REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

AdWords-y zgodne z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej ETS) uznał w wyroku z 23 marca 2010 r. (w sprawach połączonych od C 236/08 do C 238/08), że Gogle świadcząc usługę AdWords nie narusza prawa znaków towarowych, umożliwiając reklamodawcom nabywanie słów kluczowych odpowiadających znakom towarowym ich konkurentów. Jednak zdaniem Sądu reklamodawcy nie mogą za pomocą takich słów zlecać Google zamieszczania reklam, które nie pozwalają internautom łatwo domyślić się, z jakiego przedsiębiorstwa pochodzą reklamowane towary lub usługi.

Więcej reklam podczas filmów

Legalizacja product placement oraz liberalizacja zasad emisji reklamy - to niektóre zmiany w Ustawie o rtv, które nastąpią po wdrożeniu unijnej dyrektywy audiowizualnej. Z implementacją jesteśmy już spóźnieni ponad trzy miesiące.

Lewiatan: inwestycje budowlane hamuje niedoskonałe ustawodawstwo

W projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (nad którym pracuje rząd) znajduje się wiele dobrych propozycji, ale nie ma rozwiązań, które umożliwiłyby likwidację (istotne zmniejszenie) podstawowych problemów gospodarki przestrzennej.

Pogorszenie nastrojów konsumenckich

Na przekór wiośnie pogorszyły się Polakom nastroje konsumenckie, wynika z badania firmy Ipsos, przeprowadzonego między 4 a 14 marca 2010 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1008 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

REKLAMA

Flotowe programy ubezpieczeniowe dla sektora MŚP

Przyjrzeliśmy się rynkowi pod kątem dostępnych programów ubezpieczeniowych dla flot. Ostatnie kilka lat pokazuje, iż coraz częściej po produkty leasingowe sięgają firmy z sektora MSP i to właśnie te firmy są niezwykle atrakcyjnym segmentem.

Dodatkowe ubezpieczenie flot ciężarowych

Fatalny stan nawierzchni i niski poziom bezpieczeństwa polskich dróg to czynniki ryzyka w usługach transportowych. Firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach komunikacyjnych, rzucają koło ratunkowe. Operatorzy flot ciężarowych mogą liczyć na większą ochronę.

Vector Software z Ekstraklasą

Spółka Vector Software, której podstawowym produktem jest autorskie oprogramowanie EuroBilet prowadzi prace mające na celu integrację systemu EuroBilet z funkcjonującym obecnie systemem wydawania kart oraz weryfikacji zakazów stadionowych Ekstraklasy.

Grecja: sprzedaż obligacji z wysoką premią

Wczorajsza (29 marca br.) emisja obligacji  przez Grecję była ważnym testem nastrojów panujących wśród inwestorów, ale trudno powiedzieć, aby spotkała się ona z zainteresowaniem rynku.

REKLAMA

Dane o wydatkach amerykańskich konsumentów pogorszyły wyniki giełdowe

W poniedziałek europejskie giełdy rozpoczęły sesję od wzrostów, jednak w miarę upływu czasu indeksy zaczęły słabnąć. Inwestorzy zignorowali poranne zamachy w Moskwie, ale pretekstem do pogorszenia nastrojów graczy po południu były dane o wydatkach amerykańskich konsumentów, które były zgodne z oczekiwaniami.

Skarga na Krajowy System Informacyjny Policji

Dnia 24 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie przetwarzania danych osobowych przez Policję w ramach Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

System mediacji rodzinnej wymaga zmian

W dniu 24 marca 2010 roku w Warszawie odbyła się konferencja Komitetu Ochrony Praw Dziecka na temat mediacji rodzinnej w Norwegii, Niemczech i Polsce.

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji

Nieuczciwa konkurencja to takie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami działanie przedsiębiorcy, które zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Aktem prawnym regulującym te kwestie jest ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Senatorowie przeciwni zakazowi palenia w miejscach publicznych

Senat na posiedzeniu w dniu 26 marca 2010 roku odrzucił poprawkę, zgodnie z którą obowiązywałby zakaz palenia w miejscach publicznych.

Polski rynek pracy jest atrakcyjny dla Ukraińców

Ukraińcy są zatrudniani głównie w rolnictwie i budownictwie, gdzie nie chcą pracować Polacy. Rosnąca liczba zatrudnionych w naszym kraju pracowników ze Wschodu hamuje wzrost płac. Dzięki ukraińskim gospodyniom i opiekunkom wiele Polek jest aktywnych zawodowo.

Nie będzie losowania o dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy

Przedsiębiorcy, którzy będą tworzyć miejsca pracy na terenach wiejskich, gdzie jest największe bezrobocie, w pierwszej kolejności uzyskają unijne środki.

Ewidencja gruntu zamiast planu zagospadorowania

O przeznaczeniu nieruchomości dla celów VAT przesądzą zapisy w ewidencji gruntów, gdy nie ma planu miejscowego zagospodarowania.

Prawo do niższego VAT po 2010 roku

Parlament Europejski zgodził się na dalsze obowiązywanie niższych stawek VAT, m.in. dotyczących usług remontowych oraz restauracyjnych.

Skromne obroty na GPW

Zarówno WIG jak i WIG20 zdołały na początku notowań ustanowić nowe szczyty hossy, ale nie utrzymały ich do końca dnia. Przy nikłych obrotach ceny akcji spadły poniżej piątkowego zamknięcia.

Giełdowe indeksy biją rekordy

Wskaźniki techniczne od ponad miesiąca znajdują się w strefie oznaczającej wykupiony rynek, ale nie przeszkadza to giełdowym indeksom w biciu kolejnych rekordów.

Sposoby na tańsze drukowanie

Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – optymalizacja stanów magazynowych

Nie rzadko zapasy towarowe znacznie odbiegają od rzeczywistych potrzeb handlowych firmy. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Często mają charakter obiektywny i niewiele można zrobić aby to zmienić. Jeszcze częściej jednak przyczyna leży wewnątrz organizacji. Firma nie robi wszystkiego by zoptymalizować strukturę zapasów lub wręcz popełnia błędy w tym zakresie, aktywnie - acz pewnie nie całkiem świadomie, działając na własną szkodę.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – elementy rachunku ekonomicznego

W pierwszej części omówiliśmy przyczyny tworzenia zapasów w przedsiębiorstwie ich podział ze względu na wielkość i wskazaliśmy na zapasy jako składową sumy środków obrotowych firmy. Teraz kolej na elementy rachunku ekonomicznego.

Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Strona internetowa pełni funkcję wirtualnego biura, dlatego też zanim przedsiębiorca ostatecznie wybierze serwer dla firmowej strony WWW, warto aby zapoznał się z parametrami bezpieczeństwa usługi.

Jaki wybrać serwer dla firmowej strony WWW

Przedsiębiorcy przed wyborem serwera dla firmowej strony WWW, powinni skupić się na takich elementach jak powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont e-mail, czy baz danych możliwych do utworzenia w ramach serwera.

Dochodzenie zaległych alimentów

Zaległe alimenty od niepłacącego rodzica egzekwuje komornik. Za uporczywe uchylanie się od płacenia dłużnik alimentacyjny może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet trafić do więzienia.

FED gwarantuje utrzymanie niskich stóp procentwoych

Prezes FED, odpowiadając przed komisją finansową amerykańskiej Izby Reprezentantów, podtrzymał zapewnienie o utrzymywaniu niskich stóp procentowych. Jednocześnie zaznaczył, że FED jest przygotowany oraz posiada odpowiednie narzędzia do „strategii wyjścia” z obecnej łagodnej polityki pieniężnej, gdy tylko nastąpi odpowiedni moment.

Możliwa niewielka korekta na giełdach

W piątek (26 marca br.) na giełdach europejskich w niewielkim stopniu przeważali sprzedający. W trakcie sesji na rynek nie napłynęło wiele istotnych informacji, ale część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków po wcześniejszych zwyżkach.

Firmy pożegnały kryzys

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych w 2009 roku, które ogłosił dzisiaj GUS, potwierdzają wielką zdolność adaptacyjną firm w Polsce do działania w trudnych warunkach osłabienia gospodarczego. W ubiegłym roku wpłaciły one do budżetu państwa o ponad 10 proc. (o 1,3 mld zł) więcej podatku dochodowego niż rok wcześniej – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana.

Będzie bezpieczniej na stadionach

Możliwość decydowania o doborze i szkoleniach służb porządkowych i informacyjnych dają organizacjom piłkarskim nowe przepisy wykonawcze opracowane przez MSWiA.

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

Pracodawcy przeciwko całkowitemu zakazowi palenia w miejscach publicznych

Lewiatan sprzeciwia się poprawkom do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przyjętym przez Senacką Komisję Zdrowia. Całkowite zakazanie palenia we wszystkich miejscach publicznych to rozwiązanie nieracjonalne. Uważamy, że w tej kwestii możliwy jest zdroworozsądkowy kompromis, którym jest ustawa przyjęta przez Sejm 4 marca b.r.

Ponad 1 mld zł wydano na drogi lokalne

Blisko 1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. Gminy i powiaty otrzymują corocznie dotacje z budżetu państwa w tej kwocie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011. MSWiA dokonuje podziału tych pieniędzy pomiędzy poszczególne województwa. Dodatkowo samorządy dokładają w każdym roku do inwestycji co najmniej 1 mld złotych.

Kary za spóźnione wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia komunikacyjnego

Zgodnie z art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Jeśli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania okazało się w tym terminie niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od złożenia zawiadomienia, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Chat z Komisją Europejską

Konkursy unijne dotyczące walki z przemocą wobec kobiet, dzieci i młodzieży (Daphne III) oraz rozwoju społeczeństwa europejskiego (Prawa Podstawowe i Obywatelstwo) będą tematem chatu ze specjalistami z KE zaplanowanego na dziś (29 marca br.) w godz. 10.00-12.00. Do zadawania pytań on-line zaproszone są m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły wyższe oraz ośrodki badawcze zainteresowane pozyskaniem środków UE.

Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Na początku marca br. Lewiatan otrzymał do konsultacji kolejną wersję projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W porównaniu z projektem z 12 października 2009 r., Ministerstwo Gospodarki usunęło z niego bez podania przyczyn w uzasadnieniu wiele z proponowanych wcześniej zmian w ustawach m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym.

Jak monitorować skuteczność kampanii linków sponsorowanych

Zamieszczenie reklamy w postaci linków sponsorowanych daje możliwość codziennego monitorowania efektów i skuteczności kampanii. Służą temu wskaźniki liczbowe, dostępne w obszarze panelu zarządzania kampaniami, dotyczące: ilości klików w reklamę, ilości wyświetleń tekstu, skuteczności kampanii w procentach, średniego kosztu za kliknięcie w reklamę oraz średniej pozycji, jaką wywalczyła reklama w rankingu reklam.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Jeżeli organ administracji celnej wykryje błędy lub inne nieprawidłowości w zgłoszeniu INTRASTAT, może wezwać podmiot zobowiązany do złożenia wyjaśnień lub skorygowania zgłoszenia.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Kiedy potrzebne są koncesje, zezwolenia, wpis do rejestru działalności regulowanej, licencje i uprawnienia zawodowe

Niestety nie każdą działalność gospodarczą można tak od razu rozpocząć bazując tylko na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Legalne podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT

Podmioty importujące lub eksportujące towary pomiędzy krajami UE muszą wypełniać druki deklaracji INTRASTAT. Niestety popełniają przy tym błędy. Prezentujemy wskazówki ekspertów Ministerstwa Finansów, które elementy tych deklaracji rodzą największe problemy.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

Jakie są skutki zastosowania niedozwolonych klauzul umownych?

Umowy zawierane z konsumentem- mimo faktycznej silniejszej pozycji przedsiębiorcy, obarczone są pewnym ryzykiem. Klauzule, które w przypadku równorzędnych kontrahentów podlegałyby negocjacjom (i prawdopodobnie w ich wyniku by się nie ostały)- z uwagi na nieekwiwalentość świadczeń czy wyzysk- w przypadku konsumentów podlegają kontroli sądowej i UOKiK. Sąd może klauzule uchylić- a w skrajnych przypadkach orzec nieważność całej umowy.

Skróty klawiaturowe do GMaila

GMail – jeden z flagowych produktów Google dysponuje bardzo wygodnym interfejsem, dla wielu użytkowników lepszym niż klienci pocztowi typu Outlook Express. Jeśli również korzystamy z gmaila, poprzez przeglądarkę internetową warto poznać kilka skrótów, które przyspieszą poruszanie się po skrzynce, i umożliwią obsługę bez sięgania do myszki.

Eksport skrzynek (MS Outlook)

Jeśli nasza elektroniczna korespondencja ma dla nas jakąś wartość, to powinniśmy zadbać o jej systematyczną archiwizację. Pliki te przydadzą nam się w razie awarii komputera, czy przesiadki na nowszy sprzęt.

Przewodnik internetowy cz. III

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Zapraszamy do trzeciej części przewodnika internetowego.

Przewodnik internetowy cz.II

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Zapraszamy do drugiej części przewodnika internetowego.

Przewodnik internetowy cz. I

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Oto kilka sposobów i propozycji ciekawych miejsc w sieci.

REKLAMA