REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na innowacyjny produkt i nie wiesz co dalej? Poznaj zasady oceny wniosków i przygotuj się na przyznanie wsparcia.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Proces oceny wniosku o dofinansowanie przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności oceniane są wymogi formalne przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji aplikacyjnej (czyli wniosku i załączników do wniosku), a następnie jest ona poddana tzw. ocenie merytorycznej. Przypomnijmy – dokumentacja aplikacyjna składana jest w wersji papierowej i elektronicznej i powinna obejmować zarówno część badawczą (etap I – działanie 1.4) jak również część wdrożeniową projektu (etap II – działanie 4.1). 

REKLAMA

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Pracownicy Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), właściwej dla lokalizacji projektu, przeprowadzają ocenę formalną dokumentacji aplikacyjnej. Podczas tej oceny wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić dokumentację w trybie przewidzianym w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Dotychczas wnioskodawca był wzywany do poprawy/uzupełnienia wniosku w określonym terminie za pomocą faksu lub e-maila, o ile uchybienia te nie miały zasadniczego charakteru. Za uchybienie o zasadniczym charakterze, które nie podlega poprawie jest np. wskazanie we wniosku typu beneficjenta, który zgodnie z dokumentacją programową nie jest przewidziany do wsparcia w ramach tego działania.

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

REKLAMA

W takim przypadku wniosek jest odrzucany. Przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkiej staranności w poprawie wniosku, gdyż konkretne uchybienie można poprawić tylko raz. Ocena formalna wniosku przeprowadzania jest w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty zamknięcia naboru. Wszystkie wnioski które spełniają kryteria formalne są rejestrowane w systemie informatycznym. Po zakończeniu oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana ocenie pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową, która może się zwrócić do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. 

Ocena, jak zauważono na wstępie artykułu, dokonywana na etapie kryteriów formalnych i merytorycznych. Dla kryteriów formalnych i merytorycznych (kryteria obligatoryjne) ocena dokonywana jest w oparciu o metodę „zero-jedynkową”, tzn. wniosek spełnia dane kryterium (1) lub go nie spełnia (0). Ponadto wniosek oceniany jest pod kątem kryteriów fakultatywnych, których spełnienie jest niezwykle ważne i może zdecydować o przyznaniu wsparcia dla projektu lub o jego nie przyznaniu. Warto wiedzieć, że ocena merytoryczna pod kątem kryteriów fakultatywnych nie jest oceną „zero-jedynkową”, ale oceną punktową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby otrzymać dofinansowanie wniosek musi spełnić 100% dla kryteriów z oceny formalnej oraz dla kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz minimum 40% kryteriów fakultatywnych.

Wsparcie jest udzielane dla projektów, które przeszły pozytywną ocenę dokumentacji aplikacyjnej do momentu wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla poszczególnych działań. W takim przypadku wsparcie uzyskują projekty najwyżej ocenione pod kątem kryteriów fakultatywnych dla oceny merytorycznej. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnej przez wnioskodawców, tak aby wynik z oceny tych kryteriów był jak najwyższy. Lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez poszczególne instytucje uczestniczące w systemie wdrażania, a następnie publikowana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli wniosek nie uzyskał pozytywnej oceny, wnioskodawca ma prawo wniesienia protestu zgodnie z zatwierdzoną procedurą odwoławczą.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA