REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

REKLAMA

REKLAMA

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

REKLAMA

W Polsce przebywali z wizytą specjaliści, którzy odpowiadali za mecze piłkarskie w krajach, organizujących wcześniej Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Jak podkreślił Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA na konferencji prasowej: Eksperci z Austrii, Portugalii i Szwajcarii są autorytetami w Europie w dziedzinie bezpieczeństwa imprez sportowych. Teraz będą nam podpowiadać rozwiązania i monitorować nasze przygotowania do EURO 2012.

Specjaliści przedstawili katalog „dobrych praktyk” w zakresie utrzymania porządku na stadionach. Praktyki te były zastosowane w krajach – organizatorach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W składzie eksperckiej delegacji znajdowali się: Paulo Gomes, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugalii (EURO 2004), David Bohannan, lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w Radzie Unii Europejskiej oraz Günther Marek, szef narodowego piłkarskiego punktu informacyjnego w MSW Austrii (EURO 2008).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Było to pierwsze spotkanie ekspertów w ramach Międzynarodowego Zespołu Doradczego ds. EURO 2012, powołanego pod koniec stycznia 2010 roku. Podczas konferencji prasowej, Paulo Gomes wyraził uznanie dla dotychczasowych działań z zakresu bezpieczeństwa w ramach EURO 2012: Polska połączyła 3 ważne elementy przygotowań: koordynację służb, współpracę władz z innymi partnerami np. organizacjami samorządowymi i społecznymi oraz zintegrowała wszystkie projekty w zakresie bezpieczeństwa przed EURO 2012.

Eksperci Ci będą współpracować z przedstawicielami MSWiA oraz osobami odpowiedzialnymi w Polsce za kwestie bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

Oprócz zaproszenia zagranicznych ekspertów do współpracy, MSWiA prowadzi inne działania w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprezy czy zakaz klubowy sprzedaży biletów, nakładany przez organizatora na osobę, która naruszyła regulamin imprezy – to tylko niektóre zapisy nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku. Ustawa sprecyzowała dokładnie także kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo imprezy oraz rozszerzyła uprawnienia służb porządkowych organizatora. Wszystkie te zmiany mają podnieść poziom bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Pierwsze efekty są już widoczne - według danych MSWiA w 2009 roku poprawiło się bezpieczeństwo imprez masowych i odnotowano mniej ekscesów pseudokibiców.

W ramach resortu spraw wewnętrznych i administracji od 2008 roku funkcjonuje też zespół, który koordynuje działania służb podległych MSWiA pod kątem przygotowań
do EURO 2012. Zespół czuwa nad harmonogramem działań służb (m.in. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej) w zakresie bezpieczeństwa podczas mistrzostw piłki nożnej. Członkowie grupy opracowują także dla ministra zbiorcze informacje, na jakim etapie przygotowań są służby.

Trzeba również wspomnieć o inicjatywie MSWiA na forum międzynarodowym, w ramach Forum Salzburg. Ta nieformalna grupa ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej współpracuje ze sobą mi.n. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podczas spotkań jednej z grup roboczych Polska zaproponowała opracowanie wielostronnej umowy międzynarodowej, która zawierałaby wzajemne przestrzeganie tzw. „zakazów stadionowych” czyli zakazu wstępu niepożądanym osobom na imprezy sportowe odbywające się we wszystkich państwa-sygnatariuszach. Umowa zakładałaby też karanie chuliganów i pseudokibiców w wymiarze transgranicznym tzn. w krajach Forum Salzburg oraz innych państwach europejskich, które chciałyby do umowy dołączyć.

Nad zwiększaniem bezpieczeństwa w trakcie spotkań sportowych czuwa też powołana przez premiera Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. W Radzie zasiadają przedstawiciele rządu, PZPN, ligi zawodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy doradzają w sprawach edukacji dzieci i młodzieży poprzez sport, rozwoju infrastruktury sportowej czy współpracy z kibicami piłkarskimi. Programami wspieranymi przez Radę są m.in. program Uniwersytetu Łódzkiego „Jestem fair”, w trakcie którego piłkarze dwóch łódzkich klubów Widzew i ŁKS spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą promując pozytywne postawy kibica czy inicjatywa „Kibice Razem” organizowana w miastach - gospodarzach EURO 2012.

W zakresie bezpieczeństwa podczas EURO 2012 Polska współpracuje ściśle z Ukrainą – partnerem, z którym organizuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W ramach współpracy funkcjonuje specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją Polski i Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa podczas EURO 2012. Prace grupy koncentrują się głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA