Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?
REKLAMA
REKLAMA
W dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane jako wehikuły do prania brudnych pieniędzy.
REKLAMA
Dyskusję na ten temat poprowadzą specjaliści podczas 2. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie.
REKLAMA
Pranie brudnych pieniędzy, czyli nadawanie pozorów legalności wartościom majątkowym uzyskanym w wyniku czynu zabronionego, wiązało się początkowo z latami 20. XX wieku. Okres prohibicji
w Stanach Zjednoczonych był impulsem do zawiązywania grup przestępczych. Ich członkowie ukrywali rzeczywiste źródła dochodu księgując obroty w fikcyjnych miejscach pracy: pralniach, myjniach czy sklepach spożywczych. Te działania to jednak nie przeszłość, mają miejsce także dzisiaj. Ich skala jest ogromna.
Obecnie proceder prania brudnych pieniędzy rozwija się dzięki kilku czynnikom sprzyjającym wynikającym z globalizacji. Są to m.in. : przepływ kapitału i osób, rozwój rynków kapitałowych, dywersyfikacja instrumentów finansowych, a także luki w systemie prawno-finansowym
oraz niedoskonałości organizacyjne. W rezultacie proces oddziałuje negatywnie na konkurencyjność gospodarki wpływa także na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego. Ponadto oddziałuje na działalność biznesową - nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes, negatywnie wpływa na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jednym z nich jest Compliance – dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką.
W dniach 10-11 października odbędzie się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance „Nowe regulacje i technologie – zagrożenie czy wsparcie funkcji Compliance i AML?”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie tematyce zapobiegania brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Na konferencji wystąpią m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Swoją obecność potwierdzili m.in.:
- Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)
- Deborah Traversa (Dyrektor Dywizji Capital Markets w SIA)
- Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )
- Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)
- Maciej Biały (Szef działu Compliance w banku PKO Banku Polskim)
- Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska).
REKLAMA
Konferencja organizowana na tak dużą skalę przyczyni się do integracji środowiska oraz stworzy doskonałą platformę wymiany opinii między cenionymi specjalistami i ekspertami. Przybliży także najnowsze, globalne trendy i rozwiązania technologiczne szerokiej grupie praktyków w Polsce - twierdzi Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance to także szansa nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów, dzięki podjęciu przez nas współpracy z International Compliance Association, największej organizacji skupiającej osoby pracujące w działach Compliance i AML – dodaje.
Konferencja to największe wydarzenie o tematyce Compliance w 2013 roku. Skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, a także do wszystkich, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką.
W dobie kryzysu niezwykle istotne jest eliminowanie wszelkich zagrożeń, jakie mogą pojawić się w strukturach przedsiębiorstwa. Wiedza, którą profesjonaliści podzielą się podczas konferencji niewątpliwie ułatwi wdrażanie nowych rozwiązań i technologii. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich, którzy cenią sobie dobro i bezpieczeństwo firmy oraz dbają o jej efektywność – dodaje Paweł Kuskowski.
Więcej informacji i zapisy:
www.compliancepolska.pl
e-mail: biuro@compliancepolska.pl
Kontakt dla mediów:
Michał Michałowski
michal.michalowski@consultingandmore.pl
tel.: +48 698 178 102
Stowarzyszenie Compliance Polska to niezależna, niepolityczna oraz działająca na zasadzie non-profit organizacja, prowadząca działalność edukacyjną oraz informacyjną. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy profesjonalistami oraz dążenie do ujednolicenia praktyk funkcjonujących
w obszarze compliance.
Compliance, stanowiąc przyszłość nowoczesnego biznesu, obejmuje systemy i procedury służące unikaniu wszelkich ryzyk, w tym sankcji cywilnych, administracyjnoprawnych oraz karnych. Funkcja komórki Compliance ma na celu uniknięcie zagrożeń, jakie mogą spotkać podmiot w wyniku niedostosowania jego działalności do norm prawnych i obowiązujących standardów. Zapewnia implementacje obowiązującego prawa do jasno i precyzyjnie sformułowanych instrukcji oraz procedur wewnętrznych, a także prawidłowe ich wdrażanie i przestrzeganie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.