reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Sposoby na tańsze drukowanie

Sposoby na tańsze drukowanie

Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Mimo postępu technicznego i wciąż taniejącego sprzętu nadal najpopularniejszy jest druk atramentowy. Spełnia on swoje zadanie zarówno w prostych domowych modelach, jak i zaawansowanych drukarkach fotograficznych. Jego największą wadą (w szczególności dla stosujących go gospodarstw domowych) są wysokie koszty eksploatacji. Jeśli chcemy, możemy je znacząco ograniczyć, a oto kilka sposobów jak to zrobić.

Znając sposoby producentów drukarek, którzy główne zyski czerpią z materiałów eksploatacyjnych moglibyśmy stwierdzić, że od dziś za każdym razem kupować będziemy nową drukarkę. Niestety firmy takiej jak HP czy Canon nie są na tyle głupie. Choć drukarka z zasobnikami wydaje się tańsza od samych kartridży uzupełniających, to wystarczy że porównamy ich pojemność aby dojrzeć kruczek. Te, które dodawane są wraz ze sprzętem są niestety mniejsze i znacznie mniej wydajne.

Jeśli z drukarki korzystamy sporadycznie, drukując kilka stron miesięcznie to szkoda zachodu. Jednak gdy liczba ta wynosi już kilkadziesiąt stron na miesiąc warto zorientować się jak obniżyć koszty druku. Sposobem powszechnie uważanym za najtańszy jest stosowanie zamienników. Są to kartridże produkowane przez inne firmy, często o większej pojemności. Nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, a jeśli boimy się nieoryginalnych materiałów, wystarczy że zmienimy trochę ustawienia drukarki lub zainwestujemy w zasobniki o większej pojemności.

Większość firm produkujących drukarki wprowadziła do sprzedaży kartridże nieco większe, od standardowych. Przed ich zakupem warto sprawdzić , czy będą współpracować z naszym modelem. Testy większych zasobników wypadają zadowalająca i istotnie widoczna jest oszczędność w przeliczeniu kosztu druku na stronę. Wahają się one jednak w granicy 1-2 groszy różnica jest więc minimalna.

1. Zmiana ustawień drukarki może również przynieść oszczędności 2. Zamienniki są najtańszą alternatywną w druku atramentowy                                3. Zanim sięgniemy po zamienniki przejrzyjmy fora i popytajmy znajomych – nie wszystkie firmy produkują materiały dobrej jakości !!!

Korzystając z niestandardowych ustawień drukarki również możemy poczynić pewne oszczędności.

Kopia robocza – jest to opcja znana w drukarkach wszystkich firm. Jeśli drukujemy tekst, którego jakość nie musi być pierwszej klasy (np. maila od znajomego, artykuł ze strony www) skorzystajmy z tej opcji. Nie zmniejszy to czytelności wydruku, a pozwoli obniżyć zużycie atramentu.
Skala szarości – jeśli drukujemy tekst lub grafikę w czerni i bieli odnajdźmy najpierw w ustawieniach opcje skali szarości (lub druku wyłącznie czarnym atramentem). Odznaczając ją zredukujemy skale tonalności do minimum dzięki czemu unikniemy zużycia zasobników kolorowych.
Dwustronny wydruk – możemy z niego korzystać nawet jeśli nasza drukarka nie obsługuje dupleksu (przekładając kartki ręcznie). Prócz oszczędności chronimy również w ten sposób środowisko naturalne.

Największą zaletą zamienników jest ich cena – zazwyczaj są one dwu, a nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnych kartridży. Minusem zdecydowanie jest wydajność. Porównując je z oryginalnymi tuszami tracą od 20-30 % . Pomimo tych różnic jeśli zestawimy ze sobą oba rozwiązania – koszt wydruku jednej strony jest jednak o połowę niższy w przypadku zamienników i waha się od 3-5 gr za stronę. Stosując nieoryginalne zasobniki musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze nie wszystkie zamienniki pomimo zapewnień producenta są kompatybilne z drukarkami. Niektóre firmy, stosujące niższej jakości tusz mogą po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron zapychać dysze drukujące. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię produktu na komputerowych forach. Drugą sprawa tyczy się jakości – oryginalne tusze posiadają zapewnienie producenta o ich funkcjonalności i wykorzystaniu możliwości drukarki podczas druku fotografii. Z zamiennikami jest różnie, i musimy zdać się na szczęście lub doświadczenia innych internautów.

Oryginały dają nam najlepszą jakość i zapewnienie producenta sprzętu. Wadą jest wysoka cena, czasami przekraczająca trzykrotnie cenę nieoryginalnego kartridża. Zatem jeśli z naszej drukarki wychodzą głownie teksty spokojnie możemy wybrać tańszy wariant. Amatorom drukowanych zdjęć polecamy oryginalne tusze lub znacznie wygodniejszą przesiadkę na model laserowy.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama