Kategorie

Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS
Wielkość specjalnych stref ekonomicznych nie będzie ograniczona terytorialnie do 12 tys. ha. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania nowych gruntów na inwestycje.

Zniesienie limitu wielkości specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który obecnie wynosi 12 tys. ha, zakłada projekt nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274), który przyjął dzisiaj rząd. Tydzień temu uwagi do projektu miał minister finansów, dlatego limit SSE tak naprawdę może zostać nie tyle zniesiony całkowicie, ile jedynie podwyższony do 20 tys. ha. Dla samego zwiększenia obszarów nie ma to jednak dużego znaczenia, gdyż w ocenie Ministerstwa Gospodarki SSE nie powinny i tak przekroczyć 20 tys. ha.

Wsparcie nowych inwestycji

Obecnie obszary specjalnych stref ekonomicznych łącznie nie mogą przekraczać 12 tys. ha. Projekt przygotowany w Ministerstwie Gospodarki pozwoli jednak rozszerzyć te obszary, a co za tym idzie pozwoli na powadzenie nowych inwestycji, które wymagają dodatkowych terenów.

Propozycję zniesienia limitu wielkości stref pozytywnie oceniają prezesi SSE.

- Ma to duże znaczenie, gdyż obecnie został już prawie osiągnięty limit ograniczający strefy do 12 tys. ha. To jest istotne ze względu na dalsze dobre funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych - mówi Adam Puza, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wyjaśnia, że jeżeli strefy się poszerzą, to będzie można wykorzystać tereny pod kolejne inwestycje.

- Pojawiają się nowi inwestorzy, którzy potrzebują większych działek. Obecnie nie ma innego wyjścia. Strefy trzeba poszerzyć - uważa Adam Puza.

Podobnego zdania jest Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Jeżeli dochodzimy do pewnego pułapu zagospodarowania, a chętnych do inwestowania jest cały czas dużo, to należy rozszerzyć SSE i umożliwić dalszy rozwój gospodarczy. W zeszłym roku wydaliśmy 25 zezwoleń, czyli jak do tej pory najwięcej. Wszystko wskazuje na to, że dynamika ta utrzyma się albo nawet jeszcze wzrośnie - mówi Mirosław Greber.

Objęcie prywatnych terenów

Strefa ekonomiczna może być ustanowiona na gruntach należących np. do Skarbu Państwa albo gminy. Projekt nowelizacji ustawy o SSE zakłada objęcie strefą np. gruntów prywatnych. Jednak będzie to możliwe po spełnieniu kilku warunków: zostanie utworzona określona liczba nowych miejsc pracy, inwestycja będzie dotyczyła usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości (bez deklaracji podatkowych).

- Objęcie strefami gruntów firm, które już istnieją, a chcą bardziej się rozwijać, jest z jednej strony dyskusyjne, ale z drugiej zrozumiałe. Chodzi o wyrównanie szans na rynku - mówi prezes Wałbrzyskiej SSE. Wyjaśnia, że korzyści z inwestycji w ramach SSE może czerpać zagraniczna firma wchodząca na polski rynek. Natomiast polski przedsiębiorca, który ma już działalność na własnym obszarze, obecnie ma utrudnione wejście do specjalnej strefy ekonomicznej, a co za tym idzie jest mu trudniej rozwijać firmę.

- Pojawia się więc pytanie, dlaczego nie wspierać tych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać na własnym posiadanym obszarze. Oczywiści wiążą się z tym większe trudności z ich kontrolowaniem, ale to nie powinno stanowić przeszkody - stwierdza Mirosław Greber.

Dodaje, że włączenie prywatnych gruntów do stref w przypadku inwestycji w działalność usługową jest dobrym posunięciem.

Zmiana w zezwoleniach

Projekt zakłada także, że zezwolenie na działalność w obszarze SSE będzie zawierało nakaz zatrudnienia przez przedsiębiorcę na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników.

Elżbieta Bujakowska z departamentu instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki wyjaśnia, że obecnie zezwolenie określa przedmiot działalności, warunki, wielkość zatrudnienia czy wielkość inwestycji. Po zmianie ustawy trzeba będzie podać termin zakończenia inwestycji oraz maksymalnej wysokości jej kosztów kwalifikowanych i dwuletnich kosztów kwalifikowanych pracy.

- Będzie to miało znaczenie dla przedsiębiorców przy zmianie zezwolenia. Nie będzie można zmienić zezwolenia na zasadzie zwiększenia pomocy publicznej. Koszty kwalifikowane będą podstawą do naliczenia wysokości pomocy publicznej. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł podwyższać koszty inwestycji i wielkość zatrudnienia, ale nie będzie to miało wpływu na wysokość udzielonej pomocy publicznej - wyjaśnia Elżbieta Bujakowska.

Przedsiębiorcy, którzy mają obecnie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref, nie będą musieli zmieniać swoich zezwoleń, ani starać się o nowe.

Bez konsultacji

Projekt określa także, że zmiana np. obszaru lub połączenie stref będzie dokonywana przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek ministra gospodarki. Szef resortu gospodarki przed złożeniem wniosku nie będzie jednak musiał konsultować tego z ministrem rozwoju regionalnego, jak to jest obecnie. Ponadto minister gospodarki będzie mógł, na wniosek przedsiębiorcy, po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić udzielone wcześniej zezwolenie. Jednak warunki zmiany w zezwoleniu nie mogą dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia, o więcej niż 20 proc. lub skutkować zwiększeniem pomocy publicznej.

W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego uzyskanych w strefie dochodów, SSE cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów.

WARUNKI, JAKIE BĘDĄ MUSIELI SPEŁNIAĆ PRZEDSIĘBIORCY

 • - Zatrudnienie przez określony czas pewnej liczby pracowników
 • - Koszt inwestycji musi przekroczyć określoną kwotę
 • - Termin zakończenia inwestycji
 • - Podanie maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych inwestycji i dwuletnich kosztów kwalifikowanych pracy

Specjalne strefy ekonomiczne coraz obszerniejsze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?