reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > IBAN - czym jest numer IBAN?

IBAN - czym jest numer IBAN?

Skrót IBAN pochodzi od angielskiego określenia International Bank Account Number i oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Numer IBAN jest wynikiem europejskiej standaryzacji numerów rachunków bankowych. Jakie standardy spełnia numer IBAN?

Czym jest IBAN?

Numer IBAN został stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Numery IBAN podlegają standaryzacji. Oznacza to, że każda z cyfr ma swoje znaczenie.

IBAN składa się z dwuliterowego kodu kraju. Dla Polski kod ten to PL. Następne dwie cyfry znajdujące się po kodzie kraju to suma kontrolna.

Po sumie kontrolnej znajduje się do trzydziestu liter lub cyfr - są to tak zwane znaki alfanumeryczne. Zawierają one numer rozliczeniowy jednostki banku oraz numer rachunku. Numer rozliczeniowy banku oraz numer rachunku tworzą Podstawowy Numer Rachunku Bankowego. Długość tego bloku zależy od decyzji konkretnego kraju, w którym obowiązuje numer IBAN.

Przykładowo numer IBAN może składać się z:

Kod kraju (PL) + Numer rachunku (C) + Kod banku (A) + Numer konta (B) =  PL CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co daje numer IBAN?

Numer IBAN jest wykorzystywany w płatnościach transgranicznych. Celem jego wprowadzenia było ułatwienie płatności transgranicznych oraz wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro.

Posługiwanie się numerem IBAN umożliwia szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym.

Dzięki numerowi IBAN możliwa jest pełna weryfikacja numeru posiadacza rachunku.

NRB vs. IBAN

Przykładowe polskie konto w formacie NRB i IBAN będzie wyglądało następująco:

Numer rachunku w formacie NRB:

55 3785 2894 5895 8595 5883 5555

Ten sam numer w formacie IBAN

PL55 3785 2894 5895 8595 5883 5555

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Przechowywanie numeru IBAN

Numer IBAN w transakcjach elektronicznych powinien być przechowywany w jednym ciągu, bez spacji, jednakże w przypadku dokumentów na papierze powinien być zapisywany w grupach po cztery znaki, przy czym ostatnia grupa może mieć ich mniejszą liczbę. Mniejsza liczba w ostatniej grupie jest wynikiem różnej ilości znaków w poszczególnych krajach.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Poczmański

Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama