REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

karty płatnicze, opłata interchange
karty płatnicze, opłata interchange
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą maksymalny poziom opłaty Interchange stanowiącej główny składnik kosztów związanych z przyjmowaniem płatności kartowych. Od 2014 roku wyniesie ona 0,5% i w istotny sposób przełamie jedną z głównych barier rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Od kilkunastu lat polscy przedsiębiorcy ponoszą nieadekwatne w relacji do odnoszonych korzyści koszty obsługi transakcji kartowych. Obecnie rozmiary tych obciążeń finansowych zostały istotnie ograniczone poprzez decyzję polskich parlamentarzystów. Polscy przedsiębiorcy doceniają efekty tej inicjatywy wyrażając jednocześnie nadzieję, iż przedstawione przez Komisję Europejską propozycje głębszych obniżek Interchange zostaną uwzględnione w polskich ramach prawnych bez zbędnej zwłoki.

REKLAMA

Może warto już dziś kontynuować pionierskie działania w tym zakresie i nadawać rytm pożądanym zmianom innym krajom Unii Europejskiej. Pozostało jeszcze wiele elementów, które muszą ulec zmianie aby z jednej strony zahamować negatywne skutki praktyk monopolistycznych organizacji płatniczych, z drugiej strony zaś dążyć do zwiększenia konkurencji na krajowym rynku płatności bezgotówkowych.

Opłaty interchange w Polsce i UE

REKLAMA

Podzielamy obawy wyrażone podczas finalnego głosowania w Sejmie przez Pana posła Wincenta Elsnera, iż przy braku odpowiednich mechanizmów blokujących może nastąpić niekontrolowany wzrost innej opłaty narzucanej przez organizacje płatnicze tj. opłaty systemowej. Pozostaje żywić nadzieję, iż przewidziane w ustawie obowiązki informacyjne nałożone na dostawców usług płatniczych tj. agentów rozliczeniowych oraz instytucje płatnicze skutecznie zapobiegną niepożądanym przez rynek działaniom silniejszych stron rynku.

Należy również ubolewać, że nie doszło do zawarcia proponowanych w połowie zeszłego roku porozumień samoregulacyjnych. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego była od samego początku orędownikiem zmian bez interwencji regulatora. Jednakże, nie wszyscy chcieli zrównoważonego rozwoju przedstawiając zasadność funkcjonowania rynku w oparciu o działania quasi monopolistyczne. Dlatego też, musiało dojść do interwencji państwa w obszarze, w którym nie zadziałały prawidłowo mechanizmy wolnorynkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Zrozumienie dla ważnego interesu społecznego, jakim jest rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, wykazali posłowie wszystkich partii politycznych. Projekty zmiany ustawy o usługach płatniczych w tym zakresie złożyły PSL, PiS, Solidarna Polska oraz Ruch Palikota.

Składamy podziękowania wszystkim zaangażowanym w dotychczasową ogólnopolską debatę o Interchange, m.in. Narodowemu Bankowi Polskiemu, senatorom i posłom, przedstawicielom Ministerstwa Finansów oraz oponentom zmian chroniących status quo i swoje dotychczasowe wpływy. Szczególne podziękowania od polskich przedsiębiorców  i konsumentów należą się osobom, które odegrały najistotniejszą rolę podczas debaty parlamentarnej. Wśród nich są autorzy finalnej wersji projektu: Panowie senatorowie Kazimierz Kleina (PO) i Leszek Czarnobaj (PO) oraz członkowie Komisji Finansów Publicznych: Pan poseł Jakub Szulc (PO) i Pan poseł Wincenty Elsner (Ruch Palikota).

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (www.frob.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA