REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak uczynić banki bezpieczniejszymi? / Fot. Fotolia
Jak uczynić banki bezpieczniejszymi? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy do udziału w drugiej Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie. Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

W dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane jako wehikuły do prania brudnych pieniędzy.

REKLAMA

Dyskusję na ten temat poprowadzą specjaliści podczas 2. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie.

REKLAMA

Pranie brudnych pieniędzy, czyli nadawanie pozorów legalności wartościom majątkowym uzyskanym w wyniku czynu zabronionego, wiązało się początkowo z latami 20. XX wieku. Okres prohibicji
w Stanach Zjednoczonych był impulsem do zawiązywania grup przestępczych. Ich członkowie ukrywali rzeczywiste źródła dochodu księgując obroty w fikcyjnych miejscach pracy: pralniach, myjniach czy sklepach spożywczych. Te działania to jednak nie przeszłość, mają miejsce także dzisiaj. Ich skala jest ogromna.

Obecnie proceder prania brudnych pieniędzy rozwija się dzięki kilku czynnikom sprzyjającym wynikającym z globalizacji. Są to m.in. : przepływ kapitału i osób, rozwój rynków kapitałowych, dywersyfikacja instrumentów finansowych, a także luki w systemie prawno-finansowym
oraz niedoskonałości organizacyjne. W rezultacie proces oddziałuje negatywnie na konkurencyjność gospodarki wpływa także na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego. Ponadto oddziałuje na działalność biznesową - nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes, negatywnie wpływa na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jednym z nich jest Compliance – dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby  jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką.

W dniach 10-11 października odbędzie się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance „Nowe regulacje i technologie – zagrożenie czy wsparcie funkcji Compliance i AML?”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie tematyce zapobiegania brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Na konferencji wystąpią m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Swoją obecność potwierdzili m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)
  • Deborah Traversa (Dyrektor Dywizji Capital Markets w SIA)
  • Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )
  • Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)
  • Maciej Biały (Szef działu Compliance w banku PKO Banku Polskim)
  • Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska).

REKLAMA

Konferencja organizowana na tak dużą skalę przyczyni się do integracji środowiska oraz stworzy doskonałą platformę wymiany opinii między cenionymi specjalistami i ekspertami. Przybliży także najnowsze, globalne trendy i rozwiązania technologiczne szerokiej grupie praktyków w Polsce - twierdzi Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance to także szansa nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów, dzięki podjęciu przez nas współpracy z International Compliance Association, największej organizacji skupiającej osoby pracujące w działach Compliance i AML – dodaje.

Konferencja to największe wydarzenie o tematyce Compliance w 2013 roku. Skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, a także do wszystkich, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką.

W dobie kryzysu niezwykle istotne jest eliminowanie wszelkich zagrożeń, jakie mogą pojawić się w strukturach przedsiębiorstwa. Wiedza, którą profesjonaliści podzielą się podczas konferencji niewątpliwie ułatwi wdrażanie nowych rozwiązań i technologii. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich, którzy cenią sobie dobro i bezpieczeństwo firmy oraz dbają o jej efektywność – dodaje Paweł Kuskowski.

Więcej informacji i zapisy:

www.compliancepolska.pl
e-mail: biuro@compliancepolska.pl

Kontakt dla mediów:

Michał Michałowski
michal.michalowski@consultingandmore.pl
tel.: +48 698 178 102

Stowarzyszenie Compliance Polska to niezależna, niepolityczna oraz działająca na zasadzie non-profit organizacja, prowadząca działalność edukacyjną oraz informacyjną. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy profesjonalistami oraz dążenie do ujednolicenia praktyk funkcjonujących
w obszarze compliance.

Compliance, stanowiąc przyszłość nowoczesnego biznesu, obejmuje systemy i procedury służące unikaniu wszelkich ryzyk, w tym sankcji cywilnych, administracyjnoprawnych oraz karnych. Funkcja komórki Compliance ma na celu uniknięcie zagrożeń, jakie mogą spotkać podmiot w wyniku niedostosowania jego działalności do norm prawnych i obowiązujących standardów. Zapewnia implementacje obowiązującego prawa do jasno i precyzyjnie sformułowanych instrukcji oraz procedur wewnętrznych, a także prawidłowe ich wdrażanie i przestrzeganie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

Prezes BCC: Przedsiębiorcy potrzebują przewidywalności i stabilności. Apel przedsiębiorców

1 czerwca 2025 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której, najwięcej głosów otrzymał Karol Nawrocki. Oficjalne zaświadczenie o wyborze ma zostać wręczone 11 czerwca 2025 r. Po ogłoszeniu wyników przedstawiciele środowisk gospodarczych wyrazili oczekiwanie, że nowy prezydent będzie współpracował z rządem w sprawach istotnych dla polskiej gospodarki.

REKLAMA