reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

11 marca 2013 upłynął ostateczny termin wycofywania na terenie Unii testów na zwierzętach składników kosmetyków. Przepis został wprowadzony już w 2009 roku, ale na prośbę firm kosmetycznych jego wprowadzenie w życie zostało przesunięte w czasie do 2013 roku. Opóźnienie to uzasadnione było potrzebą dostosowania produkcji do braku możliwości testowania swoich produktów na zwierzętach.

Zakaz obejmuje również dystrybucję produktów testowanych na zwierzętach do UE w tym, co ważne import z krajów, w których zakazu takowego nie ma. Zanim przepis wszedł w życie konsument, aby kupić produkt kosmetyczny wyprodukowany bez testów na zwierzętach musiał szukać na etykiecie specjalnego oznaczenia w postaci uciekającego króliczka.

Co obejmuje zakaz?

Przepis obejmuje wszystkie produkty od pasty do zębów po dezodorant, jak również ich substancje składowe. Z przyczyn oczywistych dotyczy to nowych substancji a niewyprodukowanych wcześniej, ponieważ trudno znaleźć substancję, która nie była w przeszłości testowana na zwierzętach. Od teraz producent może umieścić na opakowaniu informację, że produkt nie był testowany na zwierzętach, gdy ani gotowy produkt, ani składnik preparatu ani mieszaniny składników bądź ich prototypy nie były testowane na zwierzętach zarówno na terenie UE jak i poza nią. W przypadku wykrycia, iż jest inaczej konsument może dokonać reklamacji zakupionego towaru. Od 2009 roku firmy miały możliwość testowania kosmetyków poza Unią, wiele firm w związku z tym założyła swoje filie w krajach nieobjętych zakazem takich jak np. Indie.

Jak założyć gabinet kosmetyczny?

Walka o wprowadzenie tego rodzaju uregulowań trwała 20 lat, dlatego też jej aktywni uczestnicy – firma The Body Shop oraz organizacja Cruelty Free International uważają jego wprowadzenie za wielki sukces pomimo tak długiego czasu pełnego wprowadzenia go w życie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwycięstwo na małą skalę

Przeciwnicy wprowadzenia zakazu argumentują, iż ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach w tej gałęzi przemysłu od dawna jest marginalna, zwłaszcza w porównaniu do innych jak chociażby przemysł farmaceutyczny. Wiele osób przytacza też, jako minus opóźnienie lub nawet zastój rozwoju przemysłu kosmetycznego. Europa dotychczas wiodąca w produkcji innowacyjnych kosmetyków przez wprowadzenie tego ograniczenia, z braku alternatyw dla testów na zwierzętach będzie musiała stosować składniki przetestowane wcześniej bez możliwości dodawania nowych do gamy już istniejących. Dodatkowo stwierdzenie „nietestowany na zwierzętach” nie oznacza bezpieczny, do tej pory bezpieczeństwo produktów kosmetycznych było zagwarantowane wcześniejszym sprawdzeniem ich na zwierzętach a obecnie będzie to tylko orientacyjna wiedza, iż raczej jest to bezpieczny produkt aczkolwiek niesprawdzony.

Doświadczenia laboratoryjne. Ustawa o humanitarnym traktowaniu zwierząt

Z jednej strony ciężko nie przejąć się losem laboratoryjnych królików cierpiących, aby rzesze kobiet miało mniejsze zmarszczki a z drugiej nieuwzględnienie faktu marginalnej skali zjawiska byłoby wyolbrzymianiem wpływu unijnego zakazu na ogólny dobrostan zwierząt w przemyśle. Organizacje walczące o prawa zwierząt takie jak PETA odniosły swój mały sukces, ale nie można nie ulec wrażeniu, iż zakaz ten stanowi głównie polityczną decyzję mającą na celu zadowolenie rzeszy konsumentów za relatywnie niską cenę.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach.
Kosmetyki nie testowane na zwierzętach.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama