reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. To już ostatni moment na jego przygotowanie. 30 czerwca traci bowiem moc rozporządzenie obowiązujące dotychczas. Gdyby nowego rozporządzenia nie opracowano, już 1 lipca przestałyby obowiązywać zwolnienia z obowiązku stosowania kas dla niektórych przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że zwolnienia nikt nie straci.


Od 1 lipca, kiedy nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać, wielkiego zaskoczenia dla podatników jednak nie będzie. Zostaną przedłużone dzisiejsze zwolnienia w zakresie stosowania kas m.in. dla dostawców mediów energetycznych, świadczących niektóre usługi komunalne, usługi medyczne czy pocztowe. Nową grupą podatników, która bez względu na poziom obrotów będzie musiała zainstalować kasy fiskalne, będą przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą wszelkiego rodzaju paliw płynnych.


Zdaniem resortu finansów zmiana ta ma jednak charakter formalny, gdyż ze względu na poziom osiąganych obrotów w tym sektorze obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas jest już dziś w zasadzie w tym przypadku powszechny.


Poważne zmiany nastąpią dopiero 1 października 2007 r. Od tego dnia spora grupa nowych podatników będzie musiała kupić kasy i ewidencjonować obroty przy ich użyciu. Dotyczyć to będzie m.in. podatników świadczących: usługi naukowo-badawcze, usługi reklamowe, związane z pakowaniem prezentów, paczek pocztowych, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (sauny, solaria, salony odchudzające, pijalnie wód leczniczych, centra fitness).


Projekt nowego rozporządzenia nawiązuje pod względem zakresu zastosowanych zwolnień od ewidencjonowania, z pewnymi tylko wyjątkami, do uregulowań, jakie obowiązywały w roku 2006 i w pierwszym półroczu 2007 r.


Zachowane zostanie dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł. Utrzymane będzie zwolnienie podmiotowe dla podatników, u których udział wartości sprzedaży towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku projektu rozporządzenia, objętych omawianym zwolnieniem, w ogólnych obrotach podatnika z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był większy niż 70 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama