reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

Jaka forma jest najkorzystniejsza w Irlandii do prowadzenia działalności gospodarczej? Czy potrzebny jest kapitał zakładowy, a jeśli tak, w jakiej wysokości?


Przy wyborze formy prawnej dla prowadzonej działalności w Irlandii, podobnie jak i w Polsce, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy aspekty: odpowiedzialność prawną wspólników, wysokość zobowiązań podatkowych, a także regulacje dotyczące sposobu prowadzenia i zarządzania działalnością gospodarczą. W zależności od przypadku i potrzeb osób zamierzających rozpocząć działalność, właściwe będą różne formy prawne. Na przykład z punktu widzenia minimalizowania odpowiedzialności najlepsza jest forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company), ale nie koniecznie będzie ona najkorzystniejsza z punktu widzenia zobowiązań podatkowych. Ponadto należy przestrzegać wielu istotnych procedur związanych z prowadzeniem spółki, co jest szczególnie ważne w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma natomiast znaczenia ilość kapitału początkowego, choć tradycyjnie, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest to 1000 euro podzielone na 1000 udziałów o wartości 1 euro każdy. Nie jest konieczna emisja wszystkich udziałów, musi być jedynie spełnione minimum emisji jednego udziału.

Podstawowymi formami prawnymi prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Irlandii są: indywidualna działalność gospodarcza - samozatrudnienie (sole trader), spółka osobowa - w odróżnieniu od spółki z o.o. (partnership), prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Limited Liability Company) oraz publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Public Limited Company (PLC), nowo zakładane spółki rzadko jednak spełniają kryteria tego ostatniego rodzaju spółki.

W Irlandii najprostszą formą prawną działalności gospodarczej dostępną dla osoby fizycznej jest samodzielna działalność gospodarcza (sole trader). Formalności i koszty są tutaj ograniczone do minimum. Jest to forma najlepiej przystosowana dla małych przedsiębiorstw. Jest to działalność nieposiadająca osobowości prawnej (unincorporated), prowadzona bezpośrednio przez właściciela, dlatego też jest on osobiście odpowiedzialny za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością, może on być na przykład zobowiązany przy pożyczce kapitału do zastawu na dobrach osobistych albo do wystawienia weksla własnego in blanco. Jednocześnie ma on całkowitą kontrolę (całą władzę decyzyjną) nad działalnością, a także bezpośredni dostęp do korzyści majątkowych z niej wynikających.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama