REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na tańsze drukowanie

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Mimo postępu technicznego i wciąż taniejącego sprzętu nadal najpopularniejszy jest druk atramentowy. Spełnia on swoje zadanie zarówno w prostych domowych modelach, jak i zaawansowanych drukarkach fotograficznych. Jego największą wadą (w szczególności dla stosujących go gospodarstw domowych) są wysokie koszty eksploatacji. Jeśli chcemy, możemy je znacząco ograniczyć, a oto kilka sposobów jak to zrobić.

REKLAMA

Znając sposoby producentów drukarek, którzy główne zyski czerpią z materiałów eksploatacyjnych moglibyśmy stwierdzić, że od dziś za każdym razem kupować będziemy nową drukarkę. Niestety firmy takiej jak HP czy Canon nie są na tyle głupie. Choć drukarka z zasobnikami wydaje się tańsza od samych kartridży uzupełniających, to wystarczy że porównamy ich pojemność aby dojrzeć kruczek. Te, które dodawane są wraz ze sprzętem są niestety mniejsze i znacznie mniej wydajne.

Czy warto oszczędzać ?

Jeśli z drukarki korzystamy sporadycznie, drukując kilka stron miesięcznie to szkoda zachodu. Jednak gdy liczba ta wynosi już kilkadziesiąt stron na miesiąc warto zorientować się jak obniżyć koszty druku. Sposobem powszechnie uważanym za najtańszy jest stosowanie zamienników. Są to kartridże produkowane przez inne firmy, często o większej pojemności. Nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, a jeśli boimy się nieoryginalnych materiałów, wystarczy że zmienimy trochę ustawienia drukarki lub zainwestujemy w zasobniki o większej pojemności.

Zwiększona pojemność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większość firm produkujących drukarki wprowadziła do sprzedaży kartridże nieco większe, od standardowych. Przed ich zakupem warto sprawdzić , czy będą współpracować z naszym modelem. Testy większych zasobników wypadają zadowalająca i istotnie widoczna jest oszczędność w przeliczeniu kosztu druku na stronę. Wahają się one jednak w granicy 1-2 groszy różnica jest więc minimalna.

1. Zmiana ustawień drukarki może również przynieść oszczędności 2. Zamienniki są najtańszą alternatywną w druku atramentowy                                3. Zanim sięgniemy po zamienniki przejrzyjmy fora i popytajmy znajomych – nie wszystkie firmy produkują materiały dobrej jakości !!!

Ustawienia drukarki

Korzystając z niestandardowych ustawień drukarki również możemy poczynić pewne oszczędności.

Kopia robocza – jest to opcja znana w drukarkach wszystkich firm. Jeśli drukujemy tekst, którego jakość nie musi być pierwszej klasy (np. maila od znajomego, artykuł ze strony www) skorzystajmy z tej opcji. Nie zmniejszy to czytelności wydruku, a pozwoli obniżyć zużycie atramentu.
Skala szarości – jeśli drukujemy tekst lub grafikę w czerni i bieli odnajdźmy najpierw w ustawieniach opcje skali szarości (lub druku wyłącznie czarnym atramentem). Odznaczając ją zredukujemy skale tonalności do minimum dzięki czemu unikniemy zużycia zasobników kolorowych.
Dwustronny wydruk – możemy z niego korzystać nawet jeśli nasza drukarka nie obsługuje dupleksu (przekładając kartki ręcznie). Prócz oszczędności chronimy również w ten sposób środowisko naturalne.

Zamienniki – wady i zalety

REKLAMA

Największą zaletą zamienników jest ich cena – zazwyczaj są one dwu, a nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnych kartridży. Minusem zdecydowanie jest wydajność. Porównując je z oryginalnymi tuszami tracą od 20-30 % . Pomimo tych różnic jeśli zestawimy ze sobą oba rozwiązania – koszt wydruku jednej strony jest jednak o połowę niższy w przypadku zamienników i waha się od 3-5 gr za stronę. Stosując nieoryginalne zasobniki musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze nie wszystkie zamienniki pomimo zapewnień producenta są kompatybilne z drukarkami. Niektóre firmy, stosujące niższej jakości tusz mogą po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron zapychać dysze drukujące. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię produktu na komputerowych forach. Drugą sprawa tyczy się jakości – oryginalne tusze posiadają zapewnienie producenta o ich funkcjonalności i wykorzystaniu możliwości drukarki podczas druku fotografii. Z zamiennikami jest różnie, i musimy zdać się na szczęście lub doświadczenia innych internautów.

Podsumowanie

Oryginały dają nam najlepszą jakość i zapewnienie producenta sprzętu. Wadą jest wysoka cena, czasami przekraczająca trzykrotnie cenę nieoryginalnego kartridża. Zatem jeśli z naszej drukarki wychodzą głownie teksty spokojnie możemy wybrać tańszy wariant. Amatorom drukowanych zdjęć polecamy oryginalne tusze lub znacznie wygodniejszą przesiadkę na model laserowy.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA