REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na nadanie NIP 10 dni

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym wytyczne w sprawie nadawania NIP podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wczoraj odpowiedź Ministerstwa Finansów na dezyderat w sprawie umożliwienia podatnikom posługiwania się numerem REGON jako numerem tymczasowym NIP na fakturach VAT. Resort podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym takie rozwiązanie nie jest zasadne. Polska, dostosowując krajowe regulacje do prawa UE, wprowadziła możliwość posługiwania się przez podatnika VAT tylko jednym numerem identyfikacji podatkowej - NIP.

- Wprowadzenie zróżnicowanego systemu identyfikacji dla podatników VAT byłoby również niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa i pewności obrotu - argumentowała w trakcie posiedzenia Komisji Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Posługiwanie się przez niektórych podatników numerem REGON mogłoby budzić wśród odbiorców faktur wątpliwości, czy ich wystawca zgłosił się do urzędu skarbowego w celu zarejestrowania dla potrzeb VAT. Wiceminister finansów poinformowała jednocześnie, że resort zobowiąże urzędy skarbowe do nadawania numerów identyfikacji podatkowej podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni. Jego wydłużenie byłoby możliwe tylko w sprawach wyjątkowych. Odpowiednie wytyczne miałyby trafić do urzędów skarbowych jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu.

REKLAMA

Komisja rozpatrzyła również odpowiedź MF na dwa inne dezyderaty w kwestiach podatkowych. Pierwszy z nich dotyczył wydłużenia okresu dokonywania obowiązkowych przeglądów kas fiskalnych. Obecne przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek corocznego dokonywania przeglądu. Komisja postulowała o wydłużenie tego okresu do trzech lat. Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby obowiązkowe przeglądy techniczne kas fiskalnych odbywały się co dwa lata. Komisja oceniła to rozwiązanie jako zadowalające. Zostanie ono uwzględnione w rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne, nad którym pracuje MF.

Trzeci z dezyderatów dotyczył złagodzenia obowiązków formalnych nałożonych na firmy zajmujące się dystrybucją gazu zwolnionego z akcyzy. Resort finansów zobowiązał się do wydłużenia okresu ważności zaświadczenia z urzędu celnego potwierdzającego zamówienie na odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z jednego do trzech miesięcy oraz zastąpienie comiesięcznych zaświadczeń z urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach oświadczeniami składanymi przez podatnika. Zamiany mają zostać przeprowadzone podczas prac legislacyjnych nad nową ustawą o podatku akcyzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 miesiąc może wynosić obecnie czas oczekiwania na nadanie NIP podatnikowi VAT

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA