REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja firmy bez opłat

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Ubezpieczenie, numer NIP i REGON oraz rejestracja firmy w jednym okienku. Przedsiębiorca otrzyma interpretację przepisów o ubezpieczeniach. Kontrolowana będzie działalność, a nie przedsiębiorca, który ją prowadzi.


ZMIANA PRAWA
 

REKLAMA


Pakiet Kluski miał obejmować nowelizację kilkudziesięciu ustaw. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła tylko projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.). Pozostałych projektów resorty jeszcze nie przygotowały.

REKLAMA


Nowelizacja przewiduje możliwość załatwiania przez przedsiębiorców od października 2008 r. w jednym okienku spraw związanych z rejestracją firmy, zgłoszeniem do ubezpieczeń oraz otrzymaniem numeru NIP i REGON. Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej przypomina, że taką możliwość przewidywała już od 1 stycznia 2007 r. ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, ale przepisy te zostały w ubiegłym roku uchylone.


- Rejestracja firmy będzie bezpłatna. Przedsiębiorca otrzyma automatycznie wpis do ZUS i REGON - zapowiada Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa. Skrócony zostanie też czas rozpatrywania wniosku o rejestrację. Okres ten ma wynosić pięć dni przy wniosku wysłanym w tradycyjnej formie i trzy dni przy wniosku elektronicznym.


Kontrole będą krótsze

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Projekt przewiduje skrócenie czasu trwania wszystkich inspekcji prowadzonych w jednym roku kalendarzowym u przedsiębiorcy przez ten sam urząd. Okres ten ma być nawet krótszy niż przewidywał to poprzedni projekt nowelizacji. Proponuje się, aby nie przekraczał 12 dni roboczych u mikro przedsiębiorców, 16 u małych przedsiębiorców i 20 u średnich przedsiębiorców oraz 40 w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców.


- Czas kontroli u mikro przedsiębiorców obecnie może trwać cztery tygodnie, zaraz po niej może być następna kontrola, a potem znowu kolejna. Chcemy to zmienić - mówi Michał Krupiński.


Dodaje, że przeprowadzający kontrolę będzie musiał mieć nie tylko legitymację, ale upoważnienie oraz uzasadnienie kontroli. Kontrola nie może też naruszać normalnego funkcjonowania firmy.


- Kontrolowany będzie nie przedsiębiorca, ale sama jego działalność. Ponadto kontroler musi z góry określić cel kontroli. Nie może siedzieć u przedsiębiorcy aż coś znajdzie - podkreśla minister Krupiński.

REKLAMA


- Kontrole powinny przebiegać przede wszystkim zgodnie z prawem. Sama zmiana przepisów niewiele poprawi w praktyce, potrzebne jest skuteczne egzekwowanie ich przez urzędników - tłumaczy z kolei Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jej zdaniem trzeba też zmniejszyć liczbę wyjątków umożliwiających prowadzenie w tym samym czasie dwóch lub więcej kontroli prowadzonych przez różne inspekcje. Projekt przewiduje aż siedem wyłączeń od zakazu równoczesnego podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy.


Zawieszenie dla nielicznych


Działalność gospodarczą będą mogli zawieszać tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub płacą go w formie karty podatkowej. Natomiast opodatkowana ryczałtem spółka jawna mogłaby zawiesić działalność wówczas, gdy nie zatrudnia pracowników, a spółka cywilna pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy zawieszą swoją działalność.


- Działalności gospodarczej nie będą więc mogli zawiesić przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.


Jego zdaniem wprowadza to niekorzystny podział na przedsiębiorców bardziej i mniej uprzywilejowanych. Tylko dlatego, że na początku roku wybrali określony sposób rozliczania się z fiskusem nie będą mogli w okresie czasowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej wstrzymać się z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - wyjaśnia Biernacki.


Forma opodatkowania


- Wiele osób prowadzących działalność sezonową opodatkowuje się na zasadach ogólnych - uzupełnia Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej. Zwraca uwagę, że w 2009 roku planuje się zrezygnować z jednej z form opodatkowania ryczałtem.


Przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności wolno byłoby dochodzić wymaganych należności oraz zobowiązań powstałych w okresie sprzed zawieszenia, a także regulować swoje zobowiązania.


W projekcie zaproponowano też, aby przedsiębiorca mógł występować do urzędów o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, dotyczących uiszczania daniny publicznej, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz prawa do uzyskania świadczeń z tytuły tych ubezpieczeń w jego indywidualnej sprawie. Teraz przedsiębiorcy mogą się ubiegać tylko o wiążącą interpretację przepisów podatkowych.


Od kogo pisemne interpretacje


Zdaniem Katarzyny Urbańskiej przedsiębiorca powinien mieć możliwość składania wniosków o interpretację wszystkich przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej w jego indywidualnej sprawie, a nie tylko w zakresie przepisów podatkowych i dotyczących ubezpieczeń społecznych.


- Zmiany przyczynią się do tego, by Polska była państwem bardziej przyjaznym obywatelowi, który decyduje się żyć na własny rachunek. To jest pierwszy krok i będą kolejne - zaznaczał wczoraj premier Jarosław Kaczyński po posiedzeniu rządu. Zapowiadał też zmiany w prawie budowlanym i inwestycyjnym.


Z kolei Roman Kluska, który zainicjował zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, zaznaczał, że przyjęty projekt ustawy różni się w dwóch punktach od tego, co zakładano.


- Musimy bardziej uprościć dostęp do inwestycji, procedury podziału nieruchomości, zasady planowania przestrzennego i wydawania zezwoleń na budowę. Chodzi o to, aby jak najbardziej skrócić czas inwestycji - dodał Roman Kluska.


Ułatwianie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Współpraca ŁUKASZ KULIGOWSKI

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA