| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.


ZMIANA PRAWA

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjętym przez rząd, przedsiębiorca będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Dotyczy to jednak przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Korzyścią z zawieszenia działalności będzie w zakresie prawa podatkowego zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek oraz składania deklaracji VAT (z ograniczeniami). W okresie zawieszenia podatnik nie będzie mógł jednak korzystać z amortyzacji.

- Wydaje się, że regulacja odnosząca się do instytucji zawieszenia działalności gospodarczej ma w szczególności na celu umożliwienie przedsiębiorcy podjęcie działań zmierzających do poprawy jego sytuacji finansowej - zauważa Marcin Grelecki, prawnik w Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą, będzie uprawniony tylko do uzyskiwania niektórych przychodów (a co do zasady nie może osiągać żadnych bieżących przychodów). Dlatego w ocenie eksperta zwolnienie go jako podatnika z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy przez okres zawieszenia wydaje się w pełni uzasadnione oraz stanowi warunek konieczny do tego, aby instytucja zawieszenia działalności w sposób właściwy realizowała przypisane jej zadania.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »