REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Internet ma już za sobą długą historię. I choć pierwsze rozwiązania umożliwiały już komunikację do dopiero DSL wprowadził strony WWW pod strzechy.

REKLAMA

DSL to skrót od Digital Subscriber Line – jest to technologia abonencka wykorzystująca miedziane przewody telefoniczne. To co wyróżnia DSL to maksymalne wykorzystanie potencjału łącza analogowego. Cała tajemnica polega na podwyższeniu częstotliwości . O ile rozmowy telefoniczne zadowolą się 4 KHz, to maksymalne obciążenie takich przewodów to 1 MHz (choć na ograniczoną odległość). Szybki transfer wymaga więc zastosowania specjalnych urządzeń (DSLAM) umieszczonych na poszczególnych etapach linii. I choć jest to droga inwestycja nijak ma się do kosztów kładzenia w ziemi nowych przewodów.

REKLAMA

DSL pozostanie popularną technologią internetową dopóki sieć szkieletowa nie obejmie również mniejszych miejscowości i wsi. Wykorzystanie przewodów telefonicznych daje więc niezwykła przewagę z dotarciem do miejsc, do których nie opłaca się obecnie prowadzić innych kabli. Telefon dociera praktycznie wszędzie i tylko od jego użytkowników zależy czy chcą korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci.

Abonenci, którzy chcą korzystać z łącza zarówno do dzwonienia jak i surfowania w Internecie powinni zainstalować na gniazdku telefonicznym tzw. spliter. Jest to małe urządzenie rozdzielające sygnał na dwie linie o różnych częstotliwościach. Sygnał biegnie dalej do modemu DSL, który po raz kolejny rozdziela go na ściągający i wysyłający dane. Aby otworzyć stronę internetową wysyłane są niewielkie pakiety danych, pobieranie natomiast to duży transfer i większe ilości informacji.

Oferowana w ramach usługi Neostrada TP to doskonały przykład ADSL (A od asymetric) czyli zmienionego podziału szybkości wysyłania i pobierania pakietów. Użytkownik może wysyłać informacje z prędkością 256 kB/s , natomiast pobieranie to odpowiednio 2048 kB/s. Na drodze pomiędzy serwerem, a komputerem stoi stacja, która dzieli sygnał operatora na poszczególne gospodarstwa jest tzw. DSLAM czyli punkt gdzie konwertują się sygnały z pojedynczych przewodów.

Podróż danych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Strona internetowa zanim dotrze w widzialnej postaci na nasz komputer musi przebyć bardzo długą drogę. Wszystko zaczyna się na serwerach WWW, gdzie zapisane są poszczególne witryny. To do nich dociera żądanie wyświetlenia strony, która wpisaliśmy w przeglądarce. W odpowiedzi serwer wysyła niezbędne pakiety danych.
Dane wędrują od serwera przez sieci szkieletowe, które są zwojami przewodów światłowodowych o olbrzymiej przepustowości ( rzędu 10 GB/s).

Sygnał dociera w efekcie do serwerów dostawców Internetu, a stamtąd do punktów pośredniczących (DSLAM) , które przetwarzają dane na sygnał DSL.W ostatnim etapie sygnał DSL trafia do solitera, gdzie dzieli się na łącze cyfrowe i analogowe. Niektórzy operatorzy zrezygnowali z dzielenia sygnału przesyłając rozmowy poprzez technologie VoIP.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA