REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w kwietniu nie spadnie poniżej 4 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Wzrost cen w marcu okazał się nieco niższy od oczekiwań. Zdaniem ekonomistów na spadek inflacji w kwietniu nie ma co liczyć.

Zdanych GUS wynika, że w stosunku do prognoz ekonomistów nieco wolniej w marcu rosły ceny żywności.

REKLAMA

- Widać za to wyraźny wzrost cen w innych kategoriach - mówi Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku. Wyższe ceny zanotowano w kategoriach wchodzących w skład inflacji bazowej, na którą wpływ mają działania RPP. Najbardziej zaskakujący jest wzrost w ujęciu miesięcznym w kategorii odzież i obuwie.

- Być może wynika to z tego, że promocje skończyły się w tym roku wcześniej i do sprzedaży zostały wprowadzone nowe kolekcje. Z drugiej strony mocny złoty powinien ograniczać wzrosty w tej kategorii - mówi główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Jednocześnie GUS podał dane z rynku pracy. Zgodnie z prognozami GP przeciętne wynagrodzenie w firmach wzrosło w marcu o 10,2 proc, a zatrudnienie o 5,8 proc.

- Z danych tych wynika, że konsumpcja w najbliższych miesiącach pozostanie silna - mówi Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co będzie dalej z inflacją? Ekonomiści są zgodni, że na spowolnienie tempa wzrostu cen nie ma co liczyć.

REKLAMA

- Oceniając perspektywy inflacyjne, to marcowe dane nie są przełomowe i nie zmieniają diametralnie sytuacji. Ale warto te informacje połączyć z danymi o wynagrodzeniach i wzroście zatrudnienia, a także danymi o eksporcie - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

- Bilans obrotów bieżących pokazał bardzo silny wzrost eksportu, a więc mamy silny popyt krajowy, eksport jest silny i to wszystko wskazuje, że wzrost gospodarczy w I kwartale może być bardzo silny, co z kolei tworzy dobry grunt dla utrzymywania się wysokiej inflacji w przyszłości - mówi Mróz.

- Znajdujemy się w fazie konsolidacji - w ciągu najbliższych miesięcy inflacja pozostanie w okolicach 4 proc. Późnym latem możemy spodziewać się wzrostu inflacji do poziomu ok. 5 proc., a na końcu roku dynamika wzrostu cen powinna zwolnić do ok. 4 proc. - dodaje.

Ekonomiści różnią się co do oceny dalszych decyzji RPP - Marcin Mróz i Ryszard Petru z BPH oceniają, że podwyżka w kwietniu jest prawdopodobna.

- Choć jastrzębia część RPP będzie chciała podwyższać stopy procentowe, to przy takich danych nie znajdzie się większość, by w kwietniu podwyżkę oprocentowania przeforsować - mówi natomiast Jacek Wiśniewski.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

MIROSŁAW PIETREWICZ

członek RPP

Dane o inflacji są zbliżone do oczekiwań, podobnie jak struktura wzrostu cen. Nadal za wzrost wskaźnika CPI odpowiadają czynniki, które nie są w zasięgu oddziaływania Rady Polityki Pieniężnej. Efekty podażowe - żywność, paliwa - nadal decydują o inflacji, podobnie jak w całym I kwartale. Trzeba pamiętać, że w inflacji ujawni się wpływ podwyżek cen gazu, w kategorii utrzymania mieszkania. Natomiast wzrost funduszu płac jest mniejszy, co z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy. Ogólnie dane o płacach i wzroście cen skłaniają bardziej do obserwowania gospodarki, a jeżeli reagowania, to spokojnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA