REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe zasady importu towarów do UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie towarów na obszar celny Wspólnoty będzie wymagało wcześniejszego złożenia deklaracji skróconej. Na jej podstawie organy celne dokonają analizy ryzyka i zdecydują, które towary poddać kontroli.

Zasady dotyczące wprowadzania towarów spoza Unii Europejskiej (UE) zostały uregulowane w części IV Zmodernizowanego Kodeksu Celnego (ZKC). W tej części ZKC w dużej mierze powiela obecne regulacje zawarte we wspólnotowych przepisach celnych, m.in. obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych przed przybyciem towarów na obszar celny UE. Obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych - jak wyjaśnia Joanna Pęczek-Czerwińska, starszy konsultant w Ernst & Young, wejdzie w życie 1 lipca 2009 r. w związku z bieżącymi nowelizacjami regulacji celnych. Ponieważ ZKC również będzie nakładał taki obowiązek, warto przyjrzeć się temu obowiązkowi już teraz.

REKLAMA

Składanie deklaracji

Obowiązek złożenia deklaracji skróconej będzie ciążył na osobie, która będzie wprowadzała towar na obszar celny UE lub będzie odpowiedzialna za przewóz towarów na terytorium UE. W zastępstwie tych osób deklarację skróconą będzie mógł złożyć:

• importer lub odbiorca, lub inna osoba działająca w imieniu lub na rzecz osoby wprowadzającej towar,

• każda osoba, która może przedstawić towary lub doprowadzić do ich przedstawienia właściwym organom celnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja skrócona będzie musiała zostać złożona przed przybyciem towarów, nie później niż:

• 1 godzinę przed przybyciem towarów transportem drogowym,

• 2 godziny przed przybyciem towarów transportem kolejowym lub wodnym (w przypadku transportu śródlądowego),

• 4 godziny przed przybyciem towarów transportem lotniczym (w przypadku krótkich lotów deklaracja powinna zostać złożona przed odlotem),

• od 2 do 24 godzin przed przybyciem towarów transportem morskim (termin uzależniony będzie od kierunku i sposobu składowania towaru).

REKLAMA

Dane, które powinny zostać zawarte w deklaracji skróconej, będą uzależnione od rodzaju transportu oraz stosowanej procedury. Przykładowo, w transporcie drogowym deklaracja skrócona powinna zawierać 26 pozycji, począwszy od danych nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika, poprzez kod pierwszego miejsca przybycia, miejsce i kod załadunku, a na szczegółowych danych dotyczących rodzaju, ilości i masy towaru kończąc.

REKLAMA

- Przepisy wspólnotowe preferują w tym zakresie podmioty posiadające status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Podmiot posiadający taki status będzie zobowiązany do deklarowania mniejszej ilości danych. W efekcie podmiotom posiadającym status upoważnionego przedsiębiorcy łatwiej będzie wywiązywać się z obowiązku składania deklaracji skróconych - podkreśla Joanna Pęczek-Czerwińska.

Dodaje, że zgodnie z projektem przepisów wykonawczych deklarację skróconą będzie trzeba składać do urzędu celnego wjazdu. Przywozową deklarację skróconą będzie trzeba złożyć elektronicznie. Organy celne będą mogły jednak zezwolić, aby złożenie przywozowej deklaracji skróconej zostało zastąpione złożeniem powiadomienia o dostępie do prowadzonego systemu informatycznego. W takim przypadku importer będzie zobowiązany do udostępnienia organom celnym systemu informatycznego, w którym powinny być zawarte dane analogiczne, jak w przywozowej deklaracji skróconej. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach (np. awaria systemu IT) organy celne będą mogły przyjmować deklaracje w formie papierowej. ZKC będzie również zezwalał na sprostowanie danych zawartych w deklaracji po jej złożeniu. Natomiast gdy przed terminem złożenia deklaracji skróconej zostanie złożone zgłoszenie celne, organy celne będą mogły odstąpić od wymogu złożenia deklaracji przywozowej, pod warunkiem że zgłoszenie będzie zawierało takie dane, jakie wymagane są w deklaracji skróconej. Wtedy też zgłoszenie celne będzie miało status deklaracji skróconej aż do momentu jego przyjęcia przez organy celne. Należy jednocześnie pamiętać, że niezłożenie deklaracji skróconej może być przedmiotem sankcji krajowych, nakładanych niezależnie przez każde państwo członkowskie.

Po złożeniu deklaracji skróconej organy celne powinny niezwłocznie dokonać analizy ryzyka wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa oraz nieprawidłowości.

Towary w obszarze celnym

Ewelina Nowakowska, starszy konsultant w Ernst & Young Oddział Kraków, wyjaśnia, że analogicznie do obecnych przepisów, po wprowadzeniu towarów na obszar celny UE towary będą podlegały dozorowi celnemu. Jednocześnie w sytuacji, kiedy przeprowadzona uprzednio analiza ryzyka wykaże taką konieczność, organy celne będą mogły dokonać kontroli celnej. Również tak, jak ma to miejsce obecnie, zgodnie z postanowieniami ZKC, towary będą pozostawały pod dozorem celnym, co do zasady, do zmiany ich statusu celnego na towar wspólnotowy lub do czasu, gdy zostaną powrotnie wywiezione lub zniszczone. Do tego czasu nie będą mogły one zostać podjęte bez zgody organów celnych. Jednocześnie, po wprowadzeniu na obszar celny UE towary będą musiały zostać niezwłocznie przewiezione do wyznaczonego urzędu celnego lub innego określonego miejsca trasą określoną przez organy celne.

Zmianie nie ulegną zasady dotyczące praw i obowiązków związanych z rozładowaniem i rozpakowaniem towarów w celu dokonania ich rewizji czy pobrania próbek.

Przeznaczenie celne

Zmodernizowane przepisy celne wprowadzają pewne zmiany w konstrukcji prawnej dalszych czynności po przedstawieniu towarów organom celnym. Ewelina Nowakowska zwraca uwagę, że obecne przepisy celne wskazują, że towary przedstawione organom celnym mają otrzymać dopuszczalne dla danych towarów przeznaczenie celne, tj. objęcie procedurą celną, wprowadzenie do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, powrotny wywóz, zniszczenie lub zrzeczenie się towarów na rzecz Skarbu Państwa. Zmodernizowane przepisy wskazują natomiast, że towary, po przedstawieniu organom celnym, obejmuje się jedną z procedur celnych - dopuszczenie do swobodnego obrotu, procedury specjalne lub wywóz. Znika więc instytucja przeznaczenia celnego, co w efekcie upraszcza konstrukcję prawną związaną z objęciem towarów jedną z procedur celnych. Nie oznacza to jednak, że pozostałe z możliwych obecnie przeznaczeń celnych znikną z przepisów celnych.

- Zgodnie z ZKC, w przypadku gdy towary nie są objęte jedną z innych procedur, są one uznawane za objęte procedurą czasowego składowania. Stosownie do zmodernizowanych przepisów celnych czasowe składowanie będzie stanowiło jedną z procedur specjalnych związanych ze składowaniem towarów - argumentuje Ewelina Nowakowska.

Słownik

Przywozowa deklaracja skrócona (entry summary declaration) - oznacza czynność, przez którą dana osoba powiadamia organy celne - w wymaganej formie i w określony sposób - przed zdarzeniem lub w jego trakcie o zamiarze wprowadzenia towarów na obszar celny Wspólnoty.

Elektroniczne zgłoszenie

Kolejną istotną zmianą wynikającą ze zmodernizowanych przepisów celnych będzie przyjęcie zasady, że zgłoszenie celne przywozowe powinno być dokonane w formie elektronicznej. Obecnie Wspólnotowy Kodeks Celny na równi dopuszcza zgłoszenia papierowe, jak i elektroniczne. Natomiast ZKC, tylko w ściśle określonych przypadkach (np. awaria systemu), będzie dopuszczał złożenie zgłoszenia w formie papierowej. Jednocześnie w sytuacji, gdy zgłoszenie będzie dokonywane w formie elektronicznej, organy celne będą mogły zezwolić, by dokumenty towarzyszące zgłoszeniu również zostały złożone w formie elektronicznej. Wprowadzenie elektronicznych zgłoszeń celnych oraz dokumentów towarzyszących będzie kolejnym uproszczeniem dla polskich importerów (również z punktu widzenia VAT). Szczegółowo dopuszczalne formy zgłoszeń celnych, w tym również uproszczone zgłoszenia celne oraz odprawa scentralizowana, zostaną przedstawione za dwa tygodnie.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA