Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT
REKLAMA
Organy podatkowe dopatrzyły się nieprawidłowości w zakresie rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Konkretnie zaś organy podatkowe zakwestionowały ilości zakupu oleju napędowego twierdząc, że faktyczne zużycie przedmiotowego towaru było znacznie niższe od zadeklarowanych na spornych fakturach wielkości.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do zaliczenia w poczet kosztów niektórych wydatków, ich zdaniem niezwiązanych z uzyskaniem przychodu. W związku z czym zastosowały art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r., tym samym pozbawiając spółkę także prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Podatnik nie zgodził się z takim stanowiskiem, wniósł więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
WSA jednak podzielił poglądy organów, podkreślając jednocześnie, że główną podstawą rozstrzygnięcia w tej sprawie były ustalenia dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednoznacznie z przytoczonego przepisu wynika, że nie można dokonać odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem towarów lub usług, jeżeli wydatki poniesione na ich nabycie nie mogły zostać zakwalifikowane jako koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z taką sytuacją natomiast mieliśmy do czynienia w tym przypadku. Potwierdził to sąd, wydając wcześniej orzeczenie, w którym odmówił podatnikowi prawa do zaliczenia w koszty przedmiotowych wydatków.
Chociaż więc nie można mówić o bezwzględnym związku między postępowaniem w podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób fizycznych, to należy zaakcentować ich współzależność
Sygn. akt I SA/Gd 1010/07 i 1011/07
MAGDALENA OLKIEWICZ
zespół zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA