reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można powrócić na księgę podatkową

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.


ZMIANA PRAWA

Rząd przyjął projekt zmian ustawy o rachunkowości przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on podwyższenie progu przejścia na księgi rachunkowe z 800 tys. do 1,2 mln euro. Taka propozycja zmian została już zgłoszona do Sejmu przez klub Platformy Obywatelskiej.

Nie przewiduje ona, w odróżnieniu od propozycji rządowej, możliwości powrotu na księgę przychodów i rozchodów w trakcie roku obrotowego.

Konsekwencją projektu rządowego jest to, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które osiągnęły w 2007 roku przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w kwocie nie wyższej niż 4,533 mln zł będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych do końca roku.

Profesor Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że projekt podwyższenia limitu do prowadzenia pełnej księgowości jest kwestią dyskusyjną.

- Próg powinien pozostać co najmniej na poziomie 800 tys. euro - twierdzi nasz rozmówca. Ekspert wyjaśnia, że informacja płynąca z systemu rachunkowości jest pełną informacją o firmie, istotną dla zewnętrznego odbiorcy. Jest również ważna dla ewidencji podatkowej.

Z kolei możliwość powrotu na księgę podatkową w ciągu roku według Zbigniewa Lutego jest niewątpliwie propozycją korzystną dla jednostek.

- W praktyce jednak firmy, które założyły księgi rachunkowe, nie zdecydują się na powrót na ewidencję podatkową. Mogą to być tylko pojedyncze przypadki - uważa rozmówca. Zarządy, które przyzwyczają się do precyzyjnej informacji wymaganej przy prowadzeniu pełnej księgowości, nie będą chciały z niej rezygnować.

1,2 mln euro do tej kwoty przychodów nie trzeba będzie prowadzić pełnej księgowości

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama