REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusz Pracy zapłaci pracownikom za studia podyplomowe

Osoby po 45 roku życia, które prowadzą działalność gospodarczą, nie będą mogły ubiegać się o sfinansowanie studiów podyplomowych z Funduszu Pracy.

Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici zasady przeliczania różnic kursowych w VAT z zasadami obowiązującymi w podatkach.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

Wysokość środków finansowych dostępnych w ramach programów pomocowych dla Czech na lata 2007-2013 wynosi 26,69 mld euro. Jak te środki będą rozdysponowane?

Jak pracodawca może ukarać nietrzeźwego pracownika

Pracodawca może ukarać pracownika wykonującego swoje obowiązki pod wpływem alkoholu jedną z kar porządkowych. Może również zwolnić go z pracy, nawet w trybie dyscyplinarnym.

REKLAMA

Zmiana umowy wymaga rozliczenia z fiskusem

Zawarcie umowy spółki skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. O rozliczeniu z fiskusem trzeba także pamiętać w wypadku zmiany zawartej umowy.

W tym roku zlikwidowanych zostanie nawet 5 tys. sklepów

Duże zagraniczne sieci handlowe - Tesco i Carrefour - otwierają sklepy osiedlowe. Właściciele małych sklepów zbankrutują lub zostaną przejęci przez sieć. Wejście dużych graczy na lokalne rynki na pewien czas obniży ceny produktów.

Inflacja w kwietniu nie spadnie poniżej 4 proc.

Wzrost cen w marcu okazał się nieco niższy od oczekiwań. Zdaniem ekonomistów na spadek inflacji w kwietniu nie ma co liczyć.

Zapłata w walucie obcej będzie możliwa

Dłużnik zachowa prawo spełnienia świadczenia w walucie polskiej, pod warunkiem że ustawa, orzeczenie sądowe albo czynność prawna nie zastrzegą zapłaty w walucie obcej.

REKLAMA

Na nadanie NIP 10 dni

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym wytyczne w sprawie nadawania NIP podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni.

Dzięki promotorowi firma przyspieszy rozpoczęcie inwestycji

Od maja przedsiębiorcy, którzy chcą sięgnąć po unijne dotacje, będą mogli korzystać z usług promotorów. Ich pomoc o kilka miesięcy przyspieszy uruchomienie inwestycji.

Czy wspólnik spółki cywilnej korzysta z ulgi w opłacaniu składek

Spółka cywilna z trzech wspólników od ponad dwóch lat prowadzi działalność gospodarczą. Od marca do spółki ma przystąpić kolejny wspólnik. Czy ten nowy wspólnik może przez dwa lata opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne?

Koszty firmy prowadzonej w inkubatorze przedsiębiorczości to tylko 200 zł miesięcznie

W ramach tej opłaty akademickie inkubatory przedsiębiorczości prowadzą rozliczeniach księgowe i finansowe każdej firmy oraz udzielają pomocy prawnej. Dodatkowo fundacja zapewnia swoim beneficjentom dostęp do urządzonego i wyposażonego biura.

Jak ująć koszty w księdze podatkowej

Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową ponoszone wydatki musi ujmować w kolumnach od 10 do 14. Rodzaj kosztu determinuje wybór odpowiedniej rubryki.

Brakuje pracowników w budownictwie

W polskim sektorze budowlanym brakuje 120- 150 tys. pracowników - szacuje ekspert Krajowego Związku Pracodawców Budowlanych prof. Zofia Bolkowska. Na problemy z zatrudnieniem skarży się około 60 proc. firm.

Korzystne zmiany w rozliczeniach między firmami

Rozliczeń zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski będzie można dokonywać w walucie obcej - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustaw Kodeks cywilny i Prawo dewizowe.

Wzrosną ceny papierosów i gazu do aut

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie wyższej o 15,8 proc. akcyzy na papierosy od początku 2009 roku. Wzrośnie również akcyza na gaz LPG do samochodów i wprowadzony zostanie podatek na gaz ziemny do aut - CNG.

Prognoza GP: płace wzrosły w marcu o ponad 10 proc.

Dziś GUS poda dane o wzroście cen w marcu, a także o dynamice wzrostu wynagrodzeń w firmach.

Ponad 11 tys. firm wypożycza pracowników

W 2007 roku prawie 70 proc. firm więcej niż rok wcześniej skorzystała z usług agencji pracy tymczasowej.

Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Resort gospodarki chce wstrzymać prace nad ustawą o koncesjach do czasu opracowania własnego projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Pracodawcy będą rzadziej zwalniać dyscyplinarnie

Firmy częściej będą zatrudniać pracowników na czas określony i rzadziej zwalniać ich dyscyplinarnie. Bezprawnie zwolniony pracownik może żądać od byłego pracodawcy odszkodowania za czas poszukiwania pracy. Sądy pracy będą określać wysokość odszkodowań bezprawnie zwolnionych pracowników.

Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Zaliczki na PIT trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W grudniu przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi podwójną zaliczkę.

Kredyt pod unijne dotacje

Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

Granice kontroli pracowników

Kodeks pracy nie określa, jakie metody kontroli pracownika są legalne. Czy pracodawca zawsze musi poinformować pracownika o formie kontroli, jaką będzie stosował, czy też musi uzyskać na to zgodę pracownika? Czy pracodawca może określić zasady kontrolowania podwładnych, np. w regulaminie pracy?

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do KRD

Przedsiębiorcy, którzy do końca czerwca br. podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Przedsiębiorca, który chce wybudować urządzenia przesyłowe, może domagać się ustanowienia na cudzej nieruchomości służebności gruntowej.

Kredyt na zakupy lub refinansowanie

Firma działająca jakiś czas na rynku i będąca w dobrej kondycji finansowej bez trudu uzyska w dowolnym banku kredyt inwestycyjny. Jednak posiadanie lub założenie rachunku u kredytodawcy wraz z uzyskaniem kredytu ułatwia otrzymanie pożyczki i obniża jej koszty.

PFRON może kontrolować firmy nawet w niedzielę

Przedsiębiorca musi zapewnić urzędnikom kontrolującym oddzielny pokój, telefon, a nawet kopiowanie dokumentów.

Młodociani będą tworzyć radę

Pracownicy młodociani będą wliczani do liczby wszystkich osób zatrudnionych w firmach i brać udział w powoływaniu rady pracowników.

Przedsiębiorstwa emitujące zapachy będą karane

Przedsiębiorcy, których działalność powoduje powstawanie uciążliwych zapachów dla mieszkańców w sąsiedztwie, będą musieli liczyć się z karami finansowymi, jeżeli nie ograniczą lub nie wyeliminują emisji odorów.

Złoty w tym tygodniu powinien jeszcze się umocnić

W tym tygodniu złoty się może dalej umacniać dzięki danym makroekonomicznym, które mogą zwiastować kolejną podwyżkę stóp procentowych.

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

Jaka forma jest najkorzystniejsza w Irlandii do prowadzenia działalności gospodarczej? Czy potrzebny jest kapitał zakładowy, a jeśli tak, w jakiej wysokości?

Jak w firmie dokumentować wydatki

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę musi właściwie dokumentować wydatki, które ujmuje w księdze. Od tego zależy, czy dany wydatek będzie uznany za koszt podatkowy.

Co grozi za dopuszczenie pracownika do pracy bez zaświadczenia lekarskiego

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Co grozi pracodawcy, który nie zadbał, aby pracownik poddał się badaniom lekarskim? Jakie konsekwencje grożą pracownikowi, który pomimo otrzymania skierowania na badania nie przeprowadził ich?

Od 2009 roku renty mogą być niższe

Wysokość przyzwanych od nowego roku rent ma bardziej zależeć od wysokości kapitału emerytalnego w ZUS. To konieczne, bo inaczej renty mogłyby być wyższe niż emerytury.

Mimo zmian rozliczenia VAT pozostaną zbiurokratyzowane

Projekt zmian w ustawie o VAT nie uprości w pełni rozliczeń podatkowych. Nowelizacja utrzymuje m.in. wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorcy nie unikną zbiurokratyzowanych procedur dokumentowania transakcji.

Łączenie spółek międzynarodowych stanie się możliwe

Spółki kapitałowe z państw Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły się łączyć przez fuzje i zawiązanie nowych spółek.

Badania pracowników na podstawie umowy

Pracodawca będzie musiał zawierać co najmniej na rok pisemne umowy z zakładem opieki zdrowotnej, któremu zleci wykonywanie badań wstępnych i okresowych pracowników.

Firmy nie otrzymają odsetek z PFRON

Przedsiębiorcy, którym PFRON nie zrefundował w terminie opłaconych przez nich składek do ZUS, nie mają prawa do odsetek. Pracodawcy pobierający z PFRON pomoc w nienależnej wysokości nie muszą zwracać jej z odsetkami. Osoby, które nie otrzymały refundacji składek w terminie, mogą poskarżyć się do sądu.

Firmy ze Szczecina z szansami na odszkodowania

Wskazanie odpowiedzialnego za przerwę w dostawie prądu umożliwi dochodzenie roszczeń. Nie wiadomo, czy czyste straty finansowe będą mogły być pokryte z polis OC. Nawet małe firmy mogą kupić ubezpieczenia od skutków przerw w dostawach prądu.

Kontrola wystawionych zaświadczeń lekarskich

Kiedy pracodawca może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich? Co w sytuacji, gdy okaże się, że zaświadczenie lekarskie zostało nieprawidłowo wystawione?

Rozliczanie faktur korygujących

Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają.

Jak przekształcić spółkę cywilną

Spółka cywilna jest z samej swej istoty pomyślana jako forma prawna prowadzenia działalności w niewielkim rozmiarze. Na pewnym etapie konieczną może okazać się transformacja spółki i przekształcenie jej w bardziej zaawansowane stadium. 

Firma nie zorganizuje wyborów rady pracowników

Pracodawcy nie będą musieli już organizować wyborów kolejnej rady pracowników. Wystarczy, że o uprawnieniu takim poinformują podwładnych.

Praca dla cudzoziemców bez zezwoleń

Przedsiębiorcy dzięki kontraktom z firmami spoza UE nie będą musieli starać się o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Tylko jeden urząd w Polsce będzie wydawał decyzję o dopuszczeniu kontraktu do realizacji. Wysokiej klasy specjaliści z zagranicy będą zatrudniani na podstawie systemu punktowego.

Więcej osób przejdzie na samozatrudnienie

Działalnością gospodarczą będzie również działalność prowadzona we własnym imieniu, ale na cudzy rachunek.

Zwolnienie lekarskie uzasadnia zaprzestanie opłacania składek do ZUS

Podstawą do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest udokumentowanie przez przedsiębiorcę faktu, że nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy chcą ulgi dla izb gospodarczych

Posłowie proponują, żeby dochody izb gospodarczych w części przeznaczonej na cele statutowe zwolnić z podatku dochodowego od osób prawnych.

Firma musi odkupić urządzenia przesyłowe

Nieruchomość można obciążyć służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorcy, który wybudował na niej urządzenie służące do odprowadzenia wody, pary, gazu lub prądu.

Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Ze względu na trudną sytuację finansową firmy pracownik otrzymywał w terminie część wynagrodzenia, a resztę w miarę możliwości. W związku z tym pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 k.p. W jakim terminie pracownik może złożyć pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy? Pismo pracownika nie zawiera przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Czy w takiej sytuacji rozwiązanie umowy jest skuteczne? Czy należy mu wydać świadectwo pracy?

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta

Jak mogę sprawdzić firmę, czy jest czynnym płatnikiem VAT? Na fakturze są dane: NIP, regon, nazwa, adres - jest to sp. z o.o. Mam wątpliwości, czy nie jest to firma „krzak”.

REKLAMA