Kategorie

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

W Polsce przebywali z wizytą specjaliści, którzy odpowiadali za mecze piłkarskie w krajach, organizujących wcześniej Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Jak podkreślił Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA na konferencji prasowej: Eksperci z Austrii, Portugalii i Szwajcarii są autorytetami w Europie w dziedzinie bezpieczeństwa imprez sportowych. Teraz będą nam podpowiadać rozwiązania i monitorować nasze przygotowania do EURO 2012.

Specjaliści przedstawili katalog „dobrych praktyk” w zakresie utrzymania porządku na stadionach. Praktyki te były zastosowane w krajach – organizatorach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W składzie eksperckiej delegacji znajdowali się: Paulo Gomes, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugalii (EURO 2004), David Bohannan, lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w Radzie Unii Europejskiej oraz Günther Marek, szef narodowego piłkarskiego punktu informacyjnego w MSW Austrii (EURO 2008).

Było to pierwsze spotkanie ekspertów w ramach Międzynarodowego Zespołu Doradczego ds. EURO 2012, powołanego pod koniec stycznia 2010 roku. Podczas konferencji prasowej, Paulo Gomes wyraził uznanie dla dotychczasowych działań z zakresu bezpieczeństwa w ramach EURO 2012: Polska połączyła 3 ważne elementy przygotowań: koordynację służb, współpracę władz z innymi partnerami np. organizacjami samorządowymi i społecznymi oraz zintegrowała wszystkie projekty w zakresie bezpieczeństwa przed EURO 2012.

Eksperci Ci będą współpracować z przedstawicielami MSWiA oraz osobami odpowiedzialnymi w Polsce za kwestie bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

Oprócz zaproszenia zagranicznych ekspertów do współpracy, MSWiA prowadzi inne działania w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprezy czy zakaz klubowy sprzedaży biletów, nakładany przez organizatora na osobę, która naruszyła regulamin imprezy – to tylko niektóre zapisy nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku. Ustawa sprecyzowała dokładnie także kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo imprezy oraz rozszerzyła uprawnienia służb porządkowych organizatora. Wszystkie te zmiany mają podnieść poziom bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Pierwsze efekty są już widoczne - według danych MSWiA w 2009 roku poprawiło się bezpieczeństwo imprez masowych i odnotowano mniej ekscesów pseudokibiców.

W ramach resortu spraw wewnętrznych i administracji od 2008 roku funkcjonuje też zespół, który koordynuje działania służb podległych MSWiA pod kątem przygotowań
do EURO 2012. Zespół czuwa nad harmonogramem działań służb (m.in. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej) w zakresie bezpieczeństwa podczas mistrzostw piłki nożnej. Członkowie grupy opracowują także dla ministra zbiorcze informacje, na jakim etapie przygotowań są służby.

Trzeba również wspomnieć o inicjatywie MSWiA na forum międzynarodowym, w ramach Forum Salzburg. Ta nieformalna grupa ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej współpracuje ze sobą mi.n. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podczas spotkań jednej z grup roboczych Polska zaproponowała opracowanie wielostronnej umowy międzynarodowej, która zawierałaby wzajemne przestrzeganie tzw. „zakazów stadionowych” czyli zakazu wstępu niepożądanym osobom na imprezy sportowe odbywające się we wszystkich państwa-sygnatariuszach. Umowa zakładałaby też karanie chuliganów i pseudokibiców w wymiarze transgranicznym tzn. w krajach Forum Salzburg oraz innych państwach europejskich, które chciałyby do umowy dołączyć.

Nad zwiększaniem bezpieczeństwa w trakcie spotkań sportowych czuwa też powołana przez premiera Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. W Radzie zasiadają przedstawiciele rządu, PZPN, ligi zawodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy doradzają w sprawach edukacji dzieci i młodzieży poprzez sport, rozwoju infrastruktury sportowej czy współpracy z kibicami piłkarskimi. Programami wspieranymi przez Radę są m.in. program Uniwersytetu Łódzkiego „Jestem fair”, w trakcie którego piłkarze dwóch łódzkich klubów Widzew i ŁKS spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą promując pozytywne postawy kibica czy inicjatywa „Kibice Razem” organizowana w miastach - gospodarzach EURO 2012.

W zakresie bezpieczeństwa podczas EURO 2012 Polska współpracuje ściśle z Ukrainą – partnerem, z którym organizuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W ramach współpracy funkcjonuje specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją Polski i Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa podczas EURO 2012. Prace grupy koncentrują się głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.