reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Rozpoznawanie tekstu oszczędza czas pracowników

Rozpoznawanie tekstu oszczędza czas pracowników

Przepisywanie tekstów jest nie tylko uciążliwe ale w sposób zatrważający kradnie pracownikom czas, który poświęcić mogliby na pożyteczniejsze zajęcia. Komputery są w tej kwestii o wiele szybsze – poznajmy oprogramowanie do rozpoznawania tekstu.

Programy do rozpoznawania tekstu upowszechniły się wraz ze skanerami. Dzisiaj firma, która nie korzysta z ich dobrodziejstwa zlecając przepisywanie pracownikowi marnuje w rzeczywistości jego potencjał i własne pieniądze. Sam skaner, bez programu pozwoli nam jedynie zeskanować stronę która będzie zapisana w formie obrazu. Aby taki plik edytować obraz należy przetworzyć na tekst. Optyczne rozpoznawanie znaków – bo tak nazywa się ten proces (OCR – Optical Character Recognition) dzieli się na kilka kroków, w których aplikacja po kolei tworzy w pełni czytelny zapis tekstowy.

Po wczytaniu strony (obrazu) następuje podział strony. Polega on na analizie „powierzchni” kartki dzięki czemu ustalone zostaje położenie tekstu, grafiki czy tabeli. Na samo koniec stworzona zostaje mapa znaków gdzie zaznaczone są pojedyncze słowa i zdania.

W procesie rozpoznawania znaków program ma za zadanie poprawnie rozpoznać każdą literę, cyfrę czy symbol. Jest to najważniejsza faza gdyż ewentualna pomyłka odbije się na rozpoznaniu całego tekstu. Oprogramowanie typu OCR ulepszane jest już od ponad 40 lat, a wypracowane metody tj. rozpoznawanie wzoru i cech eliminują większość błędów.

Rozpoznawanie cech polega w skrócie na sprawdzaniu pewnych założeń dotyczących każdego ze znaków. Cechy te są niezmienne nawet w gdy tekst pisany jest czcionką pogrubioną lub przechyloną. Za dobry przykład może służyć litera A, która składa się ukośnych linii spotykających się u wierzchołka i poziomej kreski w środku. Programy wykorzystują po kolei kilka metod, które następnie są ze sobą porównywane aby zmniejszyć do minimum ryzyko błędu.

Rozpoznawanie wzorców to inaczej porównywanie znaków z bazą, która dysponuje program. Zazwyczaj znajdują się w niej różne kroje pisma, które dopasowywane są metodą zero jedynkową. Jest to bardzo czasochłonny proces gdyż każdy element wzorca musi się zgadzać – krój, wytłuszczenie i kursywa.

W następnym kroku program rozpoczyna budowę tekstu posługując się wbudowanymi słownikami. Tworzy on z poszczególnych znaków wyrazy i zdania. Łączą się tu dwie poprzednie fazy (analiza strony i rozpoznawanie tekstu) dzięki czemu tworzenie zdań jest znacznie szybsze.

Po zakończeniu pracy odtworzony tekst zostaje zapisany automatycznie w popularnych formatach jak txt, doc czy PDF.

Programy typu OCR dokonują wielu obliczeń co wiąże się z dość dużym obciążeniem komputera. Wszystko zależy od trudności tekstu, która rozpoznajemy na podstawie kilku czynników:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama