| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja w kwietniu nie spadnie poniżej 4 proc.

Inflacja w kwietniu nie spadnie poniżej 4 proc.

Wzrost cen w marcu okazał się nieco niższy od oczekiwań. Zdaniem ekonomistów na spadek inflacji w kwietniu nie ma co liczyć.


Zdanych GUS wynika, że w stosunku do prognoz ekonomistów nieco wolniej w marcu rosły ceny żywności.

- Widać za to wyraźny wzrost cen w innych kategoriach - mówi Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku. Wyższe ceny zanotowano w kategoriach wchodzących w skład inflacji bazowej, na którą wpływ mają działania RPP. Najbardziej zaskakujący jest wzrost w ujęciu miesięcznym w kategorii odzież i obuwie.

- Być może wynika to z tego, że promocje skończyły się w tym roku wcześniej i do sprzedaży zostały wprowadzone nowe kolekcje. Z drugiej strony mocny złoty powinien ograniczać wzrosty w tej kategorii - mówi główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Jednocześnie GUS podał dane z rynku pracy. Zgodnie z prognozami GP przeciętne wynagrodzenie w firmach wzrosło w marcu o 10,2 proc, a zatrudnienie o 5,8 proc.

- Z danych tych wynika, że konsumpcja w najbliższych miesiącach pozostanie silna - mówi Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

Co będzie dalej z inflacją? Ekonomiści są zgodni, że na spowolnienie tempa wzrostu cen nie ma co liczyć.

- Oceniając perspektywy inflacyjne, to marcowe dane nie są przełomowe i nie zmieniają diametralnie sytuacji. Ale warto te informacje połączyć z danymi o wynagrodzeniach i wzroście zatrudnienia, a także danymi o eksporcie - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

- Bilans obrotów bieżących pokazał bardzo silny wzrost eksportu, a więc mamy silny popyt krajowy, eksport jest silny i to wszystko wskazuje, że wzrost gospodarczy w I kwartale może być bardzo silny, co z kolei tworzy dobry grunt dla utrzymywania się wysokiej inflacji w przyszłości - mówi Mróz.

- Znajdujemy się w fazie konsolidacji - w ciągu najbliższych miesięcy inflacja pozostanie w okolicach 4 proc. Późnym latem możemy spodziewać się wzrostu inflacji do poziomu ok. 5 proc., a na końcu roku dynamika wzrostu cen powinna zwolnić do ok. 4 proc. - dodaje.

Ekonomiści różnią się co do oceny dalszych decyzji RPP - Marcin Mróz i Ryszard Petru z BPH oceniają, że podwyżka w kwietniu jest prawdopodobna.

- Choć jastrzębia część RPP będzie chciała podwyższać stopy procentowe, to przy takich danych nie znajdzie się większość, by w kwietniu podwyżkę oprocentowania przeforsować - mówi natomiast Jacek Wiśniewski.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

MIROSŁAW PIETREWICZ

członek RPP

Dane o inflacji są zbliżone do oczekiwań, podobnie jak struktura wzrostu cen. Nadal za wzrost wskaźnika CPI odpowiadają czynniki, które nie są w zasięgu oddziaływania Rady Polityki Pieniężnej. Efekty podażowe - żywność, paliwa - nadal decydują o inflacji, podobnie jak w całym I kwartale. Trzeba pamiętać, że w inflacji ujawni się wpływ podwyżek cen gazu, w kategorii utrzymania mieszkania. Natomiast wzrost funduszu płac jest mniejszy, co z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy. Ogólnie dane o płacach i wzroście cen skłaniają bardziej do obserwowania gospodarki, a jeżeli reagowania, to spokojnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK