REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

REKLAMA

REKLAMA

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

REKLAMA

W Polsce przebywali z wizytą specjaliści, którzy odpowiadali za mecze piłkarskie w krajach, organizujących wcześniej Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Jak podkreślił Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA na konferencji prasowej: Eksperci z Austrii, Portugalii i Szwajcarii są autorytetami w Europie w dziedzinie bezpieczeństwa imprez sportowych. Teraz będą nam podpowiadać rozwiązania i monitorować nasze przygotowania do EURO 2012.

Specjaliści przedstawili katalog „dobrych praktyk” w zakresie utrzymania porządku na stadionach. Praktyki te były zastosowane w krajach – organizatorach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W składzie eksperckiej delegacji znajdowali się: Paulo Gomes, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugalii (EURO 2004), David Bohannan, lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w Radzie Unii Europejskiej oraz Günther Marek, szef narodowego piłkarskiego punktu informacyjnego w MSW Austrii (EURO 2008).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Było to pierwsze spotkanie ekspertów w ramach Międzynarodowego Zespołu Doradczego ds. EURO 2012, powołanego pod koniec stycznia 2010 roku. Podczas konferencji prasowej, Paulo Gomes wyraził uznanie dla dotychczasowych działań z zakresu bezpieczeństwa w ramach EURO 2012: Polska połączyła 3 ważne elementy przygotowań: koordynację służb, współpracę władz z innymi partnerami np. organizacjami samorządowymi i społecznymi oraz zintegrowała wszystkie projekty w zakresie bezpieczeństwa przed EURO 2012.

Eksperci Ci będą współpracować z przedstawicielami MSWiA oraz osobami odpowiedzialnymi w Polsce za kwestie bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

Oprócz zaproszenia zagranicznych ekspertów do współpracy, MSWiA prowadzi inne działania w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprezy czy zakaz klubowy sprzedaży biletów, nakładany przez organizatora na osobę, która naruszyła regulamin imprezy – to tylko niektóre zapisy nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku. Ustawa sprecyzowała dokładnie także kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo imprezy oraz rozszerzyła uprawnienia służb porządkowych organizatora. Wszystkie te zmiany mają podnieść poziom bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Pierwsze efekty są już widoczne - według danych MSWiA w 2009 roku poprawiło się bezpieczeństwo imprez masowych i odnotowano mniej ekscesów pseudokibiców.

W ramach resortu spraw wewnętrznych i administracji od 2008 roku funkcjonuje też zespół, który koordynuje działania służb podległych MSWiA pod kątem przygotowań
do EURO 2012. Zespół czuwa nad harmonogramem działań służb (m.in. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej) w zakresie bezpieczeństwa podczas mistrzostw piłki nożnej. Członkowie grupy opracowują także dla ministra zbiorcze informacje, na jakim etapie przygotowań są służby.

Trzeba również wspomnieć o inicjatywie MSWiA na forum międzynarodowym, w ramach Forum Salzburg. Ta nieformalna grupa ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej współpracuje ze sobą mi.n. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podczas spotkań jednej z grup roboczych Polska zaproponowała opracowanie wielostronnej umowy międzynarodowej, która zawierałaby wzajemne przestrzeganie tzw. „zakazów stadionowych” czyli zakazu wstępu niepożądanym osobom na imprezy sportowe odbywające się we wszystkich państwa-sygnatariuszach. Umowa zakładałaby też karanie chuliganów i pseudokibiców w wymiarze transgranicznym tzn. w krajach Forum Salzburg oraz innych państwach europejskich, które chciałyby do umowy dołączyć.

Nad zwiększaniem bezpieczeństwa w trakcie spotkań sportowych czuwa też powołana przez premiera Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. W Radzie zasiadają przedstawiciele rządu, PZPN, ligi zawodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy doradzają w sprawach edukacji dzieci i młodzieży poprzez sport, rozwoju infrastruktury sportowej czy współpracy z kibicami piłkarskimi. Programami wspieranymi przez Radę są m.in. program Uniwersytetu Łódzkiego „Jestem fair”, w trakcie którego piłkarze dwóch łódzkich klubów Widzew i ŁKS spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą promując pozytywne postawy kibica czy inicjatywa „Kibice Razem” organizowana w miastach - gospodarzach EURO 2012.

W zakresie bezpieczeństwa podczas EURO 2012 Polska współpracuje ściśle z Ukrainą – partnerem, z którym organizuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W ramach współpracy funkcjonuje specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją Polski i Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa podczas EURO 2012. Prace grupy koncentrują się głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA