ZUS sprawdza wnikliwie zwolnienia lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
ZUS informuje, że w 2009 roku odnotowywany jest znaczny wzrost absencji chorobowej. W I półroczu br o 27,4% wzrosła liczba dni, za które wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłki chorobowe (w I półroczu 2008 r. - 51 tys. dni, a w I półroczu 2009 r. - 65 tys. dni), natomiast kwota wypłat wzrosła o 43,7% (I półrocze 2008 r. - 2,2 mld zł, I półrocze 2009 r. - 3,2 mld zł).
REKLAMA
Szczególnie niepokoi ZUS liczba dni, na które zostały wystawione zwolnienia lekarskie dla osób, które zakończyły zatrudnienie lub prowadzenie jakiejkolwiek działalności, bo wzrosła ona aż o 65%. Wzrost ten przekłada się na znaczne zwiększenie wydatków ponoszonych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który tworzony jest ze składek wszystkich osób ubezpieczonych.
Dane dotyczące absencji chorobowej w I półroczu br. skłoniły ZUS do podjęcia specjalnych działań, czego skutkiem jest priorytetowy program "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej".
Wnikliwej kontroli będą podlegały zwolnienia lekarskie budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia, kolejne zwolnienia wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS, zwolnienia wystawiane po ustaniu ubezpieczenia.
Nastąpi intensyfikacja kontroli lekarzy, którzy w roku bieżącym wystawili "rekordową" liczbę zwolnień.
REKLAMA
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ZUS będzie stosował sankcje określone obowiązującymi przepisami, co będzie skutkowało w odniesieniu do:
1. osoby, która otrzymała zwolnienie lekarskie skróceniem okresu niezdolności do pracy, a tym samym skróceniem okresu, za który zostanie wypłacony zasiłek chorobowy.
2. lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie wydaniem decyzji o cofnięciu upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, a w szczególnie rażących przypadkach zawiadomieniem prokuratury.
Zintensyfikowana zostanie także kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrolą będą objęte wszystkie grupy ubezpieczonych, wśród których wzrost absencji jest szczególnie wysoki.
REKLAMA
Dotyczy to osób, które:
- korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
- uzyskują kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy albo z tytułu różnych schorzeń,
- korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
- były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich,
- składały wcześniej zwolnienia lekarskie po wymaganym terminie, co skutkowało obniżeniem zasiłku o 25%,
- nie stawiły się w wyznaczonym terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS, a także
- osoby co do których zachodzi podejrzenie, że wykonują pracę zarobkową lub wykorzystują zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, że uprawnienia ustawowe do kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez swoich pracowników mają również pracodawcy, którzy również powinni zintensyfikować swoje działania w tym zakresie.
Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.