REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Małe firmy, podobnie jak klienci indywidualni, mogą korzystać z coraz szerszej oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych. Fundusz należy dobrać do możliwości finansowych spółki i pamiętać o bezpieczeństwie inwestowanego kapitału.

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Firmy łatwiej znajdą pracownika przez internet

Resort pracy pracuje nad uruchomieniem ogólnopolskiej bazy internetowej mającej ułatwić firmom szukanie pracowników. Przedsiębiorcy będą mogli w bazie bezpłatnie zgłaszać oferty pracy, a pracownicy szukać tam zatrudnienia. Będzie możliwość przeszukiwania w jednym miejscu ofert pracy z całej Polski.

Spółki powinny pamiętać o zgłoszeniu zmiany adresu

Spółki, które zmieniają siedzibę, nie mogą lekceważyć obowiązku zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Korzyści będą zależeć od liczby upoważnionych firm

Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego ma poprawić efektywność obrotu towarowego. Wymierne korzyści będą jednak widoczne, gdy wszystkie przedsiębiorstwa tworzące łańcuch dostaw uzyskają ten status.

Prawo spółek nie nadąża za rozwojem polskiej gospodarki

Trzeba szybko rozpocząć prace nad projektem prawa koncernowego. Brak przepisów ogranicza rozwój polskich firm.

Premier: spełnienie kryteriów dla euro to priorytet

Priorytetem rządu będzie spełnienie kryteriów niezbędnych do przyjęcia euro - zapewnia premier Donald Tusk. Zadeklarował wprowadzenie korzystnych dla przedsiębiorców zmian w prawie.

Przychód musi być przypisany pracownikowi

Aby ryczałtowa opłata za ubezpieczenie opłacana przez pracodawcę była przychodem pracownika, należy wykazać, że możliwa jest identyfikacja ceny danej usługi ponoszonej na rzecz jednego pracownika.

REKLAMA

Podpis elektroniczny chroni przed fałszerzami

Bezpieczny podpis elektroniczny jest najskuteczniejszym mechanizmem zabezpieczającym przed fałszerstwami, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w elektronicznym obrocie gospodarczym.

Samozatrudnieni również podlegają wstępnym badaniom lekarskim

Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy pracowników są zagadnieniem, które jest dobrze znane pracodawcom. Jeżeli chodzi o samozatrudnionych, jest z pewnością trochę gorzej, a przecież pracodawcy bardzo często wykorzystują cywilnoprawne formy współpracy.

Pomysł na biznes - sklep z bielizną

Minęły czasy, gdy porządną damską bieliznę marki Triumph można było kupić tylko w Peweksie czy Baltonie. Teraz jest dostępna we wszystkich salonach w większych miastach, choć na bazarach króluje tandeta z Dalekiego Wschodu i Turcji. Niszę na tym rynku starają się zapełnić polscy producenci, oferując wyroby coraz lepszej jakości. Koronkowy interes więc kwitnie.

Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Wspólnicy naszej spółki często odraczają, na przykład przez 1 rok, wypłatę dywidendy, przeznaczając ją na fundusz rezerwowy. Czy w takiej sytuacji niewypłacony wspólnikom zysk uznaje się za świadczenie nieodpłatne? Czy przeznaczenie zysku czasowo na fundusz rezerwowy jest przysporzeniem nieodpłatnym? A co by było, gdybyśmy jednak zysk przeznaczyli na dywidendę, ale jej nie wypłacali?

Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Firmy zatrudniające osoby wracające do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych lub po 50. roku życia będą mogły liczyć na zwolnienia z opłacania części składek.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem nie dla wszystkich

Pracodawcy chcą, by tylko ten pracownik miał prawo do dwóch dni na opiekę nad dzieckiem, którego małżonek (drugi rodzic dziecka) nie jest bezrobotny.

Pojazdy 3,5-tonowe już bez podatku

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony od 1 stycznia 2008 r. nie podlegają podatkowi od środków transportowych.

Dynamika płac wróci już w styczniu powyżej 10 proc.

Ekonomiści nie spodziewają się, żeby w kolejnych miesiącach dynamika płac utrzymała się poniżej 10 proc. po tym, jak w grudniu wyniosła 7,2 proc.

Poświadczenie nieprawdy musi mieć związek ze szkodą

Jeśli celnik poświadczył nieprawdę w dokumentach, to przedsiębiorca dochodząc z tego tytułu odszkodowania musi wykazać adekwatny związek przyczynowy między tym poświadczeniem a powstaniem szkody.

Po unieważnieniu umowy może powstać przychód do opodatkowania

Nieważność umowy zbycia udziałów powoduje obowiązek zapłaty podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia, które stanowią dla podatnika odsetki od pieniędzy uzyskanych ze zbycia tych udziałów.

Zakup lokalu na działalność z kredytu lub pożyczki

Kredyt lub pożyczkę na kupno lokalu użytkowego uzyskamy w oparciu o firmową zdolność kredytową albo gdy jesteśmy osobą fizyczną, dzięki własnej zdolności kredytowej.

Wartość diet jako przychód przedsiębiorcy

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie transportu zaliczam do kosztów diety naliczone z tytułu odbytych przez siebie podróży służbowych. Proszę o wyjaśnienie czy prawidłowo wartości tych diet nie zaliczam do przychodów?

Odpowiedzialność za rzeczy wniesione do zakładu pracy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek pieczy nad rzeczami pracownika wniesionymi na teren zakładu pracy lub inne miejsce świadczenia pracy. Jeżeli na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania tego obowiązku rzeczy pracownika zostaną zniszczone, uszkodzone bądź utracone - pracodawca ponosi za to odpowiedzialność.

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą pełną księgowość. W związku z przekroczeniem równowartości kwoty 800 000 euro w 2006 r. i w 2007 r. mamy obowiązek w 2008 r. przekształcenia się w spółkę jawną. Czy należy sporządzić nową umowę spółki? Jeżeli tak, to czy jest ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak się go nalicza?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

W tym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na znaczną pomoc finansową. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych częściowo sfinansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracowników. Pracodawcy mogą również liczyć na częściowe dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Ministerstwo Gospodarki chce znieść obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną. Zdaniem ekspertów potrzebna jest jednak głębsza zmiana prawa.

Definicja doby pracowniczej utrudnia prowadzenie firmy

Pojęcie doby pracowniczej nie pozwala pracodawcom na elastyczne kształtowanie czasu pracy. Wprowadzenie ruchomego czasu pracy wiąże się z ryzykiem wypłacania dodatków za nadgodziny. Pracodawcy chcą wprowadzenia do kodeksu pracy elastycznych form organizacji czasu pracy.  

Urzędy podatkowe chcą być bliżej biznesu

Dużym firmom będzie się proponować bliższą współpracę z urzędami podatkowymi - wynika z planów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Zamiast na system Pesel 2, będzie dodatkowe 50 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców

Na opóźnieniu w realizacji systemu informatycznego PESEL 2 skorzystają przedsiębiorcy, którzy czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Akcje nieme nie dają prawa głosu

Specjalne przywileje dywidendowe dają akcjonariuszowi akcje nieme.

Agencja pomoże zastrzec wzór przemysłowy

Więcej instytucji skorzysta ze wsparcia finansowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Inflacja jest już o 0,5 pkt proc. wyższa od granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25 pkt proc. - nie mają wątpliwości ekonomiści.

Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.

O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w Danii

W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc finansową ze środków unijnych. O jakie fundusze można starać się prowadząc działalność w Danii?

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane?

Jak pracownicy próbują uniknąć wypowiedzenia

Zanim pracodawca doręczy pracownikowi wypowiedzenie, powinien zadbać o pisemne potwierdzenia, pokwitowania czy świadków oraz dobrze przemyśleć wybór daty doręczenia wypowiedzenia.

Obniżenie CIT możliwe, ale tylko w sprzyjających warunkach gospodarczych

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek w Senacie obniżenie podatku CIT, ale tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki gospodarcze.

Po likwidacji firmy wygasa źródło przychodu

Likwidacja działalności gospodarczej oznacza wygaśnięcie źródła przychodu. Otrzymane zatem po likwidacji pieniądze stanowią przychód z innych źródeł.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

Prawa wierzyciela w spółkach z o.o. podlegają ograniczeniom

Wierzyciel, który zajął prawa dłużnika, może wykonywać wszystkie jego uprawnienia. Sąd Najwyższy ograniczył je w przypadku spółek z o.o.

Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Największe wyzwania, przed którymi stanie polska gospodarka w ciągu najbliższych pięciu lat, to problemy z siłą roboczą, umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych oraz nierównowaga w finansach publicznych - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców.

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Tylko 20-30 spółek nie będzie prywatyzowane

W tym roku w ręce prywatnych inwestorów trafi 316 polskich firm. Dekoniunktura na światowych rynkach może utrudnić realizację planów prywatyzacyjnych rządu. Największe i strategiczne firmy trafią do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku.

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Regulamin pracy

Obowiązek utworzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników. Celem regulaminu pracy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy, a także związanych z tym praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników.

Nowinki leasingowe - czyli wszystko, co warto wiedzieć o leasingu

Popularność leasingu wynika z faktu, że jest on bardzo dobrym narzędziem wsparcia rozwoju firm. To jedna z metod pozyskania kapitału nie tylko przez firmy mające już jakąś historię gospodarczą, ale również przez firmy młode, dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Młoda firma w zasadzie nie ma szans na pozyskanie środków finansowych z banku z uwagi na brak tzw. historii kredytowej (zbyt krótko działa, np. krócej niż rok).

Odpowiedzialność karna za niegospodarność

Od 1 stycznia wzrosła wartość znacznej szkody w majątku przedsiębiorcy, której wyrządzenie jest przesłanką odpowiedzialności karnej za niegospodarność. Za umyślną niegospodarność nie może jednak zostać skazany sprawca, który miał świadomość nadużycia uprawnień, ale nie przewidywał, że wyrządzi tym znaczną szkodę.

Co warto wiedzieć o leasingu?

Lesing jest popularny m.in. dlatego, że jest łatwo dostępną metodą pozyskania kapitału nie tylko przez firmy mające już jakąś historię gospodarczą, ale również przez firmy młode, dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Młoda firma w zasadzie ma nikłe szanse na pozyskanie środków finansowych z banku z uwagi na brak tzw. historii kredytowej (zbyt krótko działa, np. krócej niż rok).

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową

Podatnik, który chce uzyskać interpretację podatkową w swojej sprawie, musi skierować do ministra finansów specjalny wniosek wypełniony na formularzu ORD-IN. Minister będzie miał trzy miesiące na odpowiedź.

Firmy tracą część przychodów, ponieważ brakuje pracowników

45 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw przyznaje, że traci część przychodów z powodu braku pracowników - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Bank poinformuje sąd i prokuratora o koncie firmy

Sąd i prokurator będzie mógł żądać informacji o firmowych rachunkach przedsiębiorców. Policja będzie informowana przez banki o bezprawnym korzystaniu z kart kredytowych i płatniczych.

Mniej firm będzie zatrudniać niepełnosprawnych

Nowy sposób finansowania składek na ZUS niepełnosprawnych wydłuży czas oczekiwania na pieniądze z PFRON i zwiększy koszty działalności firm.

REKLAMA