REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe zasady importu towarów do UE

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie towarów na obszar celny Wspólnoty będzie wymagało wcześniejszego złożenia deklaracji skróconej. Na jej podstawie organy celne dokonają analizy ryzyka i zdecydują, które towary poddać kontroli.

Zasady dotyczące wprowadzania towarów spoza Unii Europejskiej (UE) zostały uregulowane w części IV Zmodernizowanego Kodeksu Celnego (ZKC). W tej części ZKC w dużej mierze powiela obecne regulacje zawarte we wspólnotowych przepisach celnych, m.in. obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych przed przybyciem towarów na obszar celny UE. Obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych - jak wyjaśnia Joanna Pęczek-Czerwińska, starszy konsultant w Ernst & Young, wejdzie w życie 1 lipca 2009 r. w związku z bieżącymi nowelizacjami regulacji celnych. Ponieważ ZKC również będzie nakładał taki obowiązek, warto przyjrzeć się temu obowiązkowi już teraz.

REKLAMA

Składanie deklaracji

Obowiązek złożenia deklaracji skróconej będzie ciążył na osobie, która będzie wprowadzała towar na obszar celny UE lub będzie odpowiedzialna za przewóz towarów na terytorium UE. W zastępstwie tych osób deklarację skróconą będzie mógł złożyć:

• importer lub odbiorca, lub inna osoba działająca w imieniu lub na rzecz osoby wprowadzającej towar,

• każda osoba, która może przedstawić towary lub doprowadzić do ich przedstawienia właściwym organom celnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja skrócona będzie musiała zostać złożona przed przybyciem towarów, nie później niż:

• 1 godzinę przed przybyciem towarów transportem drogowym,

• 2 godziny przed przybyciem towarów transportem kolejowym lub wodnym (w przypadku transportu śródlądowego),

• 4 godziny przed przybyciem towarów transportem lotniczym (w przypadku krótkich lotów deklaracja powinna zostać złożona przed odlotem),

• od 2 do 24 godzin przed przybyciem towarów transportem morskim (termin uzależniony będzie od kierunku i sposobu składowania towaru).

REKLAMA

Dane, które powinny zostać zawarte w deklaracji skróconej, będą uzależnione od rodzaju transportu oraz stosowanej procedury. Przykładowo, w transporcie drogowym deklaracja skrócona powinna zawierać 26 pozycji, począwszy od danych nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika, poprzez kod pierwszego miejsca przybycia, miejsce i kod załadunku, a na szczegółowych danych dotyczących rodzaju, ilości i masy towaru kończąc.

REKLAMA

- Przepisy wspólnotowe preferują w tym zakresie podmioty posiadające status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Podmiot posiadający taki status będzie zobowiązany do deklarowania mniejszej ilości danych. W efekcie podmiotom posiadającym status upoważnionego przedsiębiorcy łatwiej będzie wywiązywać się z obowiązku składania deklaracji skróconych - podkreśla Joanna Pęczek-Czerwińska.

Dodaje, że zgodnie z projektem przepisów wykonawczych deklarację skróconą będzie trzeba składać do urzędu celnego wjazdu. Przywozową deklarację skróconą będzie trzeba złożyć elektronicznie. Organy celne będą mogły jednak zezwolić, aby złożenie przywozowej deklaracji skróconej zostało zastąpione złożeniem powiadomienia o dostępie do prowadzonego systemu informatycznego. W takim przypadku importer będzie zobowiązany do udostępnienia organom celnym systemu informatycznego, w którym powinny być zawarte dane analogiczne, jak w przywozowej deklaracji skróconej. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach (np. awaria systemu IT) organy celne będą mogły przyjmować deklaracje w formie papierowej. ZKC będzie również zezwalał na sprostowanie danych zawartych w deklaracji po jej złożeniu. Natomiast gdy przed terminem złożenia deklaracji skróconej zostanie złożone zgłoszenie celne, organy celne będą mogły odstąpić od wymogu złożenia deklaracji przywozowej, pod warunkiem że zgłoszenie będzie zawierało takie dane, jakie wymagane są w deklaracji skróconej. Wtedy też zgłoszenie celne będzie miało status deklaracji skróconej aż do momentu jego przyjęcia przez organy celne. Należy jednocześnie pamiętać, że niezłożenie deklaracji skróconej może być przedmiotem sankcji krajowych, nakładanych niezależnie przez każde państwo członkowskie.

Po złożeniu deklaracji skróconej organy celne powinny niezwłocznie dokonać analizy ryzyka wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa oraz nieprawidłowości.

Towary w obszarze celnym

Ewelina Nowakowska, starszy konsultant w Ernst & Young Oddział Kraków, wyjaśnia, że analogicznie do obecnych przepisów, po wprowadzeniu towarów na obszar celny UE towary będą podlegały dozorowi celnemu. Jednocześnie w sytuacji, kiedy przeprowadzona uprzednio analiza ryzyka wykaże taką konieczność, organy celne będą mogły dokonać kontroli celnej. Również tak, jak ma to miejsce obecnie, zgodnie z postanowieniami ZKC, towary będą pozostawały pod dozorem celnym, co do zasady, do zmiany ich statusu celnego na towar wspólnotowy lub do czasu, gdy zostaną powrotnie wywiezione lub zniszczone. Do tego czasu nie będą mogły one zostać podjęte bez zgody organów celnych. Jednocześnie, po wprowadzeniu na obszar celny UE towary będą musiały zostać niezwłocznie przewiezione do wyznaczonego urzędu celnego lub innego określonego miejsca trasą określoną przez organy celne.

Zmianie nie ulegną zasady dotyczące praw i obowiązków związanych z rozładowaniem i rozpakowaniem towarów w celu dokonania ich rewizji czy pobrania próbek.

Przeznaczenie celne

Zmodernizowane przepisy celne wprowadzają pewne zmiany w konstrukcji prawnej dalszych czynności po przedstawieniu towarów organom celnym. Ewelina Nowakowska zwraca uwagę, że obecne przepisy celne wskazują, że towary przedstawione organom celnym mają otrzymać dopuszczalne dla danych towarów przeznaczenie celne, tj. objęcie procedurą celną, wprowadzenie do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, powrotny wywóz, zniszczenie lub zrzeczenie się towarów na rzecz Skarbu Państwa. Zmodernizowane przepisy wskazują natomiast, że towary, po przedstawieniu organom celnym, obejmuje się jedną z procedur celnych - dopuszczenie do swobodnego obrotu, procedury specjalne lub wywóz. Znika więc instytucja przeznaczenia celnego, co w efekcie upraszcza konstrukcję prawną związaną z objęciem towarów jedną z procedur celnych. Nie oznacza to jednak, że pozostałe z możliwych obecnie przeznaczeń celnych znikną z przepisów celnych.

- Zgodnie z ZKC, w przypadku gdy towary nie są objęte jedną z innych procedur, są one uznawane za objęte procedurą czasowego składowania. Stosownie do zmodernizowanych przepisów celnych czasowe składowanie będzie stanowiło jedną z procedur specjalnych związanych ze składowaniem towarów - argumentuje Ewelina Nowakowska.

Słownik

Przywozowa deklaracja skrócona (entry summary declaration) - oznacza czynność, przez którą dana osoba powiadamia organy celne - w wymaganej formie i w określony sposób - przed zdarzeniem lub w jego trakcie o zamiarze wprowadzenia towarów na obszar celny Wspólnoty.

Elektroniczne zgłoszenie

Kolejną istotną zmianą wynikającą ze zmodernizowanych przepisów celnych będzie przyjęcie zasady, że zgłoszenie celne przywozowe powinno być dokonane w formie elektronicznej. Obecnie Wspólnotowy Kodeks Celny na równi dopuszcza zgłoszenia papierowe, jak i elektroniczne. Natomiast ZKC, tylko w ściśle określonych przypadkach (np. awaria systemu), będzie dopuszczał złożenie zgłoszenia w formie papierowej. Jednocześnie w sytuacji, gdy zgłoszenie będzie dokonywane w formie elektronicznej, organy celne będą mogły zezwolić, by dokumenty towarzyszące zgłoszeniu również zostały złożone w formie elektronicznej. Wprowadzenie elektronicznych zgłoszeń celnych oraz dokumentów towarzyszących będzie kolejnym uproszczeniem dla polskich importerów (również z punktu widzenia VAT). Szczegółowo dopuszczalne formy zgłoszeń celnych, w tym również uproszczone zgłoszenia celne oraz odprawa scentralizowana, zostaną przedstawione za dwa tygodnie.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA