Rada ma działać, nawet gdy zatrudnienie spada
REKLAMA
Zmiana prawa
REKLAMA
REKLAMA
Wprzekazanym do konsultacji partnerom społecznym projekcie nowelizacji ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, resort pracy zaproponował kilka rozwiązań, które zakończą toczące się spory interpretacyjne dotyczące obecnie obowiązujących przepisów. Chodzi między innymi o status rady w przypadku zmniejszenia się liczby zatrudnionych poniżej progu 50 pracowników. Projekt przewiduje, że zmniejszenie się liczby zatrudnionych pracowników poniżej pułapu wymaganego dla powołania rady nie ma wpływu na działalność wybranej rady pracowników. Takie rozwiązanie ma zapobiec przypadkom wielokrotnych wyborów członków rady pracowników u pracodawców o zmiennym poziomie zatrudnienia.
- Do dobry pomysł, chociaż być może powinno się też jednoznacznie uregulować kwestie dotyczące konsekwencji zmniejszenia się liczby pracowników poniżej 250 czy 500 - uważa Marcin Wojewódka, radca prawny w kancelarii Wojewódka&Pabisiak.
Projekt zwalnia także pracodawcę z obowiązku zorganizowania wyborów do rady pracowników w każdym przypadku. Uznano, że pracodawca nie może być zobligowany do zorganizowania wyborów członków rady pracowników w każdym przypadku, skoro jej powstanie zależy od woli pracowników lub reprezentatywnych organizacji związkowych.
REKLAMA
Autorzy projektu zaproponowali usunięcie z ustawy obecnego art. 11 ust. 4, zgodnie z którym rada pracowników działa do dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranej rady pracowników. Obecnie obowiązujące przepisy zapewniają międzykadencyjną ciągłość pracy rady pracowników.
Zaproponowano także rozwiązanie, które zakończy spory dotyczące zasad uzupełniania składu rady w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy z jej członkiem, zrzeczenia się funkcji lub odwołania przez organizację związkową. Zgodnie z projektem, w razie ustania członkowstwa członka rady wybranego przez reprezentatywne organizacje związkowe wyboru uzupełniającego dokonuje organizacja związkowa. Obecne brzmienie art. 12 ust. 4 rodziło wątpliwości co do tego, czy wybór ma dotyczyć wszystkich członków rady czy powinny odbyć się tylko wybory uzupełniające.
Tomasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA