REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

karty płatnicze, opłata interchange
karty płatnicze, opłata interchange
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą maksymalny poziom opłaty Interchange stanowiącej główny składnik kosztów związanych z przyjmowaniem płatności kartowych. Od 2014 roku wyniesie ona 0,5% i w istotny sposób przełamie jedną z głównych barier rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Od kilkunastu lat polscy przedsiębiorcy ponoszą nieadekwatne w relacji do odnoszonych korzyści koszty obsługi transakcji kartowych. Obecnie rozmiary tych obciążeń finansowych zostały istotnie ograniczone poprzez decyzję polskich parlamentarzystów. Polscy przedsiębiorcy doceniają efekty tej inicjatywy wyrażając jednocześnie nadzieję, iż przedstawione przez Komisję Europejską propozycje głębszych obniżek Interchange zostaną uwzględnione w polskich ramach prawnych bez zbędnej zwłoki.

REKLAMA

Może warto już dziś kontynuować pionierskie działania w tym zakresie i nadawać rytm pożądanym zmianom innym krajom Unii Europejskiej. Pozostało jeszcze wiele elementów, które muszą ulec zmianie aby z jednej strony zahamować negatywne skutki praktyk monopolistycznych organizacji płatniczych, z drugiej strony zaś dążyć do zwiększenia konkurencji na krajowym rynku płatności bezgotówkowych.

Opłaty interchange w Polsce i UE

REKLAMA

Podzielamy obawy wyrażone podczas finalnego głosowania w Sejmie przez Pana posła Wincenta Elsnera, iż przy braku odpowiednich mechanizmów blokujących może nastąpić niekontrolowany wzrost innej opłaty narzucanej przez organizacje płatnicze tj. opłaty systemowej. Pozostaje żywić nadzieję, iż przewidziane w ustawie obowiązki informacyjne nałożone na dostawców usług płatniczych tj. agentów rozliczeniowych oraz instytucje płatnicze skutecznie zapobiegną niepożądanym przez rynek działaniom silniejszych stron rynku.

Należy również ubolewać, że nie doszło do zawarcia proponowanych w połowie zeszłego roku porozumień samoregulacyjnych. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego była od samego początku orędownikiem zmian bez interwencji regulatora. Jednakże, nie wszyscy chcieli zrównoważonego rozwoju przedstawiając zasadność funkcjonowania rynku w oparciu o działania quasi monopolistyczne. Dlatego też, musiało dojść do interwencji państwa w obszarze, w którym nie zadziałały prawidłowo mechanizmy wolnorynkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Zrozumienie dla ważnego interesu społecznego, jakim jest rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, wykazali posłowie wszystkich partii politycznych. Projekty zmiany ustawy o usługach płatniczych w tym zakresie złożyły PSL, PiS, Solidarna Polska oraz Ruch Palikota.

Składamy podziękowania wszystkim zaangażowanym w dotychczasową ogólnopolską debatę o Interchange, m.in. Narodowemu Bankowi Polskiemu, senatorom i posłom, przedstawicielom Ministerstwa Finansów oraz oponentom zmian chroniących status quo i swoje dotychczasowe wpływy. Szczególne podziękowania od polskich przedsiębiorców  i konsumentów należą się osobom, które odegrały najistotniejszą rolę podczas debaty parlamentarnej. Wśród nich są autorzy finalnej wersji projektu: Panowie senatorowie Kazimierz Kleina (PO) i Leszek Czarnobaj (PO) oraz członkowie Komisji Finansów Publicznych: Pan poseł Jakub Szulc (PO) i Pan poseł Wincenty Elsner (Ruch Palikota).

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (www.frob.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA