Jak otrzymać dofinansowanie z UE na innowacyjny produkt? Działanie 1.4 i 4.1 POIG – cześć I
REKLAMA
REKLAMA
W ramach działań 1.4 oraz 4.1 POIG przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na wsparcie badań i rozwoju na etapie przygotowawczym projektu (etap I – działanie 1.4), a następnie wdrożenie rezultatów tych badań w postaci innowacyjnego produktu, procesu lub usługi na etapie realizacyjnym (etap II – działanie 4.1.). Działanie te, czyli faza przygotowawcza oraz realizacyjna stanowią integralną całość projektu. Udzielenie dofinansowania z UE na etap realizacyjny (etap II) jest uzależnione od pomyślnego zakończenia etapu przygotowawczego (etap I).
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach działania 1.4 POIG dotację ze środków UE mogą uzyskać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność i posiadające swoją siedzibę na terenie Polski.
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Na co można otrzymać dotację?
Dotację w ramach działania 1.4 POIG można otrzymać na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których efektem będzie wdrożenie innowacyjnego produktu, usługi lub procesu w ramach etapu realizacyjnego (etap II).
REKLAMA
Badania przemysłowe - służą zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, dzięki której możliwe będzie opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenia istotnych ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług.
Prace rozwojowe - służą wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń
Przedsiębiorca (również w konsorcjum naukowo-przemysłowym) ubiegający się o dofinansowanie badań i prac rozwojowych w ramach I etapu projektu, może ich wykonanie zlecić podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak jednostka naukowa lub wykonać je samodzielnie.
REKLAMA
W ramach działania dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcy na pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z prowadzonymi w ramach projektu badaniami i pracami rozwojowymi (w odróżnieniu od działania 4.1 POIG). Innymi słowy do wydatków o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca należą m.in. wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, pokrycie kosztów zakupu lub używania sprzętu i urządzeń na potrzeby realizacji przedsięwzięcia, zakup badań i usług doradczych, zakup materiałów i środków eksploatacyjnych, które są niezbędne dla osób zaangażowanych w projekt, jak również nabycie wartości niematerialnych i prawnych, pod warunkiem, że będą wykorzystywane na cele projektu, będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami oraz będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych.
Przedsiębiorca zainteresowany tą formą wsparcia składa jeden wniosek o dofinansowanie, obejmujący zarówno etap przygotowawczy jak również realizacyjny. Przejście do drugiego etapu przedsięwzięcia jest możliwe tylko w przypadku przedłożenia przez przedsiębiorcę sprawozdania, które potwierdza zakończenia etapu przygotowawczego oraz niezbędnych analiz ekonomicznych i badań rynkowych wskazujących na celowość wdrożenia opracowanych rozwiązań. Należy pamiętać, że okres kwalifikowalności tego etapu kończy stworzenie prototypu będącego efektem prac rozwojowych i badawczych.
Polecamy: Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka
W ramach działania 1.4. intensywność pomocy unijnej na badania przemysłowe i prace rozwojowe jest uzależniona od tego czy wnioskodawca należy do grupy mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Dla mikro- i małych przedsiębiorstw maksymalna wysokość wsparcia wynosi do 70% (badania przemysłowe) i do 45% (prace rozwojowe), dla średnich przedsiębiorstw odpowiednio do 60% oraz do 35% oraz w przypadku dużych przedsiębiorstw do 50% oraz do 25%. Maksymalne dofinansowanie z UE na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych prowadzonych w ramach I etapu projektu nie może przekroczyć równowartości 7,5 mln euro.
Firma X, która należy do sektora MŚP, jest zainteresowana uzyskaniem dotacji unijnej na opracowanie, a następnie wdrożenie innowacyjnej usługi. Firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, które wykorzystywane jest w popularnych nawigacjach samochodowych. Właściciel firmy uważa, iż opracowanie nowego algorytmu pozwoli na to, że oprogramowanie stworzone na jego podstawie będzie bardziej dokładne i aktualne dla użytkowników końcowych. Zlecił opracowanie takiego algorytmu jednostce badawczej. Właściciel firmy złożył, za pomocą dostępnego na stronie internetowej generatora, wniosek o dofinansowanie w ramach działania 1.4-4.1 POIG. We wniosku wykazał innowacyjność zaproponowanego rozwiązania oraz techniczną wykonalność i ekonomiczną opłacalność jego wdrożenia. Po przedłożeniu niezbędnej dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych, jego projekt został zakwalifikowany do wsparcia. Będzie mógł otrzymać zwrot kosztów, które zostały poniesione na zakup badań związanych z realizacją projektu badawczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.