REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Choć w Polsce największym dostawcą internetu nadal jest Telekomunikacja Polska z Neostradą TP, to pomału dają się zauważyć nadchodzące  zmiany. Przyjrzyjmy się jakie są wady technologii DSL i zobaczmy co innego oferuje nam rynek.

Internet działa wolno

REKLAMA

Jeśli chodzi o technologie DSL w grę wchodzi wiele czynników, które występują na wszystkich etapach transmisji danych.

Serwery – w normalnej sytuacji czas odpowiedzi na zapytanie trwa ułamki sekund. Zdarzają się jednak wypadki gdy serwer otrzymuje ich zbyt dużo w jednej chwili co skutkuje pewnym opóźnieniem i wolniejszy ładowaniem się stron.

Połączenia – Łącza pomiędzy serwerami są bardzo szybkie (rzędu 10 GB/s). Problem pojawia się po stronie operatora, który nie zapewnił sobie odpowiedniej przepustowości przez co transmisja zostaje opóźniona.

Technologia – na obszarach miejskich łączy DSL jest tak dużo, że często występują przeciążenia. Z kolei na wsiach gdzie odbiorców dzielą duże odległości opóźnienia są wynikiem strat jakie powstają na odcinku pomiędzy węzłem na odbiorcą ostatecznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostawcy – choć wszyscy operatorzy DSL korzystają z tych samych przewodów, dysponują inną technologią, i stąd szybkość przesyłu danych może się różnić.

Dostępność DSL

Odległość – jeśli dystans dzielący punkt konwersji i odbiorcę jest zbyt duży powoduje to spadek prędkości łącza. Przy odległościach większych niż 5 km sygnał staje się zbyt słaby.

Sprzęt – w wyniku zmian technologicznych wielu dostawców regularnie modernizuje centrale i przewody dostarczające Internet do klientów. Problem pojawią się w przypadku małych grup odbiorców (jak wioski), gdzie częste zmiany są według operatorów nie opłacalne.

Jeśli nie DSL to co ?

UMTS – dzięki rozwojowi telefonii komórkowej możemy za jej pomocą korzystać z Internetu również przez komputer. Szybkość transmisji waha się od 400 kb/s do 7 mb/s. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo mały zasięg.

Kablówka – coraz częściej Internet oferowany jest przez operatorów sieci kablowej. Są to bardzo szybkie łącza dochodzące do 100 mb/s. Niestety dostępne głównie w większych ośrodkach miejskich.

Satelita – choć to stosunkowo mało popularne rozwiązanie korzysta z niego coraz więcej operatorów, do korzystania z satelitarnego Internetu potrzebujemy oczywiście specjalnej anteny.

Wi-Max – technologia radiowa (wadą jest jak na razie niezbyt duże zainteresowanie operatorów). Aby korzystać z Wi-maxa potrzebny jest ponadto specjalny modem.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA