MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce przebywali z wizytą specjaliści, którzy odpowiadali za mecze piłkarskie w krajach, organizujących wcześniej Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Jak podkreślił Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA na konferencji prasowej: Eksperci z Austrii, Portugalii i Szwajcarii są autorytetami w Europie w dziedzinie bezpieczeństwa imprez sportowych. Teraz będą nam podpowiadać rozwiązania i monitorować nasze przygotowania do EURO 2012.
Specjaliści przedstawili katalog „dobrych praktyk” w zakresie utrzymania porządku na stadionach. Praktyki te były zastosowane w krajach – organizatorach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W składzie eksperckiej delegacji znajdowali się: Paulo Gomes, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugalii (EURO 2004), David Bohannan, lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w Radzie Unii Europejskiej oraz Günther Marek, szef narodowego piłkarskiego punktu informacyjnego w MSW Austrii (EURO 2008).
Było to pierwsze spotkanie ekspertów w ramach Międzynarodowego Zespołu Doradczego ds. EURO 2012, powołanego pod koniec stycznia 2010 roku. Podczas konferencji prasowej, Paulo Gomes wyraził uznanie dla dotychczasowych działań z zakresu bezpieczeństwa w ramach EURO 2012: Polska połączyła 3 ważne elementy przygotowań: koordynację służb, współpracę władz z innymi partnerami np. organizacjami samorządowymi i społecznymi oraz zintegrowała wszystkie projekty w zakresie bezpieczeństwa przed EURO 2012.
Eksperci Ci będą współpracować z przedstawicielami MSWiA oraz osobami odpowiedzialnymi w Polsce za kwestie bezpieczeństwa podczas EURO 2012.
Oprócz zaproszenia zagranicznych ekspertów do współpracy, MSWiA prowadzi inne działania w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprezy czy zakaz klubowy sprzedaży biletów, nakładany przez organizatora na osobę, która naruszyła regulamin imprezy – to tylko niektóre zapisy nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku. Ustawa sprecyzowała dokładnie także kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo imprezy oraz rozszerzyła uprawnienia służb porządkowych organizatora. Wszystkie te zmiany mają podnieść poziom bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Pierwsze efekty są już widoczne - według danych MSWiA w 2009 roku poprawiło się bezpieczeństwo imprez masowych i odnotowano mniej ekscesów pseudokibiców.
W ramach resortu spraw wewnętrznych i administracji od 2008 roku funkcjonuje też zespół, który koordynuje działania służb podległych MSWiA pod kątem przygotowań
do EURO 2012. Zespół czuwa nad harmonogramem działań służb (m.in. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej) w zakresie bezpieczeństwa podczas mistrzostw piłki nożnej. Członkowie grupy opracowują także dla ministra zbiorcze informacje, na jakim etapie przygotowań są służby.
Trzeba również wspomnieć o inicjatywie MSWiA na forum międzynarodowym, w ramach Forum Salzburg. Ta nieformalna grupa ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej współpracuje ze sobą mi.n. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podczas spotkań jednej z grup roboczych Polska zaproponowała opracowanie wielostronnej umowy międzynarodowej, która zawierałaby wzajemne przestrzeganie tzw. „zakazów stadionowych” czyli zakazu wstępu niepożądanym osobom na imprezy sportowe odbywające się we wszystkich państwa-sygnatariuszach. Umowa zakładałaby też karanie chuliganów i pseudokibiców w wymiarze transgranicznym tzn. w krajach Forum Salzburg oraz innych państwach europejskich, które chciałyby do umowy dołączyć.
Nad zwiększaniem bezpieczeństwa w trakcie spotkań sportowych czuwa też powołana przez premiera Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. W Radzie zasiadają przedstawiciele rządu, PZPN, ligi zawodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy doradzają w sprawach edukacji dzieci i młodzieży poprzez sport, rozwoju infrastruktury sportowej czy współpracy z kibicami piłkarskimi. Programami wspieranymi przez Radę są m.in. program Uniwersytetu Łódzkiego „Jestem fair”, w trakcie którego piłkarze dwóch łódzkich klubów Widzew i ŁKS spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą promując pozytywne postawy kibica czy inicjatywa „Kibice Razem” organizowana w miastach - gospodarzach EURO 2012.
W zakresie bezpieczeństwa podczas EURO 2012 Polska współpracuje ściśle z Ukrainą – partnerem, z którym organizuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W ramach współpracy funkcjonuje specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją Polski i Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa podczas EURO 2012. Prace grupy koncentrują się głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.
MSWiA/IN
Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.