REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać dofinansowanie z UE na innowacyjny produkt? Działanie 1.4 i 4.1 POIG – cześć I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Najpierw wsparcie projektu badawczego, a następnie jego wdrożenie w postaci innowacyjnego produktu. Wszystko to oferuje polskim przedsiębiorcom Unia Europejska, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

W ramach działań 1.4 oraz 4.1 POIG przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na wsparcie badań i rozwoju na etapie przygotowawczym projektu (etap I – działanie 1.4), a następnie wdrożenie rezultatów tych badań w postaci innowacyjnego produktu, procesu lub usługi na etapie realizacyjnym (etap II – działanie 4.1.). Działanie te, czyli faza przygotowawcza oraz realizacyjna stanowią integralną całość projektu. Udzielenie dofinansowania z UE na etap realizacyjny (etap II) jest uzależnione od pomyślnego zakończenia etapu przygotowawczego (etap I).

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

W ramach działania 1.4 POIG dotację ze środków UE mogą uzyskać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność i posiadające swoją siedzibę na terenie Polski.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Na co można otrzymać dotację?

Dotację w ramach działania 1.4 POIG można otrzymać na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których efektem będzie wdrożenie innowacyjnego produktu, usługi lub procesu w ramach etapu realizacyjnego (etap II).

REKLAMA

Badania przemysłowe - służą zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, dzięki której możliwe będzie opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenia istotnych ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług.

Prace rozwojowe - służą wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca (również w konsorcjum naukowo-przemysłowym) ubiegający się o dofinansowanie badań i prac rozwojowych w ramach I etapu projektu, może ich wykonanie zlecić podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak jednostka naukowa lub wykonać je samodzielnie.

REKLAMA

W ramach działania dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcy na pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z prowadzonymi w ramach projektu badaniami i pracami rozwojowymi (w odróżnieniu od działania 4.1 POIG). Innymi słowy do wydatków o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca należą m.in. wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, pokrycie kosztów zakupu lub używania sprzętu i urządzeń na potrzeby realizacji przedsięwzięcia, zakup badań i usług doradczych, zakup materiałów i środków eksploatacyjnych, które są niezbędne dla osób zaangażowanych w projekt, jak również nabycie wartości niematerialnych i prawnych, pod warunkiem, że będą wykorzystywane na cele projektu, będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami oraz będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych.

Przedsiębiorca zainteresowany tą formą wsparcia składa jeden wniosek o dofinansowanie, obejmujący zarówno etap przygotowawczy jak również realizacyjny. Przejście do drugiego etapu przedsięwzięcia jest możliwe tylko w przypadku przedłożenia przez przedsiębiorcę sprawozdania, które potwierdza zakończenia etapu przygotowawczego oraz niezbędnych analiz ekonomicznych i badań rynkowych wskazujących na celowość wdrożenia opracowanych rozwiązań. Należy pamiętać, że okres kwalifikowalności tego etapu kończy stworzenie prototypu będącego efektem prac rozwojowych i badawczych.

Polecamy: Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka

W ramach działania 1.4. intensywność pomocy unijnej na badania przemysłowe i prace rozwojowe jest uzależniona od tego czy wnioskodawca należy do grupy mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Dla mikro- i małych przedsiębiorstw maksymalna wysokość wsparcia wynosi do 70% (badania przemysłowe) i do 45% (prace rozwojowe), dla średnich przedsiębiorstw odpowiednio do 60% oraz do 35% oraz w przypadku dużych przedsiębiorstw do 50% oraz do 25%. Maksymalne dofinansowanie z UE na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych prowadzonych w ramach I etapu projektu nie może przekroczyć równowartości 7,5 mln euro.

Firma X, która należy do sektora MŚP, jest zainteresowana uzyskaniem dotacji unijnej na opracowanie, a następnie wdrożenie innowacyjnej usługi. Firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, które wykorzystywane jest w popularnych nawigacjach samochodowych. Właściciel firmy uważa, iż opracowanie nowego algorytmu pozwoli na to, że oprogramowanie stworzone na jego podstawie będzie bardziej dokładne i aktualne dla użytkowników końcowych. Zlecił opracowanie takiego algorytmu jednostce badawczej. Właściciel firmy złożył, za pomocą dostępnego na stronie internetowej generatora, wniosek o dofinansowanie w ramach działania 1.4-4.1 POIG. We wniosku wykazał innowacyjność zaproponowanego rozwiązania oraz techniczną wykonalność i ekonomiczną opłacalność jego wdrożenia. Po przedłożeniu niezbędnej dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych, jego projekt został zakwalifikowany do wsparcia. Będzie mógł otrzymać zwrot kosztów, które zostały poniesione na zakup badań związanych z realizacją projektu badawczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA