reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

Wysokość środków finansowych dostępnych w ramach programów pomocowych dla Czech na lata 2007-2013 wynosi 26,69 mld euro. Jak te środki będą rozdysponowane?


Fundusze zostaną rozdysponowane w ramach ośmiu programów operacyjnych (21,2 mld euro) oraz siedmiu programów regionalnych (4,6 mld euro). Pozostała część środków finansowych została przeznaczona na Program Współpracy Trasgranicznej (0,4 mld euro) oraz dwa programy operacyjne dla Pragi: Praga - Konkurencyjność oraz Praga - Możliwości Adaptacyjne.

Prawie cały obszar Czech, z wyjątkiem Pragi, został objęty celem Konwergencja, oznacza to, że możliwe jest uzyskanie pomocy regionalnej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dostępnej pomocy na terenie Czech wynosi 40 proc., wyjątek stanowią obszary północno-zachodnie, dla których przewidziano wsparcie w wysokości kolejno 36 proc., a następnie 30 proc. W przypadku Pragi, najlepiej rozwiniętego gospodarczo terytorium kraju o wysokim wskaźniku PKB, wysokość dofinansowania jest niższa. Co do zasady nie może ona przekroczyć 10 proc.

Programy operacyjne zarządzane na szczeblu centralnym są dedykowane obszarom strategicznym, istotnym dla rozwoju całego kraju. Są to m.in.: ochrona środowiska, transport, wsparcie przedsiębiorczości, działalność badawczo-rozwojowa oraz zatrudnienie i rozwój zasobów ludzkich. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno podmioty publiczne jak i przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą starać się o pomoc bezpośrednią, jak również pośrednio korzystać z dostępnych programów wsparcia będąc partnerami, wykonawcami lub odbiorcami wyników dofinansowanych działań.

Wszystkie programy regionalne koncentrują się na zbliżonych obszarach w stosunku do programów centralnych. Dofinansowanie dla przedsiębiorstw zostało przewidziane w dwóch obszarach regionalnych programów operacyjnych, tj. dynamizacji przedsiębiorczości w regionie oraz rozbudowie przemysłu turystycznego.

Większość środków finansowych dla przedsiębiorców pochodzić będzie z programu operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacja zarządzanego na szczeblu krajowym. Wsparcie w ramach programu będzie odbywać się w podziale na siedem osi priorytetowych. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach sześciu z nich. W ramach tego programu przewidziano zróżnicowany szereg zachęt inwestycyjnych dostępnych na każdym etapie rozwoju firmy.

Informacje na temat dostępnych źródeł wsparcia z funduszy strukturalnych na terenie Czech są dostępne na stronie internetowej: http://www.strukturalni-fondy.cz

Magdalena Kosewska-Kwaśny

menedżer Dział Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama