REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mała firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Reforma OFE zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Przejęcie z OFE ponad połowy naszych emerytalnych oszczędności, pozorna dobrowolność wyboru OFE, suwak oraz przebieg procesu legislacyjnego to tylko niektóre z przepisów, które kwestionuje Konfederacja Lewiatan

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Czy po upływie 24 miesięcy można ponownie zawiesić działalność?

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Pracodawcy nie mają obowiązku tworzenia dla swoich pracowników palarni. Stworzenie specjalnego pomieszczenia dla palaczy zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Jakie warunki BHP musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na palarnię?

REKLAMA

Czym jest CEPiK?

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – jest systemem informatycznym obejmującym centralną bazę danych gromadzącą dane i informacje o pojazdach, ich właścicielach i posiadaczach oraz osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami jak również o osobach nieposiadających uprawnień, w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Ewidencja jest prowadzona w systemie teleinformatycznym.

Zmiana ustaw podatkowych pogorszy konkurencyjności polskich przedsiębiorców na unijnym rynku

Proponowane przez fiskusa propozycje zmian, które trafiły już do Rady Ministrów, związane są z opodatkowaniem zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), zarejestrowanych poza granicami kraju. Zgodnie z projektem, w przypadku gdy zagraniczna spółka uzyska 250 tys. euro przychodu, polska spółka matka będzie zobowiązana do odprowadzenia 19-procentowego podatku.

Agent turystyczny powinien wystawić paragon

Agent pośredniczący między osobami uczestniczącymi w wycieczce a biurem turystycznym bądź przewoźnikiem, jest zobowiązany do wystawienia paragonu za świadczenie usług swojego zleceniodawcy. Pośrednik usług turystycznych jest zatem zobowiązany nie tylko do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów ale musi on również posiadać kasę fiskalną.

Podatek od nieruchomości niekorzystny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

REKLAMA

Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki VAT 0% przy WDT

Przedsiębiorca, który dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, ma możliwość zastosowania do danych transakcji preferencyjnej stawki VAT 0%. Musi jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze - zarówno on, jak i odbiorca muszą być podatnikami zgłoszonymi do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i tym samym posiadać identyfikator podatkowy poprzedzony dwuliterowym kodem swojego kraju. Po drugie - musi nastąpić przemieszczenie towaru z Polski do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, co należy odpowiednio udokumentować.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

Przedsiębiorcy w kontaktach z kontrahentami z roku na rok coraz chętniej wykorzystują faktury elektroniczne. Wielu z nich szybko docenia wygodę takiego rozwiązania oraz fakt, iż wpływa ono pozytywnie na wizerunek firmy, ponieważ dokumenty dostarczane są na czas w sposób, który pozwala chronić nasze środowisko. Na początku ubiegłego roku było głośno na temat zmian w zakresie przepisów regulujących wystawianie i przesyłanie e-faktur. Miały one na celu doprecyzowanie wcześniejszych regulacji oraz ułatwienie stosowania elektronicznej siostry tradycyjnej faktury w obrocie gospodarczym. A jak jest w bieżącym roku - czy podatnicy wystawiający e-dokumenty sprzedażowe muszą zaktualizować swoją wiedzę na ich temat? Sprawdźmy.

Moment powstania obowiązku podatkowego w transakcjach zagranicznych

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług, które odnoszą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w obrocie gospodarczym. Zmiana miała miejsce nie tylko w odniesieniu do transakcji krajowych, ale także w niektórych przypadkach do wymiany handlowej z kontrahentami z zagranicy.

Na jak długo można delegować pracownika?

Pojęcie delegacji pracowniczej kojarzone jest najczęściej z jedno- lub kilkudniową nieobecnością pracownika w jego podstawowym miejscu pracy. Wyjazdy na szkolenia czy spotkania z kontrahentami najczęściej nie trwają dłużej niż tydzień. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy stacjonarny pracownik jest zobowiązany do kilkumiesięcznego wyjazdu np. w celu kontrolowania prac firmy na oddalonym terenie. Czy tak długi wyjazd może także zostać uznany za podróż służbową pracownika?

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Podróże służbowe często są nieodzownym elementem prowadzonej działalności. Co ważne, wydatki związane z podróżą firmową mogą stanowić koszt podatkowy i tym samym zmniejszać zobowiązanie podatkowe względem fiskusa. Dowiedz się, jak prawidłowo dokonać rozliczenia takiego wydatku.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku wynosi 150 000 złotych rocznie. Większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność nie musi od razu rejestrować się jako VAT-owcy, mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, czyli ze względu na obroty. Utrata tego zwolnienia może nastąpić, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży. Warto więc wiedzieć od czego ten limit zależy.

Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli

Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.

Zmiany podatkowe – co oznaczają dla przedsiębiorców?

Wielu przedsiębiorców ma trudności ze zrozumieniem zmian w przepisach prawa podatkowego, które weszły w życie 1 stycznia 2014 roku. Można je dostrzec przede wszystkim w ustawie VAT, która modyfikuje podstawę opodatkowania oraz kwestię tego, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy. Jak obecnie funkcjonują te zmiany i co oznaczają dla osób prowadzących własną firmę?

Jednolite wnioski dla przedsiębiorców w urzędach

Rządowy projekt ustawy zakłada wprowadzenie w całym kraju standaryzacji wniosków składanych w postępowaniach administracyjnych przez przedsiębiorców. Zmiana ta może w dużym stopniu ułatwić załatwianie spraw w urzędach a zatem prowadzenie działalności gospodarczej.

Faktura korygująca - czy można zmusić do poprawienia faktury?

Gdy faktura jest błędna lub inna niż życzy sobie jej nabywca, możliwe jest jej poprawienie poprzez wystawienie faktury korygującej. Co zrobić gdy treść faktury jest inna, niż życzy sobie tego nabywca? Czy sprzedawca zawsze musi wystawić fakturę korygującą?

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce następuje na wniosek przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Czym jest gwarancja europejska?

Gwarancja europejska oznacza dokument gwarancyjny wystawiony najczęściej przez producenta, który jest ważny na terenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Termin gwarancji europejskiej jest terminem potocznym i występuję jedynie w praktyce.

Składki ZUS od umów zlecenie

Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeśli okres dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim - orzecznictwo

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać pracy zarobkowej. Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim powoduje utratę zasiłku chorobowego. Jak wygląda orzecznictwo sądów dotyczące pracy na zwolnieniu lekarskim?

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Jakie są zasady i tryb przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Pomoc publiczna udzielana przez ZUS

Pomoc publiczna udzielana przez ZUS stanowi korzyść ekonomiczną dla przedsiębiorcy oraz ma charakter selektywny. Jakiego rodzaju pomocy publicznej może udzielić ZUS?

Upoważnienie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy

Pracodawca może upoważnić zatrudnionych pracowników do dokonywania określonych czynności z zakresu prawa pracy. Upoważnić można również osoby fizyczne spoza zakładu pracy bądź jednostki organizacyjne, np. zewnętrzne firmy doradcze.

Warunki umorzenia należności zaległych ZUS

Przedsiębiorca, który ma długi wobec ZUS, może starać się o umorzenie należności zaległych ZUS. Jakie są warunki umorzenia należności zaległych do ZUS?

Warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca, który zalega z płatnościami wobec ZUS, a jednocześnie nie zatrudnia pracowników, może starać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. Jakie są warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS?

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, który zalega z płatnościami wobec ZUS, może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. W jaki sposób złożyć wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS.

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Książka kontroli przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia książki kontroli. Książka służy przedsiębiorcy do dokumentowania czasu trwania oraz liczby kontroli działalności danego przedsiębiorcy. Co powinna zawierać książka kontroli przedsiębiorcy?

Egzekucja składek ZUS

Egzekucja składek ZUS jest jednym ze sposobów ściągania należności składkowych od zobowiązanych podmiotów. Jednak zanim dojdzie do postępowania egzekucyjnego ZUS ma inne możliwości ściągnięcia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

Jakie są obciążenia firm?

Przez ostatnie lata znacznie rozwinął się sektor handlowy, sektor budownictwa, działalności profesjonalnej, naukowej i przemysłu. Na przestrzeni lat obciążenia finansowe firm w tych sektorach znacznie wzrosły. Firmy coraz częściej muszą zaciągać kredyty, aby utrzymać się na rynku.

Cechy osobowe pracownika bez doświadczenia zawodowego

Osoby bez posiadanego doświadczenia zawodowego mają zawsze większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Otrzymują znacznie mniej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie oznacza to, iż nie mają żadnych szans na znalezienie odpowiedniej pracy.

Przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić wszystkie informacje

Zanim każdy podejmie się wypełnienia PIT – u za 2013 r., powinien dokładnie sprawdzić czy posiada wszelkie wymagane informacje. Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia. Warto jednak już wcześniej zadbać o niezbędne informacje.

Dobre nastroje utrzymują się w firmach

W tym kwartale utrzymują się dobre nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku nastroje były najlepsze od trzech lat. W pierwszym kwartale tego roku wskaźnik nastrojów KERNA nieznacznie obniżył się i wyniósł 52,49 na minusie.

Do kiedy należy przekazać PIT – 11?

Do 28 lutego pracodawcy zobowiązani są przekazać pracownikom PIT – 11, w którym znajdować się będzie informacja o osiągniętych przez pracowników dochodach w 2013 r. Wypełniony druk musi w tym terminie trafić również do urzędu skarbowego.

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego

Przedsiębiorca chcący uzyskać kredyt technologiczny musi złożyć odpowiedni wniosek. Co musi znaleźć się we wniosku o udzielenie kredyty technologicznego?

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny jest udzielany przedsiębiorcy przez bank w celu realizacji inwestycji technologicznej. Kredyt technologiczny jest częściowo spłacany ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej, do wysokości i na warunkach określonych w ustawie. Jak uzyskać kredyt technologiczny?

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Zgłoszenie pożyczki po fakcie to kara 20% podatku

Pożyczkobiorca, który zaciąga pożyczkę powinien ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. W przypadku spóźnienia grozi mu kara w wysokości 20% podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjątek stanowi pożyczka spółki u własnego wspólnika.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. II.

Wypracowanie procedur weryfikacji wiarygodności, to często proces na lata. Co więcej, to proces ciągły. To znaczy, że jak już dopracujemy się właściwego systemu, to i tak należy na bieżąco sprawdzać i weryfikować jego przydatność w danym czasie. Procedurą najprostszą i chyba najbardziej rozpowszechnioną (kto wie czy nie słusznie, pomimo jej licznych wad) jest zapewne warunek kilku zakupów gotówkowych i przejście na odroczone terminy płatności. Jeżeli się ta procedura sprawdza, to nie ma powodu jej negowania. Często jednak się nie sprawdza i trzeba sięgać po narzędzia bardziej złożone.

Prawa autorskie do projektów wykorzystywanych w rekrutacji

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku pracy jest bardzo wysoka. Z jednej strony pracownicy stawiają coraz wyższe wymagania przyszłym pracodawcom, z drugiej podobne zjawiska obserwujemy po stronie pracodawców, którzy mogąc wybierać wśród szerokiej rzeszy przyszłych pracowników dokonują coraz bardziej wnikliwej oceny kandydatów do pracy.

Czy dobra promocja wystarczy do osiągnięcia celu?

Wielu właścicieli firm i kierowników związanych z promocją błędnie definiuje cel jaki chcą osiągnąć poprzez działania promocyjne. Traktują oni reklamę, kampanię marketingowę jako cel sam w sobie. Im bardziej spektakularnie i efektownie, tym lepiej. Mniej istotna jest już trwałość efektów podjętych działań. Jak pokazuje praktyka krótkowzroczność dotyczy nie tylko promocji, ale również innych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Networking pomocny w poszukiwaniu pracy

Odpowiednia sieć kontaktów to połowa sukcesu w drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Badania wskazują, że większość osób poszukujących pracy korzysta z różnych kontaktów. W tej sytuacji pomocny jest networking. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Podatek od otrzymywanych alimentów?

Osoby dorosłe otrzymujące alimenty mogą liczyć się z tym, iż zapłacą od nich podatek. Aby alimenty nie stanowiły opodatkowanego przychodu, muszą być zasądzone przez sąd, a ich wysokość nie może przekraczać 700zł miesięcznie. Jeżeli alimenty nie są wpłacane w terminie, wówczas nie wlicza się ich do limitu.

Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

REKLAMA