Kategorie

Za unijne pieniądze firmy sfinansują badania naukowe i wdrożą ich rezultaty

Jeden wniosek i dwie unijne dotacje - taką możliwość oferuje przedsiębiorcom program Innowacyjna gospodarka. Umożliwia on zdobycie pieniędzy na badania naukowe, a potem kolejnych środków na ich wdrożenie w życie. Na ten cel w latach 2007-2013 będzie blisko 600 mln euro.


Jedną z głównych bolączek polskich przedsiębiorstw jest niska skłonność do inwestowania w innowacyjne rozwiązania, które mogą im pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej na rynku czy też w stworzeniu nowych produktów. Ten problem w szczególności dotyczy rozwiązań, które są efektem prowadzonych badań naukowych. Tymczasem w innych państwach prace B+R (badania badawczo-rozwojowe) są jednym z najważniejszych aspektów działalności przedsiębiorstw. Dodatkowo globalne koncerny (na przykład Motorola czy Microsoft) lokują swoje centra badawczo-rozwojowe w Polsce, wykorzystując potencjał polskich naukowców i inżynierów.


Dwie pule na badania


By zachęcić naszych przedsiębiorców do szerszego korzystania z osiągnięć nauki w latach 2007-2013, w ramach programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka na współfinansowanie badań zlecone przez firmę oraz na późniejsze wdrożenie ich efektów zostało przeznaczone blisko 600 mln euro. Zostały one podzielone na dwie pule, które będą w dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Ponad 330 mln euro jest dostępnych w ramach Działania 1.4 Wspieranie projektów celowych w programie Innowacyjna gospodarka. Z tych środków sfinansowane będą przedsięwzięcia badawcze, które mają doprowadzić do określonego celu.
Jest nim uzyskanie tzw. prototypu, czyli gotowego do wdrożenia efektu prac naukowych. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to maszyna, nowa substancja chemiczna czy też rozwiązanie organizacyjne. Badania mogą zostać prowadzone przez przedsiębiorców, grupy przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi) lub też zlecone na zewnątrz.


Wsparcie do 85 proc.


Maksymalna wysokość unijnej dotacji na sfinansowanie badań naukowych ma wynosić 85 proc. Należy jednak spodziewać się, że w rzeczywistości będzie ona niższa. Zgodnie z przyjętymi zasadami firma będzie musiała wyłożyć co najmniej 20 proc. kosztów w przypadku badań stosowanych oraz 40 proc. w przypadku badań rozwojowych.


Jeśli badania zakończą się powodzeniem i zostanie opracowany prototyp, to firma będzie miała szansę otrzymać kolejną dotację. O jej przyznaniu będzie decydowało badanie rynkowe, które zostanie przeprowadzone po zakończeniu pierwszej części projektu. Jeśli pokaże ono, że wdrożenie wyników prac badawczych ma sens z ekonomicznego punktu widzenia, to przedsiębiorca uzyska kolejną dotację. Koszty badań są kosztami kwalifikowanymi, co oznacza, że są pokrywane ze środków unijnych.


Na dotacje inwestycyjne w ramach Działania 4.1 w programie Innowacyjna gospodarka przeznaczono 240 mln euro z funduszy unijnych. Nie wszystkie pieniądze, które trafią do przedsiębiorcy, będą musiały zostać wydane na zakup środków trwałych. Ponieważ do wykorzystania nowych technologii potrzebna jest wiedza do tego, jak je wdrożyć, przedsiębiorca w ramach dotacji będzie mógł zakupić usługi doradcze (tylko małe i średnie firmy) oraz szkoleniowe dla pracowników. Dodatkowo firma będzie mogła z unijnej dotacji sfinansować prace przygotowawcze w zakresie m.in. opracowania procedur (np. w zakresie kontroli jakości), dokumentacji technicznej. Uzyskane środki będą mogły zostać także wydane na badania rynku oraz uruchomienie produkcji pilotażowej. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego, liczona w wartość kosztów kwalifikowanych, nie może przekroczyć 50 mln euro. Wysokość wkładu własnego firmy jest określona przez mapę pomocy publicznej i waha się - w zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa - od 30 proc. do 50 proc.


Dodatkowe ułatwienia


Dla przedsiębiorstw, które będą chciały skorzystać z tej formy wsparcia, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje szereg ułatwień. Przede wszystkim nie będzie potrzeby składania dwóch wniosków i startowanie w dwóch konkursach. Dzięki temu przedsiębiorca zyska pewność, że jeśli jego projekt badawczy dostanie dotację, to będzie miał także przyznane pieniądze na wdrożenie jego efektów. Dodatkowo firma będzie mogła skorzystać z opieki ze strony promotora projektu, który m.in. oceni, czy kwalifikuje się on do uzyskania wsparcia z programu Innowacyjna gospodarka.


300 MLN ZŁ JUŻ TRAFIŁO DO FIRM

W ramach programu operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw do przedsiębiorców trafiło już ponad 300 mln zł dotacji na prowadzenie badań naukowych. Dzięki tym pieniądzom zrealizowano ponad 80 projektów badawczo-rozwojowych, efektem których jest opracowanie nowych lub ulepszenie już istniejących produktów i technologii. Z szacunków resortu nauki wynika, że ich wartość (wraz ze środkami, które firmy wyłożyły z własnej kieszeni) wynosi ponad 750 mln zł. Z dotacji skorzystały zarówno małe, polskie firmy, jak i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa z różnych branż. Na liście beneficjentów funduszy znajdują się m.in.: Comarch, Interia.pl, Polpharma, Alcatel, IBM, ale także Szczeciński Park Naukowo-Techniczny czy Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Armpol. Dzięki dotacjom rozpoczęły się prace badawcze nad opracowaniem m.in. innowacyjnego leku wykorzystywanego w terapii cukrzycy typu II, systemu informatycznego do zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw, zdalnego systemu do monitorowania pracy serca czy też ekonomicznego tramwaju nowej generacji.


4 KROKI

Jak dostać unijne pieniądze na badania naukowe

1 Złożenie wniosku o dotacje na projekt badawczy Najpierw firma składa fiszkę inwestycyjną, a dopiero po uzyskaniu dotacji dostarcza do PARP pozostałe dokumenty.

2 PARP podpisuje z firmą dwie umowy Pierwsza dotyczy przyznania dotacji na badania naukowe, a druga - o charakterze wstępnym - przyznania dotacji na wdrożenie wyników badań.

3 Po zakończeniu badań ich wyniki podlegają ocenie ekonomicznej Ma ona sprawdzić, czy ich wdrożenie w życie ma sens biznesowy.

4 Po pozytywnym wyniku badań rynkowych PARP podpisuje z firmą umowę w sprawie przyznania dotacji inwestycyjnej.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?