Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich
REKLAMA
REKLAMA
Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich
Pracownik, który w czasie niezdolności do pracy orzeczonej zaświadczeniem lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA:
REKLAMA
1) wykonuje pracę zarobkową,
2) wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem,
- traci prawo do zasiłku chorobowego.
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie
Zasiłek chorobowy
REKLAMA
Zasiłek chorobowy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w czasie którego została stwierdzona choćby jedna z tych okoliczności. Okres niezdolności do pracy, za który pozbawia się prawa do zasiłku z powodu niezgodnego z prawem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy, wlicza się do okresu zasiłkowego tj. do okresu, przez który pracownikowi przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (wynagrodzenia wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy i zasiłku). To oznacza, że okres wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest krótszy o okres, za który pozbawiono prawa do świadczeń.
Zasady te dotyczą także wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy przez pracodawcę z jego środków za okres 33 dni, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia - za okres 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. A zatem pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy także za okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.
Jeżeli zostanie ustalone, że pracownik w czasie niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wynagrodzenia za czas choroby za cały okres niezdolności do pracy objęty zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Wynika to z przepisu art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do wynagrodzenia za czas choroby nie przysługuje we wszystkich przypadkach, w których nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.
Okres, za który w wyniku kontroli pozbawiono prawa do wynagrodzenia, podlega wliczeniu się do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni, za który pracodawca w danym roku kalendarzowym jest obowiązany wypłacić to wynagrodzenie.
Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy może podlegać każde zwolnienie bez względu na wskazania lekarskie zamieszczone na zaświadczeniu lekarskim na druku ZUS ZLA „chory powinien leżeć” lub „ chory może chodzić”.
ZUS sprawdza wnikliwie zwolnienia lekarskie
Do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy należy typować w szczególności osoby, które:
a) korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich od pracy,
b) uzyskują kolejne zaświadczenia lekarskie od pracy od różnych lekarzy,
c) korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
d) były już pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy,
e) składały wcześniej zaświadczenia lekarskie po terminie, co skutkowało obniżeniem zasiłku o 25%.
Osobie kontrolującej pracodawca zlecający przeprowadzenie kontroli wystawia imienne upoważnienie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia z dnia 27 lipca 1999r.
Pomoc publiczna udzielana przez ZUS
Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza się w:
a) miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej (w przypadku pracownika, który pracuje również u innego pracodawcy albo prowadzi działalność gospodarczą),
b) miejscu zamieszkania,
c) miejscu czasowego pobytu,
d) innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.
Upoważnienie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy
Podane zasady mają także odpowiednie zastosowanie do podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu:
a) osób wykonujących pracę nakładczą,
b) osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, którym zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca.
Zasady korzystania z pomocy de minimis
Fragment pochodzi z poradnika KONTROLA PRAWIDŁOWOŚCI WYKORZYSTYWANIA ZWOLNIEŃ LEKARSKICH OD PRACY WYKONYWANA PRZEZ PŁATNIKÓW SKŁADEK wydanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA