reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pogorszenie nastrojów konsumenckich

Pogorszenie nastrojów konsumenckich

Na przekór wiośnie pogorszyły się Polakom nastroje konsumenckie, wynika z badania firmy Ipsos, przeprowadzonego między 4 a 14 marca 2010 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1008 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Wszystko szło już dobrze – Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrastał od początku tego roku i w lutym osiągnął 92,8 pkt., a tymczasem w marcu odnotował spadek o 2 pkt.

Należy zaznaczyć, że jest to wynik o 24 pkt. lepszy od zeszłorocznego minimum, które odnotowano w marcu. Lecz wówczas świat żył czarnymi wizjami kryzysu roztaczanymi przez ekonomistów oraz media.

Jak piszą specjaliści z Ipsos, spadki dotknęły wszystkich wskaźników składowych WOK. Najsilniej, bo aż o 4 pkt., obniżyły się oczekiwania odnośnie zmiany sytuacji gospodarczej kraju i gospodarstw domowych konsumentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Pesymistycznie oceniamy klimat gospodarczy, o czym świadczy spadek odpowiadającego mu wskaźnika o 3 pkt. Na niższe oceny tego wskaźnika silny wpływ mają właśnie pesymistyczne oczekiwania względem przyszłości. Natomiast ocena sytuacji gospodarczej kraju w ciągu ostatniego roku zmieniła się nieznacznie (spadek tylko o 0,5 pkt. względem lutego) – czytamy w raporcie Ipsos.

Obawiamy się najczęściej wzrostu bezrobocia - aż 43 proc. konsumentów uważa, że wzrośnie ono na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Problem ten budzi obawy szczególnie u ludzi nisko sytuowanych. Jak podał ostatnio GUS, stopa bezrobocia wzrosła w lutym do 13,0 proc. wobec 12,7 proc. za styczeń.

Wzrost pesymizmu, co do rozwoju sytuacji w kraju skutkował spadkiem skłonności do zakupów, o czym świadczy spadek odpowiedniego wskaźnika o blisko 2 pkt. Przypomnijmy, w lutym sprzedaż detaliczna była tylko o 0,1 proc. wyższa, niż rok wcześniej. Można będzie teraz oczekiwać lepszego wyniku za marzec, gdyż właśnie udajemy się do sklepów aby suto zastawić stoły w nachodzące Święta Wielkanocne. 

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama