku” firm - dla jednych start-upem będzie firma bez żadnego rynkowego stażu, dla innych - przedsiębiorstwo nawet do 2 lat działalności. Dlatego Tax Care zapytał banki o produkty kredytowe dla początkujących w 3 kategoriach:  kredyty dla firm bez stażu, do 6 miesięcy działalności oraz do 12 miesięcy działalności (firma ze stażem powyżej roku zazwyczaj może korzystać z większości lub wszystkich produktów kredytowych w danym banku).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Jaki bank wybrać?


Spośród prawie 30 banków przepytywanych przez Tax Care tylko 10 przyznało, że ma produkty kredytowe dedykowane start-upom. Siedem z nich deklaruje, że pożyczy pieniądze firmom, które nie mogą pochwalić się żadnym rynkowym stażem. Należą do nich: Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), FM Bank PBP, Idea Bank, mBank, Multibank, Pekao SA i PKO BP. Największą kwotę kredytu w tej grupie „wiekowej” start-upów deklaruje Idea Bank (kredyt na start ze wsparciem unijnym do 350 tys. zł), a najmniejszą - w ramach dopuszczalnego salda debetowego - PKO BP (1 tys. zł). PKO BP zapewnia jednak jednocześnie, że może zaoferować początkującemu przedsiębiorcy bez stażu także kredyt inwestycyjny, można więc założyć, że kwota takiego kredytu, ze względu na jego przeznaczenie, także będzie znaczna (bank nie podaje maksymalnej kwoty kredytu inwestycyjnego, uzależniając ją m.in. od wartości inwestycji). Pozostałe banki oferują firmom bez stażu maksymalne wsparcie finansowe do 10 tys. zł (mBank, Multibank), 20 tys. zł (FM Bank PBP, Pekao SA), 25 tys. zł (Idea Bank w ramach „Pożyczki bezzwrotnej”) i 50 tys. zł (BPS).


Kolejna grupa to produkty kredytowe stworzone z myślą o start-upach, które muszą mieć już staż - niewielki, ale jednak (do 6 miesięcy). W tej „kategorii wiekowej” znalazły się: kredyt samochodowy Banku BPH (do 200 tys. zł), kredyt na start FM Bank PBP  (do 100 tys. zł dla firm działających powyżej 4 miesięcy, a więc 5-krotnie wyższy, niż w przypadku tego samego produktu w grupie firm bez stażu) oraz debet w PKO BP (do 20 tys. zł dla firm od 3 miesięcy działalności). W tym ostatnim przypadku debet może być więc aż 20-krotnie wyższy w porównaniu z tym samym produktem z grupy przedsiębiorców bez stażu, choć różnica w miesiącach działalności jest niewielka.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama