reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Za unijne pieniądze firmy sfinansują badania naukowe i wdrożą ich rezultaty

Za unijne pieniądze firmy sfinansują badania naukowe i wdrożą ich rezultaty

Jeden wniosek i dwie unijne dotacje - taką możliwość oferuje przedsiębiorcom program Innowacyjna gospodarka. Umożliwia on zdobycie pieniędzy na badania naukowe, a potem kolejnych środków na ich wdrożenie w życie. Na ten cel w latach 2007-2013 będzie blisko 600 mln euro.


Jedną z głównych bolączek polskich przedsiębiorstw jest niska skłonność do inwestowania w innowacyjne rozwiązania, które mogą im pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej na rynku czy też w stworzeniu nowych produktów. Ten problem w szczególności dotyczy rozwiązań, które są efektem prowadzonych badań naukowych. Tymczasem w innych państwach prace B+R (badania badawczo-rozwojowe) są jednym z najważniejszych aspektów działalności przedsiębiorstw. Dodatkowo globalne koncerny (na przykład Motorola czy Microsoft) lokują swoje centra badawczo-rozwojowe w Polsce, wykorzystując potencjał polskich naukowców i inżynierów.


By zachęcić naszych przedsiębiorców do szerszego korzystania z osiągnięć nauki w latach 2007-2013, w ramach programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka na współfinansowanie badań zlecone przez firmę oraz na późniejsze wdrożenie ich efektów zostało przeznaczone blisko 600 mln euro. Zostały one podzielone na dwie pule, które będą w dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Ponad 330 mln euro jest dostępnych w ramach Działania 1.4 Wspieranie projektów celowych w programie Innowacyjna gospodarka. Z tych środków sfinansowane będą przedsięwzięcia badawcze, które mają doprowadzić do określonego celu.
Jest nim uzyskanie tzw. prototypu, czyli gotowego do wdrożenia efektu prac naukowych. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to maszyna, nowa substancja chemiczna czy też rozwiązanie organizacyjne. Badania mogą zostać prowadzone przez przedsiębiorców, grupy przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi) lub też zlecone na zewnątrz.


Maksymalna wysokość unijnej dotacji na sfinansowanie badań naukowych ma wynosić 85 proc. Należy jednak spodziewać się, że w rzeczywistości będzie ona niższa. Zgodnie z przyjętymi zasadami firma będzie musiała wyłożyć co najmniej 20 proc. kosztów w przypadku badań stosowanych oraz 40 proc. w przypadku badań rozwojowych.


Jeśli badania zakończą się powodzeniem i zostanie opracowany prototyp, to firma będzie miała szansę otrzymać kolejną dotację. O jej przyznaniu będzie decydowało badanie rynkowe, które zostanie przeprowadzone po zakończeniu pierwszej części projektu. Jeśli pokaże ono, że wdrożenie wyników prac badawczych ma sens z ekonomicznego punktu widzenia, to przedsiębiorca uzyska kolejną dotację. Koszty badań są kosztami kwalifikowanymi, co oznacza, że są pokrywane ze środków unijnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama