REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypowiedzenie umowy spółki z o.o.

Jako instytucje zakończenia członkostwa wspólnika w spółce z o.o. przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują m.in. zbycie lub umorzenie udziałów, rozwiązanie spółki albo wyłączenie wspólników.

Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Spółki będące belgijskimi rezydentami podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Nierezydenci zaś płacą podatek tylko od tej części dochodów, które uzyskali na terytorium Belgii.

Ustawa o rzemiośle ma polepszyć jakość usług

Znowelizowana w połowie kwietnia przez Sejm ustawa o rzemiośle, wprowadzająca płatne egzaminy, ma polepszyć jakość usług rzemieślników - przekonywali posłowie PiS.

Procedury przetargów szybsze, ale kosztem przedsiębiorców

Postępowania o udzielenie zamówienia będą szybsze dzięki zmianie progów. Część wykonawców zostanie pozbawiona możliwości odwołania się od decyzji zamawiającego. Sprawy sporne z zakresu zamówień będą rozstrzygane przez zawodowych arbitrów.

REKLAMA

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty

Mam wielu kontrahentów, którzy nie płacą. Moja księgowa wysyła raz w miesiącu do wszystkich, którzy mają zaległości, standardowe wezwania do zapłaty, jednak nie dają one żadnego efektu. Jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty, żeby wywołało pożądany efekt? Z jakich elementów powinno się składać?

Przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne

Podmioty, których działalność może zaszkodzić środowisku, będą musiały przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym oraz ponosić koszty naprawy szkód, jeżeli dojdzie do skażenia.

Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie będą musieli potwierdzać w Polsce nabytych w tych krajach kwalifikacji.

Przedsiębiorca musi płacić składki mimo braku przychodów

Decydujące znaczenie dla rozstrzygania istnienia obowiązku ubezpieczeń ma faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli działalność jest prowadzona, trzeba płacić składki.

REKLAMA

Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Firma zleca osobom fizycznym prace. Przekazuje im takie same środki ochrony, jak pracownikom. Czy wydatki te są kosztem dla firmy? Czy zleceniobiorcy muszą potraktować przekazanie środków ochrony jak przychód?

Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Uznaniowość i ocenne kryteria nakładania kar na przedsiębiorców to najczęstsze zarzuty wobec nowej ustawy antymonopolowej.

Mniej fachowców, czyli będzie drożej

Około 100 tys. fachowców może stracić prawo do wykonywania pracy. Chyba że zdadzą egzamin w izbie rzemieślniczej zrzeszonej w Związku Rzemiosła Polskiego.

Spółki będą mogły przekraczać granice państw

Proponowane zmiany zakładają możliwość łączenia się polskich spółek ze spółkami z innych krajów członkowskich UE. Procedura łączenia zapewni większe bezpieczeństwo akcjonariuszy mniejszościowych i wierzycieli. Spółka połączona samodzielnie wybierze dla siebie państwo z przyjaznym systemem podatkowym i prawnym.

Dyżur nie będzie wliczany do czasu pracy

Kierowcy mają mieć co najmniej jedenastogodzinną przerwę w pracy, bez możliwości skrócenia jej do dziewięciu godzin. Tak zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o czasie pracy kierowców.

Czy nieruchomość będzie własnością spółki

Nasza spółka jawna rozwija swoją działalność. Z tego powodu planujemy zakup nieruchomości. Zastanawiamy się, kto ma być stroną umowy dotyczącej jej zakupu. Czy spółce jawnej może przysługiwać prawo własności zakupionej nieruchomości?

Regulacje przy zatrudnianiu młodocianych w UE

Rozpoczynamy prowadzenie działalności (agencja reklamowa). Firma będzie prowadziła działalność na obszarze UE. W jej ramach mamy zamiar zatrudniać dzieci i młodzież poniżej 18 lat. Czy prawo UE reguluje taką pracę w szczególny sposób?

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Sprawca szkody ekologicznej poniesie koszty jej zapobieżenia lub naprawy

Nowa ustawa nakłada na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych lub wymaga podjęcia działań zapobiegających powstaniu szkody.

Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Prowadzę spółkę cywilną wraz z dwoma innymi wspólnikami. Zatrudniamy 3 pracowników na podstawie umowy o pracę. Ostatnio jeden z naszych pracowników, który dotychczas w ramach swych obowiązków pracowniczych wykonywał czynności związane z prowadzeniem spraw spółki, wniósł wkład pieniężny i został nowym wspólnikiem spółki. 1 kwietnia został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. Z jakiego tytułu podlega on ubezpieczeniom społecznym?

Wspólny rachunek korzystny dla firm

Spółki z jednej grupy kapitałowej czy kilku przedsiębiorców występujących razem w przetargu o zamówienie publiczne będą mogli posiadać wspólny rachunek bankowy.

Wspólne inwestowanie stanie się mniej ryzykowne

W Polsce przez półtora roku nie zawarto żadnej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.  Skomplikowane analizy finansowe i prawne uniemożliwiają realizację wspólnych inwestycji samorządu i przedsiębiorców.  Nowa ustawa przewiduje, że przy inwestycjach poniżej 50 tys. euro będą obowiązywały uproszczone procedury.  

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną może być przymusowe - jeśli spółka osiągnie określoną wysokość przychodów, lub dobrowolne. Decydują się na nie wspólnicy, którzy uznają, że dotychczasowa forma prowadzenia działalności ogranicza możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, korzysta ze środowiska, musi więc podporządkować się wymaganiom związanym z jego ochroną.

Wzrosną pensje, bo składka rentowa będzie niższa

Od lipca zmniejszą się składki rentowe płacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kary za nielegalne odpady

Główny inspektor ochrony środowiska określi w zezwoleniach dla przedsiębiorców warunki przywozu do Polski odpadów z innych państw.

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.

Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw

Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.

PFRON zrefunduje składki i wynagrodzenia

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do ich składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli najpierw sami je opłacą.

Inspektor musiał ukarać przedsiębiorcę

Wykonywanie krajowego transportu drogowego pojazdem nieobjętym licencją uprawnia organ do nałożenia kary.

Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą mieć nie więcej niż trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku między dwoma tygodniowymi takimi okresami.

Ostatnie chwile państwowych przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa państwowe zamienią się w spółki prawa handlowego. Pracownicy wprowadzą swoich przedstawicieli do rad nadzorczych i zarządów nowych spółek. Komercjalizacja firmy nie oznacza, że pracownicy szybko dostaną jej akcje, które mogą sprzedać.

Białe certyfikaty zmuszą firmy do oszczędności energii

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje ustawę, której celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Spółki cywilne uzyskają status przedsiębiorców

Przedsiębiorca powinien mieć prawo do występowania do ZUS o wiążącą interpretację przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych.

Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2008 r. PFRON sfinansuje składki na emeryturę i rentę niepełnosprawnym przedsiębiorcom. Nowe przepisy nie powinny zwiększyć szarej strefy, bo system orzekania o rentach jest szczelny.

Koncesja uratowana, ale karę trzeba zapłacić

Umorzenie postępowania w sprawie rażącego naruszenia warunków koncesji nie oznacza, że do złamania warunków zezwolenia w ogóle nie doszło.

Zawiadomienie można wysłać e-mailem

O zgromadzeniach wspólników spółki z o.o. można zawiadamiać pocztą elektroniczną. Adresat musi się jednak na to zgodzić i podać adres.

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Przedsiębiorcy grozi wysoka kara za łamanie praw konsumentów

Przedsiębiorcę będzie można ukarać za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów karą do 10 proc. obrotów firmy.

Czy wystarczy jeden akt notarialny

Przygotowujemy połączenie dwóch spółek akcyjnych. Wkrótce odbędą się połączone zgromadzenia, na których będą podjęte uchwały dotyczące połączenia. Czy takie uchwały mogą być objęte jednym aktem notarialnym?

Zarząd odpowiada w drugiej kolejności

W pierwszej kolejności odpowiada spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a dopiero potem członkowie jej zarządu - orzekł Sąd Najwyższy.

Będzie można walczyć z narkomanią w miejscu pracy

Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy będą mogli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w prawie dewizowym

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Będą wspólne projekty badawcze naukowców i przedsiębiorców

Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

REKLAMA