REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na tańsze drukowanie

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Mimo postępu technicznego i wciąż taniejącego sprzętu nadal najpopularniejszy jest druk atramentowy. Spełnia on swoje zadanie zarówno w prostych domowych modelach, jak i zaawansowanych drukarkach fotograficznych. Jego największą wadą (w szczególności dla stosujących go gospodarstw domowych) są wysokie koszty eksploatacji. Jeśli chcemy, możemy je znacząco ograniczyć, a oto kilka sposobów jak to zrobić.

REKLAMA

Znając sposoby producentów drukarek, którzy główne zyski czerpią z materiałów eksploatacyjnych moglibyśmy stwierdzić, że od dziś za każdym razem kupować będziemy nową drukarkę. Niestety firmy takiej jak HP czy Canon nie są na tyle głupie. Choć drukarka z zasobnikami wydaje się tańsza od samych kartridży uzupełniających, to wystarczy że porównamy ich pojemność aby dojrzeć kruczek. Te, które dodawane są wraz ze sprzętem są niestety mniejsze i znacznie mniej wydajne.

Czy warto oszczędzać ?

Jeśli z drukarki korzystamy sporadycznie, drukując kilka stron miesięcznie to szkoda zachodu. Jednak gdy liczba ta wynosi już kilkadziesiąt stron na miesiąc warto zorientować się jak obniżyć koszty druku. Sposobem powszechnie uważanym za najtańszy jest stosowanie zamienników. Są to kartridże produkowane przez inne firmy, często o większej pojemności. Nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, a jeśli boimy się nieoryginalnych materiałów, wystarczy że zmienimy trochę ustawienia drukarki lub zainwestujemy w zasobniki o większej pojemności.

Zwiększona pojemność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większość firm produkujących drukarki wprowadziła do sprzedaży kartridże nieco większe, od standardowych. Przed ich zakupem warto sprawdzić , czy będą współpracować z naszym modelem. Testy większych zasobników wypadają zadowalająca i istotnie widoczna jest oszczędność w przeliczeniu kosztu druku na stronę. Wahają się one jednak w granicy 1-2 groszy różnica jest więc minimalna.

1. Zmiana ustawień drukarki może również przynieść oszczędności 2. Zamienniki są najtańszą alternatywną w druku atramentowy                                3. Zanim sięgniemy po zamienniki przejrzyjmy fora i popytajmy znajomych – nie wszystkie firmy produkują materiały dobrej jakości !!!

Ustawienia drukarki

Korzystając z niestandardowych ustawień drukarki również możemy poczynić pewne oszczędności.

Kopia robocza – jest to opcja znana w drukarkach wszystkich firm. Jeśli drukujemy tekst, którego jakość nie musi być pierwszej klasy (np. maila od znajomego, artykuł ze strony www) skorzystajmy z tej opcji. Nie zmniejszy to czytelności wydruku, a pozwoli obniżyć zużycie atramentu.
Skala szarości – jeśli drukujemy tekst lub grafikę w czerni i bieli odnajdźmy najpierw w ustawieniach opcje skali szarości (lub druku wyłącznie czarnym atramentem). Odznaczając ją zredukujemy skale tonalności do minimum dzięki czemu unikniemy zużycia zasobników kolorowych.
Dwustronny wydruk – możemy z niego korzystać nawet jeśli nasza drukarka nie obsługuje dupleksu (przekładając kartki ręcznie). Prócz oszczędności chronimy również w ten sposób środowisko naturalne.

Zamienniki – wady i zalety

REKLAMA

Największą zaletą zamienników jest ich cena – zazwyczaj są one dwu, a nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnych kartridży. Minusem zdecydowanie jest wydajność. Porównując je z oryginalnymi tuszami tracą od 20-30 % . Pomimo tych różnic jeśli zestawimy ze sobą oba rozwiązania – koszt wydruku jednej strony jest jednak o połowę niższy w przypadku zamienników i waha się od 3-5 gr za stronę. Stosując nieoryginalne zasobniki musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze nie wszystkie zamienniki pomimo zapewnień producenta są kompatybilne z drukarkami. Niektóre firmy, stosujące niższej jakości tusz mogą po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron zapychać dysze drukujące. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię produktu na komputerowych forach. Drugą sprawa tyczy się jakości – oryginalne tusze posiadają zapewnienie producenta o ich funkcjonalności i wykorzystaniu możliwości drukarki podczas druku fotografii. Z zamiennikami jest różnie, i musimy zdać się na szczęście lub doświadczenia innych internautów.

Podsumowanie

Oryginały dają nam najlepszą jakość i zapewnienie producenta sprzętu. Wadą jest wysoka cena, czasami przekraczająca trzykrotnie cenę nieoryginalnego kartridża. Zatem jeśli z naszej drukarki wychodzą głownie teksty spokojnie możemy wybrać tańszy wariant. Amatorom drukowanych zdjęć polecamy oryginalne tusze lub znacznie wygodniejszą przesiadkę na model laserowy.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA