Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzemieślnicy będą musieli potwierdzić kwalifikacje

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
Na liście zawodów znajdą się tylko te, które są ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Zawody z listy będą mogły wykonywać jedynie osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami. Kwalifikacje rzemieślników będzie mogła potwierdzać izba niezrzeszona w Związku.


ZMIANA PRAWA


Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu posłowie PiS złożą kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o rzemiośle (Dz.U. z 2002 r. nr 112, poz. 979 z późn. zm.). Przygotowali go na podstawie ustawy, którą odrzucił Senat.


- Posłowie uwzględnili sugestie i zastrzeżenia Senatu dotyczące tego, co powinny regulować przepisy noweli oraz inne uwagi wysuwane przede wszystkim przez środowisko pod adresem poprzedniego projektu - mówi poseł Krzysztof Maciejewski (PiS), odpowiedzialny za kolejny projekt nowelizacji.


Co w nowej ustawie


W ustawie będą uregulowane m.in. sprawy posiadania przez rzemieślników kwalifikacji. Sprawa ta budziła najwięcej emocji podczas procedowania w Sejmie odrzuconego przez Senat projektu nowelizacji.


W projekcie zaproponowano, aby wszyscy rzemieślnicy, którzy funkcjonują, bez względu na długość stażu w zawodzie i wiek, zostali zwolnieni z obowiązku uzupełniania uprawnień. Obowiązek wykazania się kwalifikacjami zawodowymi, potwierdzonymi odpowiednim dokumentem, mieliby rzemieślnicy, którzy dopiero zakładaliby firmy.


- W Polsce są trzy ścieżki zdobywania kwalifikacji zawodowych: izby rzemieślnicze, centra edukacji, szkoły i wyższe uczelnie, więc każdy zainteresowany może wybrać odpowiednią dla siebie. Zresztą już 90 proc. wykonujących swój zawód rzemieślników ma wymagane kwalifikacje, bo ukończyli przynajmniej szkołę zawodową - tłumaczy poseł Krzysztof Maciejewski.


Aby móc otworzyć zakład rzemieślniczy pod rządami przygotowywanego projektu nowelizacji, nie będzie miał znaczenia sposób, w jaki rzemieślnik zdobył uprawnienia, a także czy jest czeladnikiem, mistrzem, absolwentem szkoły zawodowej lub wyższej uczelni. Projekt nie będzie też różnicował rzemieślników z uwagi na to, czy ich kwalifikacje potwierdziła izba rzemieślnicza zrzeszona w Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) czy izba niezrzeszona w nim.


Michał Wójcik, poseł sprawozdawca poprzedniej ustawy, twierdzi, że rzemieślnicy nie są przeciwnikami wprowadzenia wymogu posiadania kwalifikacji, ponieważ dobrze wiedzą, że tylko zatrudnieni w szarej strefie ich nie mają. W dodatku system podnoszenia kwalifikacji zaproponowany w nowelizacji funkcjonuje z powodzeniem w innych krajach.


- Przygotowywana jest też w tej sprawie dyrektywa unijna - dodaje poseł.


- Rynek, a nie dodatkowe egzaminy, musi weryfikować jakość usług rzemieślniczych - mówi z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.


- Prawo powinno ingerować w gospodarkę tylko wówczas, gdy procesy wolnorynkowe zawodzą - dodaje.


- Znowelizowana ustawa powinna rozwiązywać dwa problemy: bezpieczeństwa zawodów rzemieślniczych oraz podejmować próbę wsparcia środowiska rzemieślniczego. Senat miał przede wszystkim zastrzeżenia do dwóch zapisów w noweli. Jeden dotyczył egzaminów mistrzowskich i czeladniczych, który preferował izby rzemieślnicze zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego. Drugi zaś dotyczył listy zawodów rzemieślniczych, którą miałby przygotować minister gospodarki w formie rozporządzenia albo parlament jako część nowelizacji - mówi senator Marek Waszkowiak.


Powstanie nowa lista zawodów


Przygotowywana nowelizacja przewiduje również stworzenie m.in. listy zawodów rzemieślniczych. Zostanie też utrzymana zasada ujęta w odrzuconej ustawie, że zawody z tej listy będą mogły wykonywać tylko osoby posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe.


Listę zawodów rzemieślniczych w drodze rozporządzenia ustalą ministrowie gospodarki i pracy, po zasięgnięciu opinii ZRP, izb rzemieślniczych oraz po skonsultowaniu jej z zainteresowanymi. Poprzednio proponowano, aby na liście znalazło się ponad 100 zawodów. Natomiast autorzy przygotowywanego teraz projektu chcieliby umieścić na niej tylko te, które są ważne ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie.


W związku z listą powstały wątpliwości dotyczące zawodów, które miały się na niej znaleźć. Był problem, czy powinny być na niej wszystkie zawody, czy tylko istotne ze względów bezpieczeństwa bądź takie, które należałoby w szczególny sposób chronić. Przepisy nowej ustawy należy przygotować tak, aby nie naruszały wolności wykonywania zawodów rzemieślniczych - dodaje senator Marek Waszkowiak.


Projekt uwzględni uwagi


Posłowie chcą też uporządkować nazewnictwo zawodów rzemieślniczych. Na pewien bałagan wśród zawodów zamieszczonych na liście zwraca uwagę senator Elżbieta Rafalska.


- Na przykład są tam trzy zawody: garbarz skór, garbarz skór bez włosa i garbarz skór futerkowych, które w dodatku nie zostały umieszczone obok siebie, lecz na dosyć odległych od siebie pozycjach - mówi.


Uregulowany w odrzuconej ustawie sposób potwierdzania kwalifikacji - zdaniem Hanny Kaśnikowskiej z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu - pozbawiał m.in. prawa do prowadzenia przygotowania zawodowego w rzemiośle oraz do organizowania egzaminów kwalifikacyjnych poprzez inne organizacje rzemiosła. Natomiast ZRP zapewniał uprzywilejowaną pozycję wobec podmiotów o prawie identycznym statusie prawnym.


- Zaproponowane w odrzuconej przez Senat ustawie wymogi dotyczące kwalifikacji mogły doprowadzić do tego, że rzemieślnik sprawdzałby się na rynku, ale nie udałoby mu się zdać egzaminu. Czy wówczas powinien rozpoczynać działalność gospodarczą u rzemieślnika z certyfikatem w charakterze ucznia? - pyta senator Zbigniew Rau.


- Rynek potrzebuje ludzi kompetentnych. Aby wykonywać prace gazowe, nie wystarczy założyć firmę. Trzeba uzyskać uprawnienia, a do tego potrzebne są potwierdzone kwalifikacje zawodowe. Bariery w dostępie do rynku na pewno nie stanowi egzamin, który w ciągu trzech lat musieliby zdać niektórzy rzemieślnicy. Taki egzamin zdają uczniowie po trzyletniej nauce zawodu. 83 proc. rzemieślników prowadzących obecnie działalność gospodarczą ma średnie i wyższe wykształcenie - konkluduje Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.


Warunki prowadzenia działalności rzemieślniczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


2 mln rzemieślników
pracuje w Polsce

26 tys. zakładów rzemieślniczych jest zrzeszonych w organizacjach i szkoli uczniów


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uprawnienia straży miejskiej 2022
  Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne? Obowiązek ich stawiania jest bardzo precyzyjnie regulowany przez przepisy. Dziś przypomnimy główne zasady.
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej? Tak, taki właśnie program został zatwierdzony przez radę nadzorczą PFRON.
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.