reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Jeśli spółka ustanowiła pełnomocnika i jemu została doręczona decyzja organu podatkowego, termin do wniesienia odwołania liczy się od momentu doręczenia decyzji pełnomocnikowi.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął wątpliwości związane z zasadami obliczania terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu podatkowego. Dyrektor izby skarbowej wydał postanowienie w sprawie o restrukturyzację należności pieniężnych, w którym podtrzymał stanowisko naczelnika urzędu skarbowego, który uznał, że podatnik przekroczył termin do wniesienia odwołania. Z akt sprawy wynikało, że decyzja została doręczona pełnomocnikowi spółki 24 października, natomiast odwołanie zostało wniesione 8 listopada, czyli - jak twierdziły organy - dzień po terminie. Spółka natomiast dowodziła, że identyczna decyzja organu została doręczona jej bezpośrednio 25 października, a zatem odwołanie zostało wniesione w terminie. Przedstawiciel spółki twierdził ponadto, że urząd skarbowy nie wskazał, że termin doręczenia pełnomocnikowi spółki jest terminem dla niej wiążącym. Ponadto pełnomocnik musiał w tym czasie wyjechać za granicę, co uniemożliwiło spółce kontakt z nim.


Jak twierdził z kolei pełnomocnik organów, w aktach nie ma potwierdzenia dostarczenia tej samej decyzji spółce. Nawet gdyby tak było, nie miałoby to jednak znaczenia dla ustalenia właściwego terminu.


Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy uznał, że zasada doręczeń została określona w art. 145 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nią, w sytuacji gdy strona działa przez pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. A zatem termin do wniesienia odwołania od decyzji organu należy liczyć od momentu jej doręczenia pełnomocnikowi. Na tej podstawie sąd oddalił skargę.


Sygn. akt III SA/Wa 751/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama