reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Podatek od czynności cywilnoprawnych a grunty inwestycyjne

Podatek od czynności cywilnoprawnych a grunty inwestycyjne

Sposób wykorzystywania gruntów rolnych będzie uwarunkowywać czy nastąpi zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży gruntów rolnych.

Z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zwolnione są umowy przenoszące własność gruntów, pod warunkiem że: w chwili dokonania czynności nabyte nieruchomości stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Adresatami zwolnienia miały być osoby tworzące lub powiększające gospodarstwa rolne. W praktyce korzystają z niego nabywcy, przeznaczający grunty na cele inwestycyjne. Do problemu odniosło się MF w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 14289/10).

Przyznało, że z przepisów nie wynika, aby warunkiem zwolnienia z PCC było rolnicze wykorzystywanie gruntów przez nabywcę. Przesłanką formalną uznania określonych nieruchomości za gospodarstwo rolne jest ich zakwalifikowanie w ewidencji gruntów i budynków, jednak wpisy w ewidencji nie są aktualizowane na bieżąco.

Więcej: Grunty inwestycyjne nie będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych

Polecamy: Urząd skarbowy Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama