| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Doświadczenia laboratoryjne. Ustawa o humanitarnym traktowaniu zwierząt

Doświadczenia laboratoryjne. Ustawa o humanitarnym traktowaniu zwierząt

Zapewnienie humanitarnego traktowania zwierząt, które poddawane są doświadczeniom laboratoryjnym, oraz wysokie kary za nieprzestrzeganie tych zasad - to ważniejsze rozwiązania obowiązującej od 27 bm. ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Zgodnie z ustawą (uchwaloną 21 stycznia 2005 r., a opublikowaną w Dzienniku Ustaw nr 33, poz. 289), doświadczenia muszą być tak zaplanowane i przeprowadzone, aby nie narażać zwierząt na zbędny strach, ból, cierpienie lub trwałe uszkodzenia ich organizmów. Ustawa zabrania wykorzystywania do doświadczeń zwierząt bezdomnych, natomiast dopuszcza wykorzystywanie do doświadczeń zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, jeżeli celu doświadczenia nie można osiągnąć przy wykorzystaniu zwierząt laboratoryjnych. Zgodnie z przepisami, zwierzęciu pozostawionemu przy życiu po przeprowadzonym doświadczeniu należy zapewnić opiekę lekarsko-weterynaryjną oraz warunki określone dla utrzymywania zwierząt doświadczalnych.
Ustawa określa również warunki utrzymywania zwierząt doświadczalnych oraz wymaga np., aby ich opiekunami były osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, gwarantujące prawidłowe obchodzenie się ze zwierzętami. Na podstawie tej ustawy ma działać w Polsce Krajowa Komisja Etyczna, do której zadań będzie należało przedstawianie opinii i wniosków w sprawach etycznych standardów przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy przewidziane są surowe sankcje karne. Za narażenie zwierząt na ból i cierpienie w trakcie doświadczenia grozi grzywna, a nawet kara więzienia do jednego roku.
tp


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK