REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na innowacyjny produkt i nie wiesz co dalej? Poznaj zasady oceny wniosków i przygotuj się na przyznanie wsparcia.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Proces oceny wniosku o dofinansowanie przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności oceniane są wymogi formalne przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji aplikacyjnej (czyli wniosku i załączników do wniosku), a następnie jest ona poddana tzw. ocenie merytorycznej. Przypomnijmy – dokumentacja aplikacyjna składana jest w wersji papierowej i elektronicznej i powinna obejmować zarówno część badawczą (etap I – działanie 1.4) jak również część wdrożeniową projektu (etap II – działanie 4.1). 

REKLAMA

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Pracownicy Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), właściwej dla lokalizacji projektu, przeprowadzają ocenę formalną dokumentacji aplikacyjnej. Podczas tej oceny wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić dokumentację w trybie przewidzianym w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Dotychczas wnioskodawca był wzywany do poprawy/uzupełnienia wniosku w określonym terminie za pomocą faksu lub e-maila, o ile uchybienia te nie miały zasadniczego charakteru. Za uchybienie o zasadniczym charakterze, które nie podlega poprawie jest np. wskazanie we wniosku typu beneficjenta, który zgodnie z dokumentacją programową nie jest przewidziany do wsparcia w ramach tego działania.

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

REKLAMA

W takim przypadku wniosek jest odrzucany. Przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkiej staranności w poprawie wniosku, gdyż konkretne uchybienie można poprawić tylko raz. Ocena formalna wniosku przeprowadzania jest w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty zamknięcia naboru. Wszystkie wnioski które spełniają kryteria formalne są rejestrowane w systemie informatycznym. Po zakończeniu oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana ocenie pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową, która może się zwrócić do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. 

Ocena, jak zauważono na wstępie artykułu, dokonywana na etapie kryteriów formalnych i merytorycznych. Dla kryteriów formalnych i merytorycznych (kryteria obligatoryjne) ocena dokonywana jest w oparciu o metodę „zero-jedynkową”, tzn. wniosek spełnia dane kryterium (1) lub go nie spełnia (0). Ponadto wniosek oceniany jest pod kątem kryteriów fakultatywnych, których spełnienie jest niezwykle ważne i może zdecydować o przyznaniu wsparcia dla projektu lub o jego nie przyznaniu. Warto wiedzieć, że ocena merytoryczna pod kątem kryteriów fakultatywnych nie jest oceną „zero-jedynkową”, ale oceną punktową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby otrzymać dofinansowanie wniosek musi spełnić 100% dla kryteriów z oceny formalnej oraz dla kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz minimum 40% kryteriów fakultatywnych.

Wsparcie jest udzielane dla projektów, które przeszły pozytywną ocenę dokumentacji aplikacyjnej do momentu wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla poszczególnych działań. W takim przypadku wsparcie uzyskują projekty najwyżej ocenione pod kątem kryteriów fakultatywnych dla oceny merytorycznej. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnej przez wnioskodawców, tak aby wynik z oceny tych kryteriów był jak najwyższy. Lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez poszczególne instytucje uczestniczące w systemie wdrażania, a następnie publikowana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli wniosek nie uzyskał pozytywnej oceny, wnioskodawca ma prawo wniesienia protestu zgodnie z zatwierdzoną procedurą odwoławczą.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA