REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Redakcja
termin na złożenie ZUS ZSWA
termin na złożenie ZUS ZSWA

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS ZSWA

Płatnicy składek maja obowiązek zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenie takie dokonuje się na formularzu ZUS ZSWA. Za rok 2013 informację taką trzeba przekazać do końca marca. W następnych latach termin upływa zawsze z dniem 31 marca.

REKLAMA

Obowiązek przekazania wspomnianych informacji dotyczy jedynie tych pracodawców, którzy w danym roku opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Brak opłacania składek na ten fundusz zwalnia pracodawcę z obowiązku zgłaszania danych na formularzu ZUS ZSWA. Należy jednak pamiętać, że niektórzy płatnicy składek mogą mieć ten termin inny. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy pracownik za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. W takiej sytuacji formularz ZUS ZSWA musi być przekazany w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez pracownika wniosku o przejście na emeryturę pomostową.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co zawrzeć w formularzu ZUS ZSWA?

REKLAMA

Informacje dotyczące pracownika, za którego odprowadzane są składki do FEP obejmują jego imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach, kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Okres ten nie obejmuje okresów niewykonywania pracy przez pracownika, za które nie przysługuje mu wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc publiczna udzielana przez ZUS


Błędy w formularzu

Jeżeli informacja przekazana do ZUS zawiera błędy pracodawca ma obowiązek dokonać korekty formularza ZUS ZSWA. Korekta informacji musi zostać przekazana w terminie 7 dni w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymaniu zawiadomienia z błędzie z ZUS lub PIP albo w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w drodze decyzji Zakładu. Płatnik ma 30 dni na korektę błędu od dnia otrzymania protokołu kontroli, stwierdzającego nieprawidłowości wykryte podczas kontroli ZUS.

Warunki umorzenia należności zaległych ZUS

Składanie formularza

Formularz ZUS ZSWA należy złożyć w takiej samej formie, co składane przez płatnika pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe. Jeżeli na piśmie, to również ZUS ZSWA należy złożyć na piśmie. Jeżeli elektronicznie to ZUS ZSWA również składa się elektronicznie.

Egzekucja składek ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA