REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

Maria Szadkowska
Kosmetyki nie testowane na zwierzętach.
Kosmetyki nie testowane na zwierzętach.

REKLAMA

REKLAMA

11 marca 2013 upłynął ostateczny termin wycofywania na terenie Unii testów na zwierzętach składników kosmetyków. Przepis został wprowadzony już w 2009 roku, ale na prośbę firm kosmetycznych jego wprowadzenie w życie zostało przesunięte w czasie do 2013 roku. Opóźnienie to uzasadnione było potrzebą dostosowania produkcji do braku możliwości testowania swoich produktów na zwierzętach.

Zakaz obejmuje również dystrybucję produktów testowanych na zwierzętach do UE w tym, co ważne import z krajów, w których zakazu takowego nie ma. Zanim przepis wszedł w życie konsument, aby kupić produkt kosmetyczny wyprodukowany bez testów na zwierzętach musiał szukać na etykiecie specjalnego oznaczenia w postaci uciekającego króliczka.

REKLAMA

Co obejmuje zakaz?

Przepis obejmuje wszystkie produkty od pasty do zębów po dezodorant, jak również ich substancje składowe. Z przyczyn oczywistych dotyczy to nowych substancji a niewyprodukowanych wcześniej, ponieważ trudno znaleźć substancję, która nie była w przeszłości testowana na zwierzętach. Od teraz producent może umieścić na opakowaniu informację, że produkt nie był testowany na zwierzętach, gdy ani gotowy produkt, ani składnik preparatu ani mieszaniny składników bądź ich prototypy nie były testowane na zwierzętach zarówno na terenie UE jak i poza nią. W przypadku wykrycia, iż jest inaczej konsument może dokonać reklamacji zakupionego towaru. Od 2009 roku firmy miały możliwość testowania kosmetyków poza Unią, wiele firm w związku z tym założyła swoje filie w krajach nieobjętych zakazem takich jak np. Indie.

Jak założyć gabinet kosmetyczny?

Walka o wprowadzenie tego rodzaju uregulowań trwała 20 lat, dlatego też jej aktywni uczestnicy – firma The Body Shop oraz organizacja Cruelty Free International uważają jego wprowadzenie za wielki sukces pomimo tak długiego czasu pełnego wprowadzenia go w życie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwycięstwo na małą skalę

Przeciwnicy wprowadzenia zakazu argumentują, iż ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach w tej gałęzi przemysłu od dawna jest marginalna, zwłaszcza w porównaniu do innych jak chociażby przemysł farmaceutyczny. Wiele osób przytacza też, jako minus opóźnienie lub nawet zastój rozwoju przemysłu kosmetycznego. Europa dotychczas wiodąca w produkcji innowacyjnych kosmetyków przez wprowadzenie tego ograniczenia, z braku alternatyw dla testów na zwierzętach będzie musiała stosować składniki przetestowane wcześniej bez możliwości dodawania nowych do gamy już istniejących. Dodatkowo stwierdzenie „nietestowany na zwierzętach” nie oznacza bezpieczny, do tej pory bezpieczeństwo produktów kosmetycznych było zagwarantowane wcześniejszym sprawdzeniem ich na zwierzętach a obecnie będzie to tylko orientacyjna wiedza, iż raczej jest to bezpieczny produkt aczkolwiek niesprawdzony.

Doświadczenia laboratoryjne. Ustawa o humanitarnym traktowaniu zwierząt

Z jednej strony ciężko nie przejąć się losem laboratoryjnych królików cierpiących, aby rzesze kobiet miało mniejsze zmarszczki a z drugiej nieuwzględnienie faktu marginalnej skali zjawiska byłoby wyolbrzymianiem wpływu unijnego zakazu na ogólny dobrostan zwierząt w przemyśle. Organizacje walczące o prawa zwierząt takie jak PETA odniosły swój mały sukces, ale nie można nie ulec wrażeniu, iż zakaz ten stanowi głównie polityczną decyzję mającą na celu zadowolenie rzeszy konsumentów za relatywnie niską cenę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA