Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać dofinansowanie z UE na innowacyjny produkt? Działanie 1.4 i 4.1 POIG – cześć I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Najpierw wsparcie projektu badawczego, a następnie jego wdrożenie w postaci innowacyjnego produktu. Wszystko to oferuje polskim przedsiębiorcom Unia Europejska, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

W ramach działań 1.4 oraz 4.1 POIG przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na wsparcie badań i rozwoju na etapie przygotowawczym projektu (etap I – działanie 1.4), a następnie wdrożenie rezultatów tych badań w postaci innowacyjnego produktu, procesu lub usługi na etapie realizacyjnym (etap II – działanie 4.1.). Działanie te, czyli faza przygotowawcza oraz realizacyjna stanowią integralną całość projektu. Udzielenie dofinansowania z UE na etap realizacyjny (etap II) jest uzależnione od pomyślnego zakończenia etapu przygotowawczego (etap I).

Kto może ubiegać się o dotację?

W ramach działania 1.4 POIG dotację ze środków UE mogą uzyskać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność i posiadające swoją siedzibę na terenie Polski.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Na co można otrzymać dotację?

Dotację w ramach działania 1.4 POIG można otrzymać na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których efektem będzie wdrożenie innowacyjnego produktu, usługi lub procesu w ramach etapu realizacyjnego (etap II).

Badania przemysłowe - służą zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, dzięki której możliwe będzie opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenia istotnych ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług.

Prace rozwojowe - służą wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca (również w konsorcjum naukowo-przemysłowym) ubiegający się o dofinansowanie badań i prac rozwojowych w ramach I etapu projektu, może ich wykonanie zlecić podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak jednostka naukowa lub wykonać je samodzielnie.

W ramach działania dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcy na pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z prowadzonymi w ramach projektu badaniami i pracami rozwojowymi (w odróżnieniu od działania 4.1 POIG). Innymi słowy do wydatków o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca należą m.in. wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, pokrycie kosztów zakupu lub używania sprzętu i urządzeń na potrzeby realizacji przedsięwzięcia, zakup badań i usług doradczych, zakup materiałów i środków eksploatacyjnych, które są niezbędne dla osób zaangażowanych w projekt, jak również nabycie wartości niematerialnych i prawnych, pod warunkiem, że będą wykorzystywane na cele projektu, będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami oraz będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych.

Przedsiębiorca zainteresowany tą formą wsparcia składa jeden wniosek o dofinansowanie, obejmujący zarówno etap przygotowawczy jak również realizacyjny. Przejście do drugiego etapu przedsięwzięcia jest możliwe tylko w przypadku przedłożenia przez przedsiębiorcę sprawozdania, które potwierdza zakończenia etapu przygotowawczego oraz niezbędnych analiz ekonomicznych i badań rynkowych wskazujących na celowość wdrożenia opracowanych rozwiązań. Należy pamiętać, że okres kwalifikowalności tego etapu kończy stworzenie prototypu będącego efektem prac rozwojowych i badawczych.

Polecamy: Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka

W ramach działania 1.4. intensywność pomocy unijnej na badania przemysłowe i prace rozwojowe jest uzależniona od tego czy wnioskodawca należy do grupy mikro-, małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw. Dla mikro- i małych przedsiębiorstw maksymalna wysokość wsparcia wynosi do 70% (badania przemysłowe) i do 45% (prace rozwojowe), dla średnich przedsiębiorstw odpowiednio do 60% oraz do 35% oraz w przypadku dużych przedsiębiorstw do 50% oraz do 25%. Maksymalne dofinansowanie z UE na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych prowadzonych w ramach I etapu projektu nie może przekroczyć równowartości 7,5 mln euro.

Firma X, która należy do sektora MŚP, jest zainteresowana uzyskaniem dotacji unijnej na opracowanie, a następnie wdrożenie innowacyjnej usługi. Firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, które wykorzystywane jest w popularnych nawigacjach samochodowych. Właściciel firmy uważa, iż opracowanie nowego algorytmu pozwoli na to, że oprogramowanie stworzone na jego podstawie będzie bardziej dokładne i aktualne dla użytkowników końcowych. Zlecił opracowanie takiego algorytmu jednostce badawczej. Właściciel firmy złożył, za pomocą dostępnego na stronie internetowej generatora, wniosek o dofinansowanie w ramach działania 1.4-4.1 POIG. We wniosku wykazał innowacyjność zaproponowanego rozwiązania oraz techniczną wykonalność i ekonomiczną opłacalność jego wdrożenia. Po przedłożeniu niezbędnej dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych, jego projekt został zakwalifikowany do wsparcia. Będzie mógł otrzymać zwrot kosztów, które zostały poniesione na zakup badań związanych z realizacją projektu badawczego.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.