REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osłabienie na giełdach

Maciej Dyja
Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

REKLAMA

REKLAMA

Wtorkowe notowania (29 marca br.) na rynkach europejskich nie odbiegały od przebiegu ostatnich sesji. Indeksy rozpoczęły dzień od wzrostów, jednak z biegiem czasu zamieniły się one w niewielkie spadki.

Informacją, która wpłynęła na zachowanie inwestorów było obniżenie ratingu kredytowego Islandii w walucie krajowej przez agencję Standard & Poor’s. Nie pomógł nawet lepszy od oczekiwań wynik indeksu zaufania konsumentów w USA, większość indeksów europejskich zakończyła sesję pod kreską. Zniżka na giełdzie w Londynie sięgnęła 0,67 proc., nieco lepiej sytuacja wyglądała we Frankfurcie i Paryżu tam spadki nie przekroczyły 0,4 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Na GPW w dniu wczorajszym inwestorzy po raz kolejny walczyli o przebicie poziomu 2500 punktów przez indeks WIG20. Graczom dopisało we wtorek szczęście, a indeks dużych spółek zakończył dzień wzrostem o 0,84 proc., na poziomie 2506 punktów. Styl w jakim ustanowiono nowy szczyt na zamknięciu pozostawiał jednak wiele do życzenia.

Wiarygodność wybicia powinien potwierdzać obrót, który był niewielki, co świadczy o niewielkim zaangażowaniu inwestorów. Wtorek był udany dla naszej waluty, złoty kontynuował dobrą passę, a kurs EUR/PLN jest coraz bliżej minimów ustanowionych w połowie marca na poziomie 3,85 zł.

Zbliżający się koniec kwartału cały czas sprzyja wzrostom na Wall Street. Indeksy Dow Jones oraz Nasdaq zakończyły wtorkowe notowania na niewielkich plusach, ale przyszło to z dużym trudem. Jedynie indeks S&P500 nie zmienił swojej wartości.

Obawy o problemy z amerykańskim deficytem, który może negatywnie wpłynąć na ożywienie gospodarcze ostudziły chęć graczy do kupowania akcji. Dzisiejszy dzień na rynkach azjatyckich upłynął pod znakiem spadków ze względu na obawy o zyski spółek, w stosunku do ich aktualnych wycen. Na giełdzie w Szanghaju zniżki sięgnęły 0,6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kiedy popatrzymy na zachowanie indeksów w ostatnim czasie, to można śmiało stwierdzić, że wzrosty w końcówce marca były generowane sztucznie w związku z kończącym się dzisiaj kwartałem. Taka sytuacja może doprowadzić do spadków w kwietniu.

Przed nami sezon publikacji wyników kwartalnych spółek, na rynkach już pojawiają się głosy, że aktualne ceny akcji spółek nie będą szły w parze z ich zyskami, co może wpłynąć negatywnie na światowe giełdy. Przed nami jeszcze dwie sesje w tym tygodniu, które powinny upłynąć pod znakiem niewielkiej zmienności. Dalsze rozstrzygnięcia z pewnością zapadną dopiero po świętach. 

Polecamy: Inwestycje Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA