REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość środków finansowych dostępnych w ramach programów pomocowych dla Czech na lata 2007-2013 wynosi 26,69 mld euro. Jak te środki będą rozdysponowane?

Fundusze zostaną rozdysponowane w ramach ośmiu programów operacyjnych (21,2 mld euro) oraz siedmiu programów regionalnych (4,6 mld euro). Pozostała część środków finansowych została przeznaczona na Program Współpracy Trasgranicznej (0,4 mld euro) oraz dwa programy operacyjne dla Pragi: Praga - Konkurencyjność oraz Praga - Możliwości Adaptacyjne.

REKLAMA

REKLAMA

Prawie cały obszar Czech, z wyjątkiem Pragi, został objęty celem Konwergencja, oznacza to, że możliwe jest uzyskanie pomocy regionalnej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dostępnej pomocy na terenie Czech wynosi 40 proc., wyjątek stanowią obszary północno-zachodnie, dla których przewidziano wsparcie w wysokości kolejno 36 proc., a następnie 30 proc. W przypadku Pragi, najlepiej rozwiniętego gospodarczo terytorium kraju o wysokim wskaźniku PKB, wysokość dofinansowania jest niższa. Co do zasady nie może ona przekroczyć 10 proc.

Programy operacyjne zarządzane na szczeblu centralnym są dedykowane obszarom strategicznym, istotnym dla rozwoju całego kraju. Są to m.in.: ochrona środowiska, transport, wsparcie przedsiębiorczości, działalność badawczo-rozwojowa oraz zatrudnienie i rozwój zasobów ludzkich. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno podmioty publiczne jak i przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą starać się o pomoc bezpośrednią, jak również pośrednio korzystać z dostępnych programów wsparcia będąc partnerami, wykonawcami lub odbiorcami wyników dofinansowanych działań.

Wszystkie programy regionalne koncentrują się na zbliżonych obszarach w stosunku do programów centralnych. Dofinansowanie dla przedsiębiorstw zostało przewidziane w dwóch obszarach regionalnych programów operacyjnych, tj. dynamizacji przedsiębiorczości w regionie oraz rozbudowie przemysłu turystycznego.

Większość środków finansowych dla przedsiębiorców pochodzić będzie z programu operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacja zarządzanego na szczeblu krajowym. Wsparcie w ramach programu będzie odbywać się w podziale na siedem osi priorytetowych. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach sześciu z nich. W ramach tego programu przewidziano zróżnicowany szereg zachęt inwestycyjnych dostępnych na każdym etapie rozwoju firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje na temat dostępnych źródeł wsparcia z funduszy strukturalnych na terenie Czech są dostępne na stronie internetowej: http://www.strukturalni-fondy.cz

Magdalena Kosewska-Kwaśny

menedżer Dział Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA