IBAN - czym jest numer IBAN?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest IBAN?
Numer IBAN został stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Numery IBAN podlegają standaryzacji. Oznacza to, że każda z cyfr ma swoje znaczenie.
REKLAMA
IBAN składa się z dwuliterowego kodu kraju. Dla Polski kod ten to PL. Następne dwie cyfry znajdujące się po kodzie kraju to suma kontrolna.
Po sumie kontrolnej znajduje się do trzydziestu liter lub cyfr - są to tak zwane znaki alfanumeryczne. Zawierają one numer rozliczeniowy jednostki banku oraz numer rachunku. Numer rozliczeniowy banku oraz numer rachunku tworzą Podstawowy Numer Rachunku Bankowego. Długość tego bloku zależy od decyzji konkretnego kraju, w którym obowiązuje numer IBAN.
Przykładowo numer IBAN może składać się z:
Kod kraju (PL) + Numer rachunku (C) + Kod banku (A) + Numer konta (B) = PL CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Co daje numer IBAN?
Numer IBAN jest wykorzystywany w płatnościach transgranicznych. Celem jego wprowadzenia było ułatwienie płatności transgranicznych oraz wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro.
Posługiwanie się numerem IBAN umożliwia szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym.
Dzięki numerowi IBAN możliwa jest pełna weryfikacja numeru posiadacza rachunku.
NRB vs. IBAN
Przykładowe polskie konto w formacie NRB i IBAN będzie wyglądało następująco:
Numer rachunku w formacie NRB:
55 3785 2894 5895 8595 5883 5555
Ten sam numer w formacie IBAN
PL55 3785 2894 5895 8595 5883 5555
Przechowywanie numeru IBAN
Numer IBAN w transakcjach elektronicznych powinien być przechowywany w jednym ciągu, bez spacji, jednakże w przypadku dokumentów na papierze powinien być zapisywany w grupach po cztery znaki, przy czym ostatnia grupa może mieć ich mniejszą liczbę. Mniejsza liczba w ostatniej grupie jest wynikiem różnej ilości znaków w poszczególnych krajach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.