REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na innowacyjny produkt i nie wiesz co dalej? Poznaj zasady oceny wniosków i przygotuj się na przyznanie wsparcia.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Proces oceny wniosku o dofinansowanie przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności oceniane są wymogi formalne przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji aplikacyjnej (czyli wniosku i załączników do wniosku), a następnie jest ona poddana tzw. ocenie merytorycznej. Przypomnijmy – dokumentacja aplikacyjna składana jest w wersji papierowej i elektronicznej i powinna obejmować zarówno część badawczą (etap I – działanie 1.4) jak również część wdrożeniową projektu (etap II – działanie 4.1). 

REKLAMA

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Pracownicy Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), właściwej dla lokalizacji projektu, przeprowadzają ocenę formalną dokumentacji aplikacyjnej. Podczas tej oceny wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić dokumentację w trybie przewidzianym w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Dotychczas wnioskodawca był wzywany do poprawy/uzupełnienia wniosku w określonym terminie za pomocą faksu lub e-maila, o ile uchybienia te nie miały zasadniczego charakteru. Za uchybienie o zasadniczym charakterze, które nie podlega poprawie jest np. wskazanie we wniosku typu beneficjenta, który zgodnie z dokumentacją programową nie jest przewidziany do wsparcia w ramach tego działania.

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

REKLAMA

W takim przypadku wniosek jest odrzucany. Przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkiej staranności w poprawie wniosku, gdyż konkretne uchybienie można poprawić tylko raz. Ocena formalna wniosku przeprowadzania jest w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty zamknięcia naboru. Wszystkie wnioski które spełniają kryteria formalne są rejestrowane w systemie informatycznym. Po zakończeniu oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana ocenie pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową, która może się zwrócić do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. 

Ocena, jak zauważono na wstępie artykułu, dokonywana na etapie kryteriów formalnych i merytorycznych. Dla kryteriów formalnych i merytorycznych (kryteria obligatoryjne) ocena dokonywana jest w oparciu o metodę „zero-jedynkową”, tzn. wniosek spełnia dane kryterium (1) lub go nie spełnia (0). Ponadto wniosek oceniany jest pod kątem kryteriów fakultatywnych, których spełnienie jest niezwykle ważne i może zdecydować o przyznaniu wsparcia dla projektu lub o jego nie przyznaniu. Warto wiedzieć, że ocena merytoryczna pod kątem kryteriów fakultatywnych nie jest oceną „zero-jedynkową”, ale oceną punktową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby otrzymać dofinansowanie wniosek musi spełnić 100% dla kryteriów z oceny formalnej oraz dla kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz minimum 40% kryteriów fakultatywnych.

Wsparcie jest udzielane dla projektów, które przeszły pozytywną ocenę dokumentacji aplikacyjnej do momentu wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla poszczególnych działań. W takim przypadku wsparcie uzyskują projekty najwyżej ocenione pod kątem kryteriów fakultatywnych dla oceny merytorycznej. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnej przez wnioskodawców, tak aby wynik z oceny tych kryteriów był jak najwyższy. Lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez poszczególne instytucje uczestniczące w systemie wdrażania, a następnie publikowana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli wniosek nie uzyskał pozytywnej oceny, wnioskodawca ma prawo wniesienia protestu zgodnie z zatwierdzoną procedurą odwoławczą.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA