REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

48 artykułów w prawie zamówień publicznych zostanie zmienionych

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Bez podpisu elektronicznego będzie można startować w licytacji elektronicznej.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych podzielił członków specjalnego zespołu, który miał się zająć zmianą przepisów o zamówieniach. W skład międzyresortowego zespołu weszli przedstawiciele prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Gospodarki i Rządowego Centrum Legislacji. Zespół przygotował nowy projekt noweli prawa zamówień publicznych, który nie jest z pewnością ostateczną wersją. Jutro projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Z pisma Tomasza Czajkowskiego, prezesa UZP, do Zbigniewa Derdziuka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów wynika, że podczas prac zespołu nie zostały usunięte rozbieżności stanowisk w sprawie niektórych propozycji zgłoszonych przez jego członków. Zostały one ujęte w odrębnym protokole rozbieżności.

Proponowane zmiany są obszerne i obejmują 48 artykułów.

Koniec zmów

Projekt zakłada, że wykonawcy, którzy z własnej winy nie uzupełnią dokumentów lub oświadczeń w trybie art. 26 ust. 3 p.z.p. utracą wadium. Teraz przepisy o uzupełnianiu dokumentacji są wykorzystywane do zmów przetargowych. Umówione firmy nie składają celowo wymaganych dokumentów lub oświadczeń, po to aby po zapoznaniu się z ofertami konkurentów bez negatywnych konsekwencji wycofać się z przetargu. W ten sposób zwycięża umówiona oferta, oczywiście znacznie droższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczne przetargi

Rewolucyjne zmiany czekają tryb licytacji elektronicznej. Projekt zakłada, że można będzie ją stosować nie tylko przy dostawach i usługach (jak obecnie), ale również przy robotach budowlanych. Ponadto przy licytacji elektronicznej wykonawcy będą mogli składać oferty w postaci elektronicznej (bez wymaganego obecnie bezpiecznego podpisu elektronicznego). W praktyce właśnie podpis elektroniczny utrudniał stosowanie elektronicznych metod przetargowych.

Związanie ofertą

REKLAMA

Proponuje się, aby wykonawcy mogli samodzielnie, a nie jak obecnie tylko na wniosek zamawiającego, przedłużać termin związania ofertą. Umożliwi to zawarcie ważnej umowy w postępowaniach, w których zamawiający nie zwraca się do wykonawcy o przedłużenie terminu związania ofertą. We wrześniu 2007 r. Gazeta Prawna opisywała wyrok sądu w Katowicach, z którego wynikało, że przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą.

- To zamawiający może jeden raz przedłużyć termin związania ofertą, bo art. 85 par. 2 p.z.p. jest adresowany do niego. Wykonawcy są zatem uprawnieni do złożenia oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą, nawet w sytuacji gdy zamawiający zaniecha wezwania - wskazywała Bogumiła Kiedrowska-Brodziak, radca prawny z Kancelarii Bogumiła Kiedrowska-Brodziak, komentując wyrok.

Centralizacja orzekania

Projekt zakłada, że skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej będą wnoszone tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie (odrębny wydział) zamiast do sądów okręgowych właściwych dla siedziby lub miejsca zamieszkania zamawiającego. Gazeta Prawna postulowała tę zmianę już w grudniu 2007 r.

Ważne zmiany dotyczą poprawiania omyłek rachunkowych w obliczaniu ceny. Rezygnuje się z zamkniętego katalogu sposobu poprawiania omyłek rachunkowych, pozostawiając zamawiającemu ogólne uprawnienie do poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych w obliczeniu ceny.

Podwykonawcy

Zasadą ma być uprawnienie powierzania zamówienia podwykonawcom, a wyjątkiem od tej zasady dopuszczalnym ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia określenie przez zamawiającego w specyfikacji, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

ANDRZEJ PANASIUK

wiceminister infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło pakiet rozwiązań, których głównym celem było usprawnienie procedur inwestycyjnych. Zaproponowane przez nas rozwiązania były w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi oraz orzecznictwem ETS. Ich celem było dostosowanie do rozwiązań cywilistycznych pewnych rozwiązań i instytucji obecnych w prawie zamówień publicznych oraz większe uelastycznienie procedur zamówień publicznych. Niestety gros tych zmian nie zostało uwzględnionych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, mimo że również Ministerstwo Gospodarki poparło cały pakiet rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastuktury. Priorytet rządu, sprawa budowy autostrad, na samym wstępie napotyka przeszkody. Z tego powodu projekt ustawy trafi na Komitet Stały Rady Ministrów z protokołem rozbieżności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA