REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskać stażystę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Celem odbywania stażu jest możliwość pozyskania doświadczenia przez młodego bezrobotnego. Pracodawcy zaś pozwala na korzystanie z pracy stażysty, bez potrzeby nawiązywania stosunku pracy.

W niektórych przypadkach staż umożliwia znalezienie i przeszkolenie przyszłego etatowego pracownika. Po zakończeniu stażu pracodawca może, lecz nie musi, zatrudnić byłego stażystę na podstawie umowy o pracę. Staż trwa nie krócej niż 3 miesiące, ale nie dłużej niż 12 miesięcy.

Kto może być stażystą

Stażystą może zostać bezrobotny do ukończenia 25. roku życia (art. 53 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - DzU nr 99, poz. 1001 ze zm. - zwana dalej ustawą o promocji zatrudnienia) lub bezrobotny, który w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, który nie ukończył 27. roku życia (art. 53 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia).

Okres stażu a uprawnienia pracownicze

Okres pobierania stypendium w trakcie wykonywania stażu jest wliczany do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).

Okresu pobierania stypendium nie zalicza się do:
• okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
• okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
• stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Pozyskanie stażysty

Chcąc pozyskać stażystę (stażystów), pracodawca powinien zwrócić się do właściwego powiatowego urzędu pracy z wnioskiem o przyjęcie osoby lub grupy osób, podając we wniosku nazwę i adres firmy (a także telefon, faks, e-mail), formę organizacyjno-prawną, rodzaj i datę rozpoczęcia działalności, REGON, NIP, dane osoby reprezentującej pracodawcę, liczbę pracowników, liczbę przewidzianych miejsc pracy do odbycia stażu, dane opiekuna stażysty (stażystów), proponowany okres odbycia stażu, nie krótszy niż 3 miesiące, oraz opis zadań, jakie miałby bezrobotny wykonywać, oraz wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu lub przygotowania zawodowego (§ 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy - DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.).

Umowa ze starostą

Staże odbywają się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą przyjmującym stażystę a starostą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinno się uwzględnić predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Program powinien określać nazwę zawodu lub specjalności, której dotyczy, zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego, rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych, sposób potwierdzania nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych oraz opiekuna osoby objętej programem stażu.

Pracodawca nie nawiązuje dodatkowej umowy bezpośrednio ze stażystą. Umowa z urzędem pracy wystarczy.

WAŻNE!
Staż nie jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, a stażysta ma nadal status bezrobotnego.

Nadzór nad odbywaniem stażu

Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. Może on na wniosek bezrobotnego rozwiązać zawartą z pracodawcą umowę, jeśli pracodawca nie realizuje warunków odbywania stażu. Natomiast, jeżeli stażysta nie będzie się wywiązywał ze swoich obowiązków, starosta może z urzędu po zasięgnięciu opinii pracodawcy lub na wniosek pracodawcy pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu. Może tak się zdarzyć w przypadku, gdy stażysta bez usprawiedliwienia nie stawi się w zakładzie pracy lub naruszy podstawowe obowiązki wynikające z regulaminu pracy.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapoznanie stażysty z programem stażu, z jego obowiązkami oraz uprawnieniami, a także z treścią regulaminu pracy. Nadto powinien zapewnić stażyście profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników, a także szkolenie w zakresie bhp i przeciwpożarowym na zasadach przewidzianych dla pracowników, oraz przydziela stażyście na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej. Ma obowiązek także zapewnienia mu na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne.

Poza tym, pracodawca ma obowiązek powiadomić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, starostę o przypadkach przerwania odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu. Natomiast po zakończeniu odbywania stażu, pracodawca wydaje bezrobotnemu opinię.

Obowiązki i uprawnienia stażysty

Stażysta jest zobowiązany przestrzegać ustalonego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy, a swoje obowiązki wykonywać sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń pracodawcy i opiekuna, jeśli nie są one sprzeczne z prawem. Nadto stażysta musi przestrzegać przepisów i zasad obowiązujących pracowników w zakładzie pracy, do którego został skierowany, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bhp oraz przepisów przeciwpożarowych.

Stażysta sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach i umiejętnościach.

Na wniosek stażysty pracodawca jest zobowiązany udzielić czasu wolnego w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. W tym czasie stażysta zachowuje prawo do stypendium.

Koszty stażu

W okresie stażu stażysta nie pobiera wynagrodzenia za pracę wykonaną. W tym czasie otrzymuje stypendium wypłacane przez powiatowy urząd pracy.

Nadto pracodawca nie musi udzielać urlopu wypoczynkowego, a otrzymywane na wniosek stażysty dni wolne opłacane są w ramach stypendium przez urząd pracy. Pracodawca nie musi także ponosić kosztów badań stażysty, albowiem za badania płaci urząd pracy.

Pracodawca nie ponosi w zasadzie żadnych kosztów stażu, z wyjątkiem szkolenia w zakresie bhp i ppoż.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA