REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata w walucie obcej będzie możliwa

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Dłużnik zachowa prawo spełnienia świadczenia w walucie polskiej, pod warunkiem że ustawa, orzeczenie sądowe albo czynność prawna nie zastrzegą zapłaty w walucie obcej.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj rząd przyjął nowelizację kodeksu cywilnego oraz ustawy Prawo dewizowe. Zmienione przepisy kodeksu cywilnego zrywają z zasadą walutowości, która teraz obowiązuje przy regulowaniu zobowiązań pieniężnych w kraju. Naruszenie jej powoduje, że czynność prawna staje się nieważna. Zamiast tej zasady wprowadzają możliwość spełnienia w Polsce świadczenia w walucie obcej. Wartość złotego zostałaby określona według kursu średniego ogłaszanego przez NBP w dniu wymagalności roszczenia. Natomiast w razie zwłoki dłużnika wierzyciel miałby prawo domagać się zapłaty w walucie polskiej według jej wartości z dnia, w którym zapłata jest uiszczana.

- W przypadku dużych wahań kursu waluty, w której zostało określone świadczenie, może bowiem dojść do takiej sytuacji, że dłużnik będzie specjalnie opóźniał termin płatności - tłumaczy przedsiębiorca Artur Niziołek z Zakładów Fotograficznych. Gdyby zaś kurs wzrastał, to wówczas dłużnik zyskałby na zwłoce, natomiast wierzyciel stracił, bo za uzyskaną kwotę w złotych nie nabędzie już tej samej ilości waluty obcej wskazanej w umowie. Przy znacznej zmianie kursu straty nie zrekompensują mu nawet odsetki ustawowe za zwłokę - dodaje Artur Niziołek.

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje również usunięcie z ustawy Prawo dewizowe przepisu, który przewidywał ograniczenia przy zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych powodujących realizowanie w kraju rozliczeń w walucie obcej. Przepis ten ogranicza również dokonywanie w kraju takich rozliczeń.

Teraz odstępowanie od ograniczeń w obrocie walutami obcymi w kraju jest możliwe w przypadkach wskazanych w rozporządzeniu ministra finansów z 4 września 2007 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Dz.U. nr 168, poz. 1178). Obowiązujące przepisy nie przewidują odstępstwa od zasady walutowości przy transakcjach zawieranych przez rezydentów w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Dlatego na takie transakcje, przy których dochodzi do rozliczeń między rezydentami w kraju w walutach obcych, potrzebne jest indywidualne zezwolenie dewizowe udzielone przez prezesa NBP w drodze decyzji administracyjnej. Takie zezwolenie wydawane jest osobno w przypadku poszczególnych transakcji i stanowi istotne utrudnienie dla prowadzących działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dodatku inne uprawnienia mają rezydenci będący osobami fizycznymi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a inne rezydenci, którzy tę działalność prowadzą i w związku z nią rozliczają się w walutach obcych.

Nowelizację pozytywnie oceniają prawnicy prowadzący sprawy gospodarcze.

- Prowadzi ona do uporządkowania przepisów i stworzenia zrębów nowoczesnego prawa cywilnego - mówi radca prawny Jacek Siński z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. Potwierdza w zasadzie istniejący już stan prawny, bo pozwala na wyrażanie zobowiązań w walucie obcej, natomiast prawo dewizowe tylko w niewielkim stopniu wprowadzało obostrzenia w tej swobodzie.

- Zerwanie z zasadą walutowości usuwa pewną fikcję istniejącą obecnie na przykład przy udzielaniu i wypłacie kredytów walutowych - ocenia Jerzy Bańka ze Związku Banku Polskich. Jego zdaniem taką zmianę przepisów wymogły potrzeby rynku oraz obowiązująca zasada swobody zawierania umów.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego i prawa dewizowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIE

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Ryzyko walutowe przedsiębiorcy uważają za jedną z istotnych barier swojego rozwoju i funkcjonowania na rynku europejskim. Projekt resortu sprawiedliwości znoszący restrykcyjną zasadę walutowości i wprowadzający do kodeksu cywilnego rozwiązanie umożliwiające spełnienie świadczenia w Polsce w walucie obcej bez obowiązku uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego będzie stanowił ułatwienie dla wielu firm. Liczymy na to, że zmiana zostanie bez zbędnej zwłoki uchwalona przez parlament. W opinii Krajowej Izby Gospodarczej najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw eksportujących za granicę, jak również pozostałych, jest jednak jak najszybsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do strefy euro.

JEREMI MORDASEWICZ

ekspert z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Przepisy projektu znowelizowanego kodeksu cywilnego odstępują od zasady walutowości, która do tej pory obowiązuje przy rozliczeniach zobowiązań pieniężnych. W ten sposób zostaną zmienione przestarzałe przepisy, które ograniczały swobodę zawierania umów przez przedsiębiorców. W dodatku przedsiębiorcy musieli ponosić koszty związane z przewalutowaniem oraz formalnościami, których musieli dopełniać. Zmiany przepisów domagali się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dokonywali często obrotu z zagranicą w różnych walutach. Odejście od zasady walutowości uprości ich funkcjonowanie w obrocie gospodarczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA