REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega ochrona własności?

Własność jako podstawowe prawo rzeczowe, dające właścicielowi swobodę korzystania z rzeczy i rozporządzania nią z pominięciem osób trzecich (ograniczoną w przypadkach określonych w drodze ustawy) korzysta z szerokiej ochrony. Ochrona własności zagwarantowana jest w Konstytucji (art. 21 i 64). Wynikające z niej szczegółowe uprawnienia właściciela w stosunku do osób naruszających jego własność zapewnione są także dość szeroko w kodeksie cywilnym. Najważniejsze z nich to roszczenie windykacyjne i roszczenie negatoryjne.

Ile czasu poświęcamy w pracy na sprawy prywatne

Buszowanie w sieci, rozmowy ze znajomymi prowadzone przy użyciu komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych. To tylko niektóre ze sposobów, w jaki pracownik może wykorzystywać czas pracy na swoje potrzeby.

Wady i alternatywy DSL-a

Choć w Polsce największym dostawcą internetu nadal jest Telekomunikacja Polska z Neostradą TP, to pomału dają się zauważyć nadchodzące  zmiany. Przyjrzyjmy się jakie są wady technologii DSL i zobaczmy co innego oferuje nam rynek.

DSL w domu i firmie

Internet ma już za sobą długą historię. I choć pierwsze rozwiązania umożliwiały już komunikację do dopiero DSL wprowadził strony WWW pod strzechy.

REKLAMA

Słabe wyniki sprzedaży detalicznej w lutym

Wyniki sprzedaży detalicznej w lutym okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. W lutym sprzedaż detaliczna zwiększyła się o zaledwie 0,1 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku, podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 3,7 proc.

Jak wygląda sukces polskiego menedżera

Szacunek współpracowników, nagrody, wyróżnienia, a może gabinet na najwyższym piętrze biurowca? Synonimy sukcesu polskich menedżerów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym wcale nie są tak oczywiste, jak się powszechnie wydaje. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu dla kadry menedżerskiej Talent Club.

Wezwanie do do urzędu tylko wyjątkowo

Komisja Przyjazne Państwo chce wprowadzić rozwiązania, które mają na celu ukrócenie organom podatkowym nadużywania instytucji wzywania do osobistego stawiennictwa podatników do urzędu w ramach toczącego się postępowania. 

Niepokojąca skala nieprawidłowości w obrocie olejem opałowym

Urzędy Kontroli Skarbowej oraz Służba Celna w 2009 r.w trakcie 138 kontroli, stwierdziły, że aż co drugie z 31 tysięcy skontrolowanych oświadczeń o przeznaczeniu oleju na cele opałowe było fałszywe. Służba Celna w tym zakresie przeprowadziła 530 kontroli. W 298 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, z czego 118 dotyczyło oświadczeń.

REKLAMA

Nieliczni zarobią na osłabieniu złotego

Co trzeci produkt strukturyzowany, który pojawił się na rynku w tym roku, oparty był na kursie euro, ale tylko najzamożniejsi otrzymali szansę zarabiania na osłabieniu naszej waluty.

Zmniejsza się zadłużenie Polaków

Coraz ostrzejsze kryteria przyznawania kredytów gotówkowych powodują, że zadłużenie Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych spadło kolejny miesiąc z rzędu.

Jedno okienko wciąż tylko na papierze

Skomplikowane procedury i utrudniający życie urzędnicy to pierwsze przeszkody na starcie do własnego biznesu. Stąd furorę robią wszelkiej maści pośrednicy, a także firmy oferujące gotowe spółki.

Czas pracy - za mało elastyczny

Polski rynek pracy pozostaje za mało elastyczny, przez co nie może w pełni reagować na wymogi, jakie stawia współczesna gospodarka. Chociaż pod względem niestandardowych umów i organizacji nie odbiegamy od europejskiej średniej, to jednak wciąż daleko nam do czołowych krajów na kontynencie.

Zaawansowane telefony stacjonarne

Od kilku lat zauważalny jest trend spadkowy, w sprzedaży telefonów stacjonarnych. Największy wpływ na ową sytuację mają taniejące telefony komórkowe, oraz coraz to bardziej atrakcyjne oferty mobilnych operatorów. Mimo to współczesne telefony nie ustępują technologicznie komórkom - są nowoczesne i pełne dodatkowych funkcji.

Internetowe konto bankowe

Internetowe konta bankowe już na dobre zadomowiły się w polskich firmach i gospodarstwach domowych. Korzystanie z nich jest szybsze i wygodniejsze niż ciągłe wycieczki do banku.

Koniunktura coraz bardziej się poprawia

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej optymistycznie oceniają sytuację w gospodarce i perspektywy rozwoju. Wyliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w marcu do poziomu najwyższego od półtora roku. Poprawę odnotowują także przedstawiciele firm budowlanych, handlu i usług.

Koniec zimowej akcji kontroli kas fiskalnych

Kontrolerzy wymierzyli ponad 5.800 mandatów na kwotę przekraczającą 1.250.000 zł. Wraz z końcem ferii zakończyła się akcja prowadzona przez urzędy kontroli skarbowej, podczas której ujawniano nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów na kasach fiskalnych i wydawaniu paragonów.

Koszty w zakładzie pracy chronionej - wyjaśnienia Ministra Finansów

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. udzielił wyjaśnień dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot uzyskiwanych przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej (zakłady aktywności zawodowej) z tytułu zwolnień podatkowych, tj. z podatku od nieruchomości oraz z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Sprzedaż Certyfikatów funduszu Investor Gold FIZ

8-24 marca 2010 r. jest prowadzona publiczna sprzedaż Certyfikatów Inwestycyjnych serii M funduszu Investor Gold FIZ.

Co zrobić z kosztami gdy w firmie brak funduszu socjalnego

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stwarza możliwość finansowania przez pracodawcę działalności socjalnej i udzielania pomocy finansowej pracownikom.
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Najczęściej popełniane błędy podczas tworzenia kampanii promocyjnej

Decyzja o samodzielnej realizacji kampanii promocyjnej w wyszukiwarkach przez firmy, często kończy się niepowodzeniem i rozczarowaniem z osiągniętych wyników opracowanej reklamy. Zazwyczaj związane jest z brakiem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w realizacji tego typu promocji. Nie oznacza to jednak, że dobrze przygotowania kampania nie przyniosłaby oczekiwanych rezultatów.

Fundusze nieruchomości pomogą deweloperom

Ożywa rynek kredytów hipotecznych udzielanych klientom indywidualnym. Banki oferują coraz więcej promocji, spadają marże i prowizje, zwiększa się współczynnik LTV.

Uszkodzony dysk - co dalej

Według specjalistów od odzyskiwania danych , w trzech przypadkach na cztery możliwe jest przywrócenie plików z uszkodzonych nośników. Cennik usług laboratoriów jest uzależniony od poziomu uszkodzenia dysku, i ilości danych.

Jak zarządzać czasem pracy efektywnie

W większości przedsiębiorstw w Polsce funkcjonuje proces manualnego wypełniania kart ewidencji czasu pracy i na jej podstawie obliczania wynagrodzenia, co, niestety, wiąże się z błędami i niską efektywnością pracy, a w konsekwencji stratami finansowymi. Tymczasem ten czas można by spożytkować znacznie efektywniej.

Firma, która się rozwija, może stracić dotację

Nie każda firma może skorzystać z unijnych dotacji. Według wspólnotowych reguł przyznawania pomocy publicznej, określone rodzaje wsparcia mogą trafiać tylko do mikroprzedsiębiorców, inne do małych i średnich firm oraz dużych koncernów. Niestety coraz większa liczba przedsiębiorców skarży się, że na skutek zbyt wolnego rozpatrywania ich wniosków, tracą prawo do korzystania z dotacji.

Firmy domagają się ułatwień w kontaktach z ZUS

Rząd wycofał się m.in. z propozycji skrócenia z 10 do pięciu lat okresu przedawniania należności firm wobec ZUS za niezapłacone składki. Przedsiębiorcy protestują.

CIT: czy będą uproszczenia

Ponad 90 proc. przedsiębiorstw uważa, że przepisy dotyczące sposobu ustalania podstawy opodatkowania CIT w Polsce są bardzo rygorystyczne. Aż 97 proc. firm chciałoby uproszenia przepisów podatkowych w tym zakresie. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez Dziennik Gazetę Prawną, PBS DGA oraz TPA Horwath.

Przyspieszamy system (Windows XP)

Każdy kto chce bez dokupywania sprzętu przyspieszyć system, a nie boi się ingerowania w rejestr systemu może za pomocą tego triku nieco poprawić wydajność swojego XP, i przyspieszyć proces uruchamiania.

Przywracamy ikony na pulpit (Windows XP)

Oto sztuczka, która pozwoli Ci przywrócić znajome ikony. Chodzi o Mój komputer, Kosz czy moje miejsca sieciowe, które po zainstalowaniu Windows XP są widoczne tylko w menu Start.

System zwalnia (Windows XP)

Niestety spowolnienie działania i uruchamiania systemu Windows XP to normalna kolej rzeczy gdy eksploatujemy go już jakiś czas. W tym wypadku można wykonać kilka opisanych niżej kroków.

Wyłączamy przywracanie systemu (Windows XP)

Jeśli chcesz zwiększyć trochę ilość wolnego miejsca na dysku i poprawić wydajność, kosztem bezpieczeństwa danych (wyłączamy przywracanie systemu) to zapraszamy do naszej porady.

Jak wyłączyć podpowiedzi (Windows XP)

Systemy operacyjne są coraz bardziej przyjazne użytkownikom. Tak przynajmniej jest w założeniu ich twórców. Większość z nas jednak nie lubi systemowych podpowiedzi, lub pojawiających się animowanych doradców znanych z pakietu Office. Jeśli należysz do tej grupy skorzystaj z tej porady i usuń je.

Usuwamy Maseengera (Windows XP)

W Polsce stosunkowo niewielki procent użytkowników systemu Windows XP korzysta z programu Windows Messenger. Jest on instalowany wraz z systemem jak IE czy WMP. Jeśłi szczególnie nas irytuje możemy go odinstalować, choć to trochę skomplikowane.

Wyłączamy biblioteki DLL (Windows XP)

Ciąg dalszy porad dotyczących optymalizacji Windowsa XP. Tym razem sposobem na przyspieszenie działania naszego XP możemy być wyłączenie funkcji zarządzania pamięcią. Biblioteki DLL zostają w pamięci jeszcze jakiś czas po wyłączeniu programu, dzięki tej wiedzy korzystając z poniższej porady możemy zwiększyć wydajność systemu.

Jak uruchomić starsze programy w XP (Windows XP)

System Windows XP był pierwszym systemem, z rodziny Windows zupełnie niezależnym od DOS-a. W wyniku tej rewolucji wiele starszych aplikacji stwarza problemy podczas prób ich uruchomienia. Jeśli masz z tym kłopot spróbuj poniższej metody.

Ustawianie wirtualnej pamięci (Windows XP)

Poszukując sposobów na przyspieszenie naszego Windowsa warto spróbować dokonać zmian w ustawieniach pamięci wirtualnej. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację.

Szybszy start (Windows XP)

Jeśli minął już jakiś czas od kiedy instalowaliśmy naszego Windowsa, możemy bez wątpienia odczuć, że wydłużył się czas jego uruchamiania. Związane jest to z kilkoma czynnikami, jednym z najistotniejszych jest szereg aplikacji startujących wraz z systemem. Pora im się przyjrzeć i usunąć te z których nie korzystamy.

Szybszy XP (Windows XP)

Jest wiele sposobów na poprawienie wydajności Windows XP. Jednym z nich jest wyłączenie opcji wyszukiwania plików, ukrytej pod ikonami partycji.

Za dużo ikon na pulpicie ( Windows XP)

Instalując dużo aplikacji w systemie Windows szybko zapełnimy nasz pulpit. Efektem będzie spowolniona praca komputera, nie mówiąc już o problemach z odnalezieniem właściwego programu. Jeśli chcesz zachować większość skrótów możesz posegregować je w katalogi.

Udostępnianie napędu CD/DVD (Windows XP/Vista)

Netbooki stały się poważnym konkurentem dla swoich większych braci. Z danych z roku 2009 wynika, że na całym świecie sprzedało się ich ponad 25 milionów. Jednym z mankamentów tak mobilnego sprzętu jest brak napędu optycznego. Co więc jeśli chcemy zainstalować jakiś program z płyty na netbooku ? Możemy kupić zewnętrzny napęd na USB lub podłączyć na chwile inny komputer wyposażony w takie urządzenie.

Slow motion czyli film ze zdjęć ( Windows Movie Maker)

Jeśli chcemy szczególnie atrakcyjnie przedstawić komuś nasze fotografie najlepiej zrobić z nich film, który w przeciwieństwie do prezentacji od momentu uruchomienia będzie działał sam. Z pomocą przychodzi nam znany Windows Movie Maker, który szybko przetworzy zdjęcia na krótki film.

Szybkie przeliczanie jednostek (Word 2003/2007)

Każdy z nas kto miał do czynienia z tekstami angielskimi wie jaki problem stanowią ich jednostki miar i wag. Jeśli musimy taki tekst przetłumaczyć, a nie mamy w głowie wzorów na przeliczanie możemy skorzystać z funkcji Worda.

Formuła i tekst w jednej komórce (Excel 2003/2007)

W pojedynczej komórce arkusza kalkulacyjnego możemy wpisać formułę lub tekst. A co jeśli potrzebujemy ich obu, najlepiej razem. Możemy to zrobić, postępując zgodnie z poniższą instrukcją.

Formatujemy znaki do kolumny arkusza (Excel 2003/2007)

Chyba każdemu kto pracuje z Excelem zdarzyło się, że wpisywany tekst nie mieścił się w komórce arkusza. Możemy co prawda ją rozciągnąć ale nie zawsze spełnia to nasze oczekiwania. Jest na szczęście inny sposób.

Zamiana liter dysków (Windows XP/Vista/ 7)

Jeśli chcemy aby nasze partycje oznaczone były innymi literami niż te, które standardowo dobiera Windows, wystarczy że poświęcimy na zmianę ustawień kilka minut. Przydaję się to gdy podłączamy często kilka urządzeń jak aparat, pendrive lub dysk zewnętrzny.

Nowe zasady naboru e-projektów

Zmieniają się kryteria i procedura składania naboru wniosków na dofinansowanie e-usług ze środków unijnych. Przedsiębiorcy nie będą musieli już osobiście dostarczać dokumentów i oczekiwać w kolejkach. Składanie wniosków będzie odbywać się tylko przez Internet. O tym, czy projekt zostanie zakwalifikowany zadecyduje jego jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna.

Spadek wypadków na polskich drogach

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) i Bank Światowy zorganizowały wspólnie konferencję pt.: „Czy jesteśmy na dobrej drodze? – o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście raportu Banku Światowego na temat stanu bezpieczeństwa drogowego w Europie Centralnej i Wschodniej”. Podczas konferencji przedstawiono dwa opracowania: raport Confronting „Death on Wheels”: Making Roads Safe in Europe and Central Asia, dotyczący zagadnień z zakresu bezpieczeństwa dróg w Europie i Azji Centralnej, oraz część raportu ”Transport Policy Note for Poland”, która zawiera analizę systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce oraz podpowiada sposoby jego poprawy.

Inwestycje drogowe pochłonęły ponad 3 mln zł

Od 16 listopada 2007 roku do 18 marca 2010 roku podpisano umowy na budowę ponad 1200 km dróg krajowych, w tym na 485 km autostrad oraz ok. 730 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg.

Wyższe odsetki od zaległych podatków

Ta wiadomość na pewno nie ucieszy tych, którzy zalegają z zapłatą podatków. Ministerstwo Finansów chce pobierać wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Chce je podnieść z obecnych 10 do 12 procent. Wprowadzi również minimalną 8-procentową stawkę.

TK w sprawie pobierania opłat abonamentowych

W dniu 17 listopada, 10 grudnia 2009 r. oraz 16 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący pobierania i egzekucji opłat abonamentowych.

Ponad 80 mln złotych dla samorządów z Lubelszczyzny

REKLAMA