reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Czechach

Jak założyć firmę w Czechach

W Czechach zarówno stawki PIT, jak i CIT są stopniowo obniżane. CIT obecnie wynosi 21 proc., a w 2010 roku ma osiągnąć poziom 19 proc. Podobnie jest z PIT. Dziś jego stawka liniowa to 15 proc. W latach następnych ma być stopniowo zmniejszana


Republika Czeska wzbudza duże zainteresowanie przedsiębiorców, w tym również przedsiębiorców z Polski. Wynika ono z prostych zasad zakładania i prowadzenia działalności, jak również przejrzystych przepisów, w tym przepisów podatkowych.

Paweł Nocznicki, starszy konsultant w Accreo Taxand, wyjaśnia, że czeskie przepisy rozróżniają trzy rodzaje działalności gospodarczej: rzemieślniczą, regulowaną oraz wolną.

- Prowadzenie działalności wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia i wpisu do rejestru handlowego. W przypadku działalności rzemieślniczej oraz regulowanej wymagane jest uzyskanie uprawnień w postaci tzw. karty przedsiębiorcy (jego koszt wynosi ok. 1 tys. koron czeskich (CZK) - ok. 40 euro) lub koncesji na podejmowanie określonej działalności. Działalność wolna nie wymaga natomiast posiadania żadnych uprawnień - tłumaczy Paweł Nocznicki.

Dodaje, że przedsiębiorcy zagraniczni mogą podejmować działalność m.in. w formie: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; spółki akcyjnej; przedstawicielstwa (oddziału); spółki jawnej; spółki komandytowej.

Najczęściej występującymi formami działalności są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Z informacji naszego rozmówcy z Accreo Taxand wynika, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może utworzyć od 1 do 50 wspólników. Spółka z o.o. utworzona przez jednego wspólnika nie może być udziałowcem innej jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 200 tys. CZK (ok. 8 tys. euro). Minimalny wkład każdego ze wspólników wynosi 20 tys. CZK. Przed wpisem do rejestru w całości powinny zostać wniesione wkłady niepieniężne, natomiast wkłady pieniężne co najmniej w 30 proc. Łączna wartość wniesionych wkładów powinna wynieść 100 tys. CZK. Wspólnicy spółki ponoszą odpowiedzialność za jej długi do momentu i do wysokości niewniesionych wkładów - podkreśla Paweł Nocznicki.

Informuje też, że wspólnikami spółki akcyjnej mogą być osoby prawne lub osoby fizyczne. Do powołania spółki koniecznych jest co najmniej dwóch wspólników. Istnieje możliwość powołania spółki jednoosobowej, ale wspólnikiem takiej spółki może być wyłącznie osoba prawna. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 2 mln CZK (ok. 78 tys. euro). Poziom ten ulega podwyższeniu do 20 mln CZK (ok. 780 tys. euro) przy spółce z publiczną subskrypcją akcji. Przed wpisem do rejestru wkłady niepieniężne powinny zostać wniesione w całości, a wkłady pieniężne w 30 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama